Матеріал підготовлено за підтримки Univerce
Що це означає?
UA EN
UA EN

Українські додатки, що підкорили США:

як компанія Universe за чотири роки увійшла в топ-3 світових розробників утиліт

Свій перший мільйон українська IT-компанія Universe, що розробляє утиліти Guru Apps для iOS, заробила за перший рік роботи. А за чотири роки виросла до топ-3 у світі по доходу у своїй ніші. Це сталося завдяки команді, яку поєднують не лише професійні здобутки, але й спільні цінності — придумувати та створювати технології, що змінюють життя людей на краще. Про те, як Guru Apps розвилися від ідей до продуктів, якими користуються мільйони, AIN.UA розповідають провідні експерти Universe.

Як компанія росла з нуля
до першого мільйона

01

Всесвіт Universе, як і будь-якої успішної компанії, починався з ідеї.

Її засновник, Ярослав Морозов, сім років тому прийшов на позицію Junior iOS Developer в Genesis. Коли за півтора року доріс до тім-ліда, задумався про власний бізнес. Йшлося не про локальну історію, а про масштабований міжнародний бізнес. З ідеєю робити власний VPN-сервіс Ярослав звернувся до топ-менеджерів холдингу, і запустив свій стартап.

02

Ніша VPN виявилася доволі конкурентною. Команді в якийсь момент вдалося досягти 100 000 установок за місяць, але складно було запропонувати щось радикально нове. Тому Ярослав почав шукати ідей для додатків далі, і звернув увагу на утиліти: програми-помічники, що вирішують одне, але важливе завдання користувачів.

03

2018 року стартап Ярослава запустив свою першу утиліту: мобільний сканер для iOS Scan Guru, а впродовж наступних років — програму для перекладу Translator Guru та інструмент для очищення пам’яті iPhone — Cleaner Guru. Так з’явилась компанія Universe. Усі додатки вона поєднує в екосистему Guru Apps.

04

Уже за рік компанія заробила свій перший мільйон доларів, а за чотири роки за доходами вийшла до топ-3 паблішерів утиліт для сканування у світі.

Як створювали додатки, якими
користуються 45 млн людей

Стартапів, які б заробили перший мільйон за перший рік роботи — мабуть, ще менше, аніж стартапів-єдинорогів. Universе завдячує своїм успіхом двом основним факторам: команді та особливому підходу до створення продуктів. Адже, як пояснює Роман Шевченко, Head of Operations в Universe, компанія від самого початку свого існування має на меті покращувати життя людей за допомогою технологій.

Ця цінність об’єднала нас як команду і через 4+ років існування ми так само послідовно продовжуємо її наслідувати. Тому, перед початком реалізації кожного продукту, ми завжди спочатку вивчаємо потреби та попит. Це дозволяє сформувати конкретну проблему та знайти оптимальний шлях до її розв’язання

Роман Шевченко, Head of Operations

Команда працює під гаслом «треба тестувати»: постійно перевіряє гіпотези, які генерує вся команда — від customer support manager до UI\UX дизайнерів та Product manager — доки не знайде оптимальну модель, що стане до душі кожному юзеру. Саме тому в розробці Universе майже не трапляється випадків, коли команда довго над чимось працювала, але на момент релізу фіча застаріла, і її просто викинули, знецінивши усі докладені зусилля.

Саме такий підхід, разом із ретельним процесом найму, і забезпечив стартапу стрімке зростання та фінансові результати. Адже до команди Universe шукають T-shaped спеціалістів, які мають цікавість до інших спеціальностей, окрім своєї, і будуванню діджитал-продуктів загалом. Не лише профі своєї справи, а й людей з подібними цінностями: проактивних, залучених, орієнтованих на результат і тих, хто відчуває пристрасть до роботи. Продуктовий бізнес може надати таким спеціалістам відчуття досягнення: адже весь цикл розробки, від ідеї до підтримки, проходить на боці компанії. А отже, кожен член команди бачить свій внесок, і коли продукт стає успішним, відчуває свою роль у досягненні цього успіху.

Саме такий підхід і гарантував Universe

45 млн

завантажень по всьому світі

на 500 000

користувачів зростання щомісяця

1 місце

утиліти Scan Guru у 55 країнах

топ-3

за доходом серед усіх компаній світу, що розробляють утиліти для сканування

4,7+

середня оцінка додатків на App Store

Компанія зараз стрімко росте і шукає активних та зацікавлених людей, що підсилять її команду. Це — не просто кар’єрна можливість, а й шанс працювати над сервісами, які покращують життя людей

Тож, які утиліти робить компанія, і що чим вони особливі настільки, щоб займати топи AppStore у десятках країн?

Як екосистема Guru Apps виглядає зараз

Попри виклики, компанія продовжує зростати: розвиває продукти та нарощує команду. Universe стійко пройшла пандемію, і навіть в часі війни не скорочує спеціалістів, а навпаки — стабільно розширюється та підвищує зарплати тим, хто гарно перфомить. Донатить на армію (понад 3,5 млн грн за весь час) та допомагає рідним та друзям колег, які зараз боронять країну.

Адже попри війну і кризу, в IT є конкуренція за хороших спеціалістів, і компанія налаштована пропонувати тіммейтам гарні умови. Є й інший очевидний бонус: працювати над сервісами, що займають топові сходинки у західних апсторах.

Екосистема утиліт, які розробляє команда, теж постійно розвивається, але стоїть на «трьох китах»: мобільному сканері Scan Guru, утиліті для перекладу Translator Guru та додатку для очищення пам’яті iPhone — Cleaner Guru.

Як утиліти підкорили місце на ринку?

Шлях до мільйонів користувачів не був простим. Scan Guru став першим продуктом з бандлу Guru Apps, його перша версія вийшла ще 2018 року. На той момент на ринку мобільних сканерів царювало кілька стареньких додатків-монополістів, та вони були переобтяжені функціями і були не надто зрозумілими візуально. Тож розробники Universe вирішили виправити це у власному сервісі.

Розробляючи Scan Guru, ми закцентували на простоті та зручності, щоб цільові дії виконувались швидко і без зайвих зусиль. Наше рішення швидко знайшло відгук у користувачів, і ми зайняли впевнене місце на ринку, але на цьому не зупиняємось та підвищуємо наші позиції.

Роман Шевченко, Head of Operations

Translator Guru став для команди повністю новим досвідом. Якщо Scan Guru був розрахований на досвідченіших користувачів, що багато працюють з документами, Translator Guru став додатком для кожного, у кого є смартфон. Широка цільова створила виклики як для технічної команди, так і для маркетологів: адже потрібно було комунікувати з дуже різними користувачами і зацікавити їх усіх. Додаток вирізнявся як набором функцій, так і зовнішністю: його оформили у чорно-жовтих кольорах (у той час, як більшість конкурентів були синьо-білими). А ще Translator Guru одним з перших на ринку отримав китайську клавіатуру, та став доступним для мільйонів китайських користувачів.Cleaner Guru став третім у сімействі Guru Apps. Він вирішував дуже базову проблему: у кожного власника смартфона пам’ять «забивається», і потрібно наводити лад, щоб пристрій працював нормально.

Cleaner Guru завоював місце на ринку завдяки тому, що максимально спростив цей процес. Він також став улюбленцем молодих власників айфонів завдяки сучасному дизайну та неоновим кольорам.

Які виклики є у розробці продукту?

Щоб створювати технології, що здатні покращувати життя людей, команді Universe щодня доводиться долати технічні виклики. Але це і є та особливість роботи над власним сервісом, яка робить продуктові компанії привабливими для спеціалістів, які хочуть професійно розвиватися. Адже є потреба постійно вдосконалювати сервіс, вчити нові технології, буквально брати участь у перегонах за якість із хайтек-гігантами.

Водночас це дає гарні можливості для розвитку: багато хто у команді стартував з нуля і виріс до менеджерської позиції. Наприклад, Роман Шевченко прийшов до компанії 2018 року, на позицію одного-єдиного QA на всю команду, і за кілька років виріс до Head of Operations. Він, разом з іншими розробниками, «з перших рук» розповідає про те, як долали технологічні виклики та розвивали «фішки» сервісів, які і зрештою і завоювали користувачів:

Олексій Кравченко, Product Designer

про Cleaner Guru:

Головним викликом команди з точки зору дизайну був повний редизайн продукту. Адже не всі користувачі схильні до різких змін в продукті. Краще діяти обачно та ітеративно, пропонувати юзеру зміни поступово, зберігаючи консистентність візуальної складової та водночас покращувати користувацький досвід.

Важливим нюансом є інвестиція команди розробників: великий спрінт редизайну передбачав поміж змін візуальної складової (дизайн-системи попередньої версії) значну архітектурну зміну коду.

Артур Майорський, iOS Developer

про Scan Guru:

У Scan Guru основну частину програми займає робота з камерою — кожен кадр потрібно аналізувати, щоб знайти сам документ і підготувати його до сканування. Після нього йде не менш складна робота з перетворення фотографії документа на щось, що максимально нагадує цифровий документ. Перетворення кадру у камері на якісний цифровий документ і створює той ланцюжок технологічних викликів, які моя команда успішно вирішує уже чотири роки.

Дмитро Канєвський, Product Manager

про Translator Guru:

Складність розробки Translator Guru в тому, що ми завжди маємо бути кращими за продукти таких гігантів як Apple та Google, щоб утримувати користувачів. Зокрема, саме тому ми запустили такі фічі, як клавіатура з автоматичним перекладом та окремий додаток для Apple Watch.

Роман Шевченко, Head of Operations

про виклики у розробці екосистеми Guru Apps:

За весь час існування Guru Apps ми здолали багато складнощів. Згадаю кілька, які першими прийшли на думку.

01

Зробили купу ітерацій покращення результату сканування в Scan Guru. Для цього ми провели безліч експериментів, в рамках яких тестували сканування різних документів на абсолютно різних поверхнях та різному освітленні.

02

На початку повномасштабного вторгнення за 3 дні зробили релізи Translator Guru та Scan Guru з безкоштовним доступом для українців за кордоном, а також додали українську локалізацію.

03

Навчились працювати з Apple App Extensions ще до виникнення та популярності віджетів — клавіатура-перекладач та додаток для Apple Watch є маленькими «додатками в головному додатку», але мають обмежену пам’ять та можливості.

04

Зробили реліз Scan Guru, який містив 3 великих нові фічі, за один робочий тиждень.

«Наш юзер — наш друг»: що захоплює команду в роботі над продуктом

«Знайдіть роботу, яку любите, і не доведеться працювати жодного дня» — цю цитату приписують Маркові Твену та багатьом іншим. Тім Кук, СEO Apple, підкоригував її: якщо ви захоплені роботою, працювати звісно доведеться, і тяжко, але ви ніколи про це не пошкодуєте. Саме це, здається, і відчувають члени команди розробників Universe. Причетність до створення сервісів, що допомагають мільйонам людей по всьому світі, мотивує та надихає до роботи, як зізнаються і самі розробники:

Дмитро Канєвський, Product Manager

про Translator Guru:

Мені подобається, що в продукті можна працювати з багатьма різними фічами, адже є багато різних типів перекладів: текстовий, голосовий, переклад з фото, офлайн-функції, клавіатури перекладу, AR, переклад новинних стрічок та багато чого іншого. Це дозволяє проводити багато досліджень, визначати, що найбільше подобається та є корисним, і надалі за допомогою тестів визначати приріст ретеншену та інших продуктових метрик.

Артур Майорський, iOS Developer

про Scan Guru:

ScanGuru — це наш флагманський додаток. Роботу всієї команди Scan Guru бачить безліч користувачів, багато з яких користуються додатком роками. Усвідомлення своєї причетності до розв’язання проблем мільйонів людей не може не подобатися. Одним із найобʼємніших продуктових рішень був великий опитувальник на 15 екранів, який ми запропонували пройти всім юзерам worldwide. Ми розробили його для глибшого вивчення потреб користувачів.

Олексій Кравченко, Product Designer

про Cleaner Guru:

Мені подобається, що наш продукт допомагає користувачам зі всього світу оптимізувати об’єм фото/відео контенту, що робить їх девайси продуктивними, і що є найважливішим — економить їх безцінний час. Ми плануємо роадмап розвитку продукту відповідно до результатів ресьорчів, які проводять наші UX-дослідники. Зокрема, це є опитувальники, модеровані, та немодеровані інтерв’ю.

Ваш юзер — він як ваш друг, скаже чого хоче і на що треба звернути увагу, окрім продуктових метрик.

Хто обирає утиліти Guru Apps

Усі ці зусилля розробників не марні, адже юзерам подобаються утиліти Guru Apps: вони не шкодують їм зірочок в App Store та відгуків на кшталт «Обожнюю його» або «Цей додаток врятував моє життя!».

Absolutely the best!

I love this app! I do my best writing long hand, and before this app, I either had to type the results (painfully slow and tedious) or dictate (faster than typing but still tedious, and then Dragon dropped Mac support). With Scan Guru, I take a photo, have the app convert it, and it's ready for editing. Very accurate and they keep improving it. What more can you ask?

I love it a lot

It's a very fun thing to help you with your language I'm starting to learn Spanish and it's really helping me I really like how the keyboard works it really helps me and I can pretend know it to my friends and they're very surprised and they want to download it so I'm gonna keep telling everyone about this fabulous game thank you for making this!

Thank you

Dont know if I like it yet. Installation was easy....since the installation I've had a good experience with this app. I appreciate it so much when we are given opportunities to secure what is valuable to us and be rid of what is not. Thank you so much.

Дуже дякую вам!

Завдяки пільгам для українців, вирішилось важливе питання, дуже дякую! Коли буде можливість придбати у майбутньому, зроблю це!

Excellent app! 💕

Personally I totally recommend this cleaner. I was trying to use another one (don’t remember the name) and I guess there was smth wrong with the scanning algorithm, cause it suggested me to delete photos that weren’t event a duplicates. This app doesn’t have this problem. Don’t know how they do it, but it’s smth really cool!

Life change

This is really awesome I can talk to other people now.

Юзер-кейси додатків Guru Apps — також неординарні, часом навіть схожі на фільм про життя творчих людей, аніж на звичайне життя.

Команда згадує про письменника з Нью-Йорка, який за допомогою додатку Scan Guru пише книгу, і вже оцифрував понад 1000 сторінок її рукописного тексту.

Учителі із США під час юзер-інтерв’ю розповідали розробникам Universe, як мобільний сканер допомагав викладати під час пандемії і спрощував освітній процес у час, коли розкіш навчання наживо була недоступна.

Але один із найбільш вражаючих юзер-кейсів відбувся саме в Україні. У березні 2022 року одна із волонтерок у невеликому містечку шукала, як сканувати безліч документів для роботи штабу. Стаціонарний сканер був один на все місто, обстріли перечікували у бомбосховищі, і робота волонтерського центру зупинялася. Тоді дівчина знайшла новину про мобільний сканер Scan Guru, і «залучила» його до роботи у волонтерському штабі. Історію про те, як додаток допоміг в роботі цілому волонтерському штабу, команда почула згодом… на співбесіді. Тепер дівчина стала частиною команди, працює на позиції UX-ресьорчерки в Universe.

Від мільйонів до мільярдів: як продукт ростиме далі

За чотири роки компанія виросла з кількох співробітників до 70 людей в команді, та стала одним із найбільш успішних комерційно розробників утиліт для iOS.

Я дуже радий, що працюю пліч-о-пліч з найкращими людьми, кожен з яких своїм прикладом надихає рухатись вперед та покращувати себе і світ навколо.

Роман Шевченко, Head of Operations

Технологічний світ постійно розвивається, і щоб лишатися в топах AppStore, додаткам із сімейства Guru Apps також не можна стояти на місці.

Тож команда готується випускати нові версії додатків, із купою нових функцій. Зокрема, для Scan Guru додадуть можливість перетворювати відскановані документи на справжні редаговані документи.docx, зберігаючи форматування: розташування блоків тексту, таблиць або зображень. Роботу із PDF-файлами у сканері теж зроблять зручнішою. Загалом, команда планує перетворити кишеньковий сканер на універсальний інструмент.

Роман Шевченко, Head of Operations

Довгострокова мета — перетворення Scan Guru на мультитул для комплексної роботи з будь-якими типами завдань, пов’язаних з документами.Для оновлення Cleaner Guru команда наразі проводить серію інтерв’ю з користувачами, щоб зрозуміти їхні «болі», та відповідно, зробити нові фічі ефективними та зручними для користувачів.

Екосистема Guru Apps розвиватиметься і надалі, команда працює не лише над чинним успішними сервісами, але й над ідеями для нових утиліт. Зараз у Guru Apps — десятки мільйонів завантажень. Але в Apple — 1,8 мільярда активних девайсів по всьому світі, тож на команду Universe чекає ще багато роботи. Саме зараз вони шукають юніверсівців, які могли б їм в цьому допомогти: проактивних, ініціативних, залюблених у мобільну розробку спеціалістів, які готові змінювати світ на краще за допомогою технологій.

Матеріал підготовлено за підтримки Universe
Що це означає?
ТЕКСТ
Ольга Карпенко
Фото
Universe
Дизайн та верстка
Universe Віра Бігановська, Artycoders
Продюсер
Катя Глущенко
Менеджер
Яна Проценко
ПРЕДСТАВНИКи КОМПАНІЇ Universe
Євгенія Москальчук
Як економно пересуватися містом
Розповідаємо про Uklon Share
Uklon
Підтримка ЗСУ, волонтерські поїздки та плани виходу в інші країни
Будівництво з ноутбуком
Що таке 3D-мапінг і як він допомагає прокладати сучасні тепломережі
ЯК ПІДГОТУВАТИСЯ ДО СПІВБЕСІДИ ТА ОТРИМАТИ РОБОТУ
Поради Work.ua та hr-спеціалістів