Мінекономіки розробило законопроєкт, аби посилити захист працівників, яким затримують зарплату. Ось що пропонують:
- Роботодавець муситиме сплачувати працівнику пеню в розмірі облікової ставки НБУ (зараз це 8%) за кожен «протермінований» день. Така пеня замінить компенсацію, яку наразі роботодавці виплачують працівникам за затримку зарплати.
- Працівник матиме право тимчасово припинити роботу, якщо зарплату затримують понад 15 днів. Однак в органів прокуратури, судів, ЗСУ, держвлади, місцевого самоврядування, безпеки та правопорядку такої можливості не буде (крім технічного та обслуговувального персоналу).
- Штраф нараховуватимуть за порушення щодо кожного працівника. Сьогодні це фіксована сума, яка не залежить від кількості робітників.
Якщо підприємець безпідставно затримуватиме зарплату понад 1 місяць, йому випишуть штраф – від 6800 грн до 13600 грн за кожного працівника, який не отримав винагороду вчасно.
Якщо затримка відбулася через нецільове використання коштів, призначених для зарплати, штраф буде більшим – від 13600 грн до 20400 грн.
Якщо закон приймуть, він набуде чинності з 1 січня 2022.
Чому це важливо
Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищає Конституція України (ст. 43).
За даними Держстату, на початок літа працівникам заборгували загалом більше 3 млн грн зарплати. Борги працівникам складають близько 80% від загальної заборгованості.
А ще AIN.Business розповідав, що кожен п’ятий українець працює неофіційно.