Матеріал виготовлено за підтримки рекламодавця
Я міленіал, і мені набридло змінювати роботу кожні півроку
|
В українській IT-компанії Redwerk переважна більшість спеціалістів — міленіали. Щоби краще зрозуміти команду та кандидатів на вакансії, HR-менеджерка Redwerk проаналізувала, що міленіали цінують в роботодавці та як створити їм найкращі умови. Разом з експерткою AIN.UA дізнався, що потрібно 25-35-річним від компанії, у якій вони працюють, та створив чекліст, який допоможе визначитися, чи залишитеся ви в цій компанії надовго, перед тим, як прийняти офер.
Часи, коли люди працювали виключно заради грошей, проходять — для працівників все важливіше, які люди поруч, які проекти вони створюють та чи вистачає часу на особисте життя.
Кожна зміна роботи — великий стрес та втрата часу. Адже доводиться шукати нову компанію, прощатися з колегами, знайомитися з новим колективом, переживати онбординг та з нуля входити у стан справ.
За даними консалтингової компанії Ernst&Young, до 2025 року 75% світової робочої сили складатиметься з міленіалів. Водночас, це покоління, серед якого найбільша плинність кадрів. 21% міленіалів змінюють своє робоче місце, не пропрацювавши й року. Ця цифра втричі більша, ніж у представників інших поколінь.
Не треба вважати, що вони роблять це заради задоволення — звільнятися та шукати нову роботу міленіалів змушує не бажання постійних змін, а внутрішні вимоги до свого життя, комфорту, робочого колективу та роботодавця.
Хочу не лише працювати, а й встигати займатися спортом, гуляти з дітьми, облаштовувати своє життя і взагалі зберігати work-life balance. Прокидатися о шостій, щоб встигнути в офіс на восьму — не про мене
Хочу не лише працювати, а й встигати займатися спортом, гуляти з дітьми, облаштовувати своє життя і взагалі зберігати work-life balance. Прокидатися о шостій, щоб встигнути в офіс на восьму — не про мене
|
Рішення — гнучкий робочий графік
Термін «smart working» не надто поширений на наших теренах, але він найкраще відображає те, чого прагнуть міленіали щодо графіку та умов роботи. Зокрема йдеться про можливість працювати не суворо з восьмої чи дев’ятої, а визначати оптимальні для себе години.
Прислуховуватися до цієї вимоги українські компанії почали не так давно: до пандемії гнучкий графік в Україні мали менше ніж 20% працівників IT, маркетингу та інших суміжних сфер. Але з початком карантину це стало настільки актуальним, що у 2020 році Мінпраці навіть затвердило рекомендації щодо встановлення гнучкого режиму робочого часу.
Деякі великі аутстафінгові компанії під умовами «гнучкого графіку» просто маскують зміщений графік в сторону вечора, коли у клієнта починаються бізнес-години. Але, як показує досвід Redwerk, для комфортної роботи навпаки важливо вчити клієнтів поважати нашу часову зону, свята, відпустки й підлаштовуватися під графік роботи компанії та її співробітників.

В компанії вже давно починати роботу можна в будь-який час до 14:00, незалежно від проекту. Це дозволяє працівникам не лише обрати ті години, коли вони найбільш продуктивні, а й мати свободу у розподіленні особистого часу — коли займатися спортом, коли побути з сім’єю, а коли повчитися чомусь новому.
«Я помітила, що гнучкий графік — це те, про що дуже часто запитують кандидати на співбесідах, особливо ті, яким 25-35 років. Багато наших співробітників займаються йогою, полденсом, різними видами боротьби, велоспортом, бігом. Завдяки гнучкому графіку вони можуть потренуватися перед роботою, не прокидаючись для цього о 5 ранку, а продовжуючи жити у комфортному для себе ритмі. А деякі роблять перерву у роботі, щоб сходити в спортзал — так у нас теж можна.
Наприклад, в одного з розробників компанії четверо дітей різного віку, і завдяки гнучкому графіку він має можливість возити їх на заняття та проводити разом час.
А о 19 вечора батько завжди купає молодшого, це сімейна традиція.

А ще після пандемії багато хто відчув, що хоче жити ближче до природи, і почав будувати собі приватне житло. У нас мінімум двоє співробітників будують будинки: один в Києві, інший в Запоріжжі. Завдяки гнучкому графіку вони можуть відволікатися на те, щоби проконтролювати роботу будівельників, або замовити матеріали».
Катерина Тімербулатова, HR manager в Redwerk
Я живу в передмісті й терпіти не можу стояти в заторах на в’їзді в Київ. А ще погано переношу холод, тому їжджу зимувати в Таїланд
Я живу в передмісті й терпіти не можу стояти в заторах на в’їзді в Київ. А ще погано переношу холод, тому їжджу зимувати в Таїланд
|
Рішення — віддалена робота
На початку 2021 року в рамках дослідження Future of Work and Digital Transformation в США опитали 8000 співробітників IT-компаній, і 60% з них висловилися за те, щоб працювати віддалено, як мінімум, половину свого часу. Точно така ж статистика — в опитуванні, яке проводила компанія Deloitte саме серед міленіалів. А за тогорічним опитуванням Future Forum, тільки 11,6% відповіли, що хотіли б повернутися до постійної офісної роботи.
Станом на червень 2021 року 71% українських айтішників продовжували працювати віддалено, або частково віддалено і лише 3% мріяли повернутися в офіс.

Міленіали були саме тим поколінням, яке запустило тренд на віддалену роботу ще до карантину. Це покоління, яке народилося разом з розвитком технологій та з раннього віку звикло до технологічних рішень.
Наприклад, у багатьох спеціалістів Redwerk робочі місця є і вдома, і в офісі. Зазвичай в офісі компанії знаходиться менше третини команди. Хтось приходить кілька разів на тиждень, хтось взагалі живе в іншій країні. Лише 7% співробітників постійно працюють в офісі, бо їм так зручно.
«У нас є проджект-менеджерка, яка багато подорожує і може поїхати в Азію на кілька місяців. Коли вона проходила співбесіди, можливість працювати віддалено була для неї ключовим запитом. А співробітник відділу безпеки нещодавно проходив сертифікацію в Греції, і зміг зробити це без відриву від роботи», — розповідає Катерина.
Мені хочеться бути на рівних з шефом, звертатися до нього на «ти» і мати можливість сказати: «оце рішення тільки псує процес роботи, давайте зробимо інакше». Суворо вертикальне керівництво, коли боїшся зайвий раз звернутися до свого шефа, мало піти у минуле разом з СРСР. Це мене бісить, не хочу таких робочих стосунків
Мені хочеться бути на рівних з шефом, звертатися до нього на «ти» і мати можливість сказати: «оце рішення тільки псує процес роботи, давайте зробимо інакше». Суворо вертикальне керівництво, коли боїшся зайвий раз звернутися до свого шефа, мало піти у минуле разом з СРСР. Це мене бісить, не хочу таких робочих стосунків
|
Рішення — горизонтальна структура управління
За дослідженням Gallup, 75% працівників звільняються з компанії саме через керівництво. За свіжим опитуванням Deloitte, тільки 17% міленіалів в Україні змогли відверто поговорити з роботодавцями про свої переживання щодо ковіду. Тому брали відпустку, щоб відновити моральну рівновагу, але називали іншу причину для цього.
За тим самим дослідженням 49% міленіалів готові за нагоди залишити своїх роботодавців протягом найближчих двох років.
«Горизонтальна структура — найкомфортніший спосіб організації роботи для міленіалів. Звісно, це підходить не всім, а лише тим, хто вже має досвід роботи та власне сформоване бачення, як має бути, а також вміє брати на себе відповідальність, — говорить Катерина. — Але горизонтальна структура не дорівнює повному хаосу. Хтось мусить направляти процес та бути ланкою, яка поєднує спеціалістів між собою. У нас в компанії горизонтальне управління і немає тімлідів, але є проджект-менеджери, які структурують роботу та приймають дрібні рішення. При цьому, технічні рішення може приймати кожен член команди, вносити свої пропозиції та проявляти себе».
Ця цифра зросла у порівнянні з 2020 роком, коли 40% міленіалів висловили свою готовність до змін.

Найкомфортніше робоче середовище для представників цього покоління — свобода дій, відкритий діалог з керівництвом та можливість просувати свої ідеї. У жорсткій вертикалі сучасні 25-35-річні починають задихатися і швидко йдуть шукати собі краще місце, де можна проявляти креативність. Вони хочуть бути почутими та поважають компанії, які дають їм цю можливість.
А якщо вже керівники існують, вони мають бути авторитетними та мати серйозну експертизу, щоб у них було чому повчитися.
«Для міленіалів важливо, щоб керівник цінував їхню роботу, прислуховувався до неї та давав постійний фідбек. Ми наймаємо в команду висококваліфікованих менеджерів. Наприклад, у нас є менеджерка, яка закінчила Oxford».
«До Redwerk я працював у двох компаніях — в одній затримався на 9 місяців, в іншій — на 1 рік і 3 місяці. Однією з причин було те, що серед топ-менеджерів та керівників відділів були люди, у компетентності яких я сумнівався, і чиїй експертизі не надто довіряв. Вони підбирали у компанію токсичні кадри, впроваджували суворий графік та непрозору бонусну систему.
А мені хотілося працювати у компанії, де серйозна експертиза та успіхи менеджерів надихають розвиватися, а атмосфера у колективі така, щоб не прокидатися з думкою «скоріше б вихідні».

І головний інсайт: увійдіть в положення сов! Весь світ зійшов з розуму, обслуговуючи жайворонків!»
Олексій, SEO specialist, 2,5 роки в Redwerk
Мені хочеться не просто ходити на якусь роботу, а робити свій внесок у розвиток суспільства та навколишнього світу. Хочеться відчувати свою приналежність до чогось корисного
Мені хочеться не просто ходити на якусь роботу, а робити свій внесок у розвиток суспільства та навколишнього світу. Хочеться відчувати свою приналежність до чогось корисного
|
Рішення — благодійні ініціативи у компанії
Вже згадане вище свіже дослідження Deloitte Global Millennial 2021 засвідчило, що представники покоління міленіалів беруть активну участь у політичному житті, узгоджують вибір кар’єри зі своїми цінностями, а також сприяють змінам у суспільних питаннях. Більше чверті опитаних відповіли, що вплив бренду на навколишнє середовище є важливим фактором, який вони враховують, коли щось купують.
Українців це також стосується: наприклад, свіже дослідження Unicef в Україні показало, що 15% молоді вже зважають на соціальну відповідальність компанії, коли обирають місце для працевлаштування.
«Ми в Redwerk сортуємо сміття в офісах, користуємось багаторазовим посудом, впроваджуємо різноманітні ініціативи. Команда це підтримує на «ура». Вони беруть участь у волонтерських акціях, допомагають будинкам людей з інвалідністю та старшим людям, — розповідає Катерина. — Ми періодично питаємо у співробітників, чи знають вони перевірені організації, яким можна допомогти, та організовуємо збір коштів. Потім компанія подвоює зібрану суму. А ще влаштовували благодійні мітапи у співпраці з фондом «Таблеточки». Для міленіалів такі заходи дуже важливі, відчуття причетності до чогось більшого для них дуже важливе».
«У мене були роботи, на яких я не затримувалася понад рік. Не бачу сенсу виконувати задачі, які мені не приносять задоволення, розвитку, та не дають можливості самостійно приймати рішення. Або коли потрібно було зробити не якісно, а пошвидше чи подешевше.
Загалом я вважаю, що чим молодший кандидат, тим більше він зосереджений на зарплаті: типу «тут платять на $200 більше, тому піду сюди». Мені в якийсь момент стало важливо, на кого саме я працюю — хто засновник компанії, і які у нього особисті якості.
Якщо в компанії до 100 людей, саме від особистості засновника дуже залежить атмосфера в колективі та культура компанії.

У випадку з Redwerk мене зачепила активна участь у благодійності. У нас кілька разів на рік проводяться різні благодійні акції. А ще, звісно, гнучкий графік. Це один з головних пунктів, який мене зацікавив. Люблю попрацювати ввечері чи вночі».
Оля, UI/UX Designer, 6 років
у Redwerk
Коли я працюю у цікавому та важливому проекті, це мене драйвить, і я показую кращі результати. Якщо проект мені не цікавий, то я можу звільнитися, навіть якщо в компанії загалом все подобається
Коли я працюю у цікавому та важливому проекті, це мене драйвить, і я показую кращі результати. Якщо проект мені не цікавий, то я можу звільнитися, навіть якщо в компанії загалом все подобається
|
Рішення — можливість мігрувати між проектами
Цікаві проекти — одна з причин, чому українські розробники готові змінити роботу навіть без підвищення заробітної плати. «Міленіали втомлюються робити одне й те ж. Вони хочуть, щоб робота їх надихала», — розповідає американський експерт Ендрю Мідовз про особливості цього покоління.
«Саме тому ми беремо людину не на конкретний проект, а в компанію. В Redwerk багато різних проектів, між якими можна переміщуватися. Бували випадки, коли на одному проекті спеціаліст показав себе так собі, а на іншому став «зіркою» — залюбки брав на себе відповідальність та пропонував чудові рішення, — говорить Катерина. — Тож зробити так, щоб людині підходив її проект — надважливо. До того ж змінюючи задачі, розробники вивчають нові технології та підвищують свій рівень».
«До Redwerk я змінила дві компанії, в яких пропрацювала менше року. Однією з причин було те, що я не могла напряму спілкуватися з клієнтами та була просто «гвинтиком» у системі, ніхто з замовників не знав мого імені. Я могла ставити питання тільки через ПМ та інколи це виглядало як «зіпсований телефон» — зайва ланка в комунікації, яка тільки забирала час. Зараз я комунікую із замовником напряму, особисто, і відчуваю, що мене цінують та мені довіряють».
«У нас є проекти, спрямовані на свободу слова, або покращення екології, і вони мають великий попит серед співробітників, — відмічає Катерина. — Наприклад, нещодавно ми розробляли технологію для швейцарського стартапа з багаторазового використання чашок замість одноразових пластикових. Команда була дуже замотивована і натхненна, працюючи над нею».
Каріне, Front-End Developer, 2 рік у Redwerk
Отже, можливість змінити проект всередині компанії, якщо поточний набрид — важлива умова для 25-35-річних.
Ще одна цікава особливість: міленіали з задоволенням підключаються на проекти, пов’язані з покращенням ситуації у суспільстві або довкіллі.
Також за її спостереженнями, для міленіалів важливо робити проекти з нуля — в таких можна себе проявити, розробити власну архітектуру та застосувати свої ідеї. Такі задачі подобаються більше тих, що тривають роками й мають усталені підходи.
Щойно я чогось досягаю і починаю топтатися на місці, відчуваю рутину і втрачаю драйв. Мені потрібно постійно йти вперед, вивчати нові технології та відчувати, що з кожним роком у мене з’являються нові скіли
Щойно я чогось досягаю і починаю топтатися на місці, відчуваю рутину і втрачаю драйв. Мені потрібно постійно йти вперед, вивчати нові технології та відчувати, що з кожним роком у мене з’являються нові скіли
|
Рішення — оплата компанією навчальних курсів та сприяння самоосвіті
Міленіали готові вкладати більше часу і зусиль у ту компанію, де інвестують у їхній розвиток. Тому тренд на оплату курсів, корпоративне вивчення англійської, запрошення менторів та викладачів став масовим, особливо серед IT-компаній.
«Серед наших тестувальників популярний запит — на вивчення автоматизації. Минулого року ми дослухалися до нього та запустили всередині компанії курс на цю тему, з менторами та практичними задачами. У спеціалістів були години посеред робочого часу, які вони могли витратити на освіту. А наш відділ продажів та проджект-менеджери пройшли канадський курс та буквально за півроку змінили свій підхід до роботи з клієнтами», — розповідає Катерина.
«Хтось вчить англійську, хтось маркетинг, хтось нові технології, — пояснює Катерина. — Для міленіалів розвиватися та відкривати щось нове — постійна внутрішня потреба».
У маркетологів, менеджерів з продажів та інших спеціалістів Redwerk є індивідуальний план розвитку та перелік курсів, які їм варто для цього пройти. Цей план відповідає цілям компанії, а також особистим цілям кожної людини в ній.
Збережіть собі цей чекліст для майбутніх пошуків.
Якщо компанія набирає більше 15 балів за чеклістом, то найімовірніше у вас не виникне бажання шукати нову роботу через півроку. Якщо ви відмітили до 10 пунктів — це тривожний дзвіночок, варто задуматись.
Я міленіал. Чи захочу я лишитися у компанії, у яку планую влаштуватися?
Можете протестувати чекліст на Redwerk — вони сказали, що не проти ;)
Мені б хотілося залишитися працювати тут на 3-5 і більше років
При бажанні я зможу змінити проект всередині компанії
Я розділяю цінності компанії
Компанія про мене турбуватиметься
Я відчуваю, що зможу тут розвиватися
Мені імпонує корпоративна культура
В компанії добре виписані та організовані процеси
Моє робоче місце буде зручним та комфортним
У мене буде можливість просувати власні ідеї
В компанії підтримують благодійні акції
Тут є внутрішні курси
Тут оплачують навчання на зовнішніх курсах та відвідування конференцій
Тут я отримуватиму фідбек про свою роботу
Я зможу говорити з керівником на рівних
В компанії горизонтальна структура
Є можливість дотримуватися work-life balance
Я зможу працювати віддалено, хоча б частково
Я зможу суміщати роботу зі своїми хобі
Тут гнучкий графік
ТЕКСТ
Тетяна Гонченко
ПАРТНЕР
Матеріал підготовлено за підтримки Redwerk
Що це означає?
ВЕРСТКА
Малиш Іван
ІДЕЯ
Ірина Насильнєва
ПРОДЮСЕР
Анастасія Михалюк
ІЛЮСТРАЦІЇ
Анастасія Сиваш
Олександра Яськова
ПРЕДСТАВНИК REDWERK
Матеріал виготовлено за підтримки рекламодавця
Під час використання матеріалів сайту обов'язковим є наявність гіперпосилання в межах першого абзацу на сторінку розташування вихідної статті із зазначенням бренду видання AIN.UA. Матеріали з позначками «Новини компаній», PR, «Спецпроект», «Промо» і «Блоги» публікуються на правах реклами.
© 1999-2021 AIN.UA