Форум провідних міжнародних фінансових установ просить обмежити реалізацію держпрограми «Доступні кредити для бізнесу 5-7-9%». Туди входять 12 міжнародних банків, які працюють в Україні. Відповідний лист вони надіслали Нацбанку та Мінфіну, повідомляє «Економічна правда». У ньому голова правління «Райффайзен Банк Аваль» Олександр Писарук пояснює, що програма змінила акценти.
Що пішло не так
Уряд запровадив програму з метою:
- підтримувати бізнес, який постраждав від карантину;
- фінансувати інвестиційні проєкти – створення нових бізнесів або масштабування вже чинних, що давало б робочі місця.
У реальності ж доступні кредити беруть переважно платоспроможні підприємства, щоб поповнити обігові кошти. Це підтверджують дані Мінфіну. Від старту програми банки видали кредитів на 56,7 млрд грн. Із цих коштів на інвестиційні цілі пішло близько 12% – до 7 млрд грн. Решта – рефінансування попередніх позик (36%) та антикризові кредити на поповнення обігових коштів (52%), які у час карантину видають під 0% і 3% відповідно.
Найбільше від локдаунів постраждали підприємства зі сфери послуг і торгівлі, але антикризові позики найчастіше бере агробізнес. 46% учасників програми – представники сільського господарства, підрахувало Мінекономіки. Хоча для аграріїв існують окремі програми підтримки, якими займається Фонд підтримки фермерських господарств.
«Якщо за даними «Райффайзен Банку» скласти типовий портрет учасника програми, то це буде чинне підприємство сільського господарства, що отримало антикризовий кредит або рефінансування. Здебільшого подібні підприємства є доволі стійкими, не зазнали значних втрат від згортання ділової активності у 2020 році та намагаються легально зменшити видатки від фінансової діяльності», – ідеться в листі.
Крім того, ставки за кредитами для бізнесу значно знизилися завдяки пом’якшенню монетарної політики Нацбанку, а в червні цьогоріч і без програми складають близько 9%.
У підсумку через зміщення акцентів і втрату актуальності банки просять почати згортання програми до кінця року.
Про які банки йдеться
Серед членів Форуму провідних міжнародних фінансових установ:
- «Альфа-Банк»;
- «Райффайзен Банк Аваль»;
- «Укрсиббанк»;
- «Кредитвест Банк»;
- «Креді Агріколь Банк»;
- «Правекс Банк»;
- «Дойче Банк ДБУ»;
- «ІНГ Банк Україна»;
- «Піреус Банк Україна»;
- «ПроКредит Банк»;
- «Сітібанк»;
- «СЕБ Корпоративний банк».
«Приватбанк» готовий кредитувати бізнес за програмою і надалі.
Рік тому Кабмін запустив нову програму підтримки малого та середнього бізнесу. За нею підприємці можуть отримати кредит під 5-9% річних – залежно від доходів і кількості робітників. Відсоткова ставка виходить для нижчою за ринкову, бо її частину компенсує банкам держава, зокрема Фонд розвитку підприємництва. Загалом у програмі беруть участь 33 банки.
Раніше AIN.Business розповідав, як бізнесу отримати кредит під 5-7-9%.