Перевірте, чи легко вас ошукати в інтернеті

Привіт! Мене звуть Віка, я журналістка. Пишу тексти про IT, багато спілкуюся електронною поштою та люблю купувати речі в онлайн-магазинах. Я не змінювала номер телефону та email вже 10 років, тому мої дані є, мабуть, у кожного шахрая цієї країни. Вони закидують мене лінками та «конкурсами», телефонують від імені «банків» — мало який вид шахрайств проходить повз мене.

Нас таких багато. 2021 року 45% українців хоча б раз стикалися зі спробою вкрасти у них гроші через інтернет або телефоном, а кіберполіція отримала 48 000 звернень на шахрайство в інтернеті. Після 24 лютого атаки онлайн-злочинців на українців посилилися: спеціалісти блокують сотні фішингових доменів, створених, щоб виманити конфіденційну інформацію.

Попастися на шкідливий лінк може кожен. А ви хіба не попалися б? Спробуйте відрізнити справжні SMS від шахрайських на прикладі тих, що постійно приходять мені.

Пройти тест

1 / 7

чи легко вас ошукати в інтернеті

Як гадаєте, за яким з посилань я перейду без вагань?

Вже вечір, скоро додому, я сиджу в офісі та намагаюся дописати текст до кінця робочого дня. Не люблю лишати недописане на завтра. Поки писала, надійшли два SMS-повідомлення. Відволікатися не хочеться, але раптом це щось важливе?

2 / 7

чи легко вас ошукати в інтернеті

Днями зламався мій смартфон. Вони у мене довго не живуть, тож вирішила купити вживаний на барахолці. Обрала модель, і бачу: у всіх продавців такий телефон коштує плюс-мінус 5000 гривень, а в одного — 3600 грн. Пишу йому повідомлення, а він переконує, що знизив ціну, бо терміново потрібні гроші. Просить оплатити наперед — бо в такому разі мені ще й не доведеться платити за послуги доставки та переказу. Додає, що післяплата і йому не вигідна — раптом я відмовлюсь від товару у відділені, а йому доведеться оплачувати аж дві доставки. Рішення треба прийняти швидко, бо черга покупців. І зекономити хочеться, і стрьомно.

А що б ви зробили?

3 / 7

чи легко вас ошукати в інтернеті

У мене в офісі вимкнули світло. Сиджу злюся на росіян, веду діалог з колегами, оскільки працювати все одно не виходить. Раптом приходить повідомлення на Viber від Нової пошти. А згодом — ще одне. Я постійна клієнтка, тож часто отримую від них повідомлення.

Як гадаєте, якому з них можна вірити?

5 / 7

чи легко вас ошукати в інтернеті

Минулого тижня отримала зарплату. Накупила в онлайн-магазинах різного: настільні ігри, подарунки, книжки. Тому чекаю багато різних посилок. Аж раптом приходить повідомлення, що треба забрати посилку з післяплатою у 350 гривень. Здається, я оплачувала все заздалегідь, але може помилилася, або платіж не пройшов? Номер телефону та дані збігаються, посилка справді існує.

Як правильно вчинити?

6 / 7

чи легко вас ошукати в інтернеті

Сиджу вношу правки у текст, і раптом дзвінок. Роздратована, що відволікають, відповідаю. Схвильований голос говорить, що це Служба безпеки національного банку, а мою картку заблокували через підозрілий платіж. Щоб гроші не зникли, потрібно її терміново розблокувати. Для цього просять озвучити код підтвердження, який щойно надійшов SMS. Мені не потрібна заблокована картка — я ще планувала їхати додому на таксі.

Що б ви зробили в цій ситуації?

7 / 7

чи легко вас ошукати в інтернеті

Зарплата мені приходить на картку «ПриватБанку», маю там навіть маленький депозит. Тож банк періодично надсилає мені різні листи. В обідню перерву вирішила розібрати пошту і знайшла два листи від «ПриватБанку». Ой, схоже, я скоро залишуся без карток?

Яке з цих повідомлень справді від «ПриватБанку»?

Результат

7 / 7

Attention! Ваші гроші у небезпеці.

Не варто бути таким довірливим — ви ж просто знахідка для шахраїв! Не відкривайте сторонні лінки, бережіться підозрілих дзвінків і, будь ласка, обережніше з покупками на барахолках! Там цілий розсадник шахрайства, а ми хвилюємося за ваші гроші. Обов’язково прочитайте базову пам’ятку, як не стати жертвою шахраїв.

Пройти тест знову
Результат

7 / 7

Досить непогано, але ваші рахунки все ж в небезпеці.

Якщо добряче постараються, шахраї зможуть збагатитися завдяки вам. Обережніше з лінками та телефонними дзвінками, тримайтеся осторонь несподіваних призів та бонусів, і погугліть найрозповсюдженіші схеми шахрайств. Наприклад, ось тут є зручна пам’ятка, як безпечно купувати онлайн.

Пройти тест знову
Результат

7 / 7

Схоже, що ви гуру фінансової безпеки та розумієтеся на шахраях краще за мене.

Ваші персональні дані та заощадження буде важко вкрасти. Але тримайте руку на пульсі: шахраї вигадують все нові й нові схеми щодня, тож розслаблятися ніколи не варто.

Пройти тест знову
ТЕКСТ
Тетяна Гонченко
ілюстрації
Оксана Савчук
Дизайн та верстка
Clickable agency, Artycoders
Продюсер
Ольга Андрусів
Менеджер
Яна Проценко
ПРЕДСТАВНИК НОВА ПОШТА
Ольга Бабуріна
Нова пошта
План запуску авіакомпанії, міжнародна експансія та розширення гуманітарної діяльності
Люди в селах теж можуть бути успішними
Як поштові відділення змінюють життя населених пунктів
А це що таке?
Вгадай застосування китайського товару за однією картинкою: складний тест для любителів техніки
ХТО ТИ У СВІТІ ІТ?