Центр соціально-економічних досліджень «CASE Україна» дослідив, які схеми з ухиленням від сплати податків завдали найбільше збитків бюджету України в минулому році. Ось що з’ясували:

  • У списку змінився лідер. Найбільше зловживань пов’язано із «тіньовими» зарплатами. Через них бюджет недоотримав 110-150 млрд грн. На мінімізацію податків у сфері оплати праці вплинули структурні й законодавчі зміни, економічна криза, а ще поширення «скруток» і конвертаційних центрів, які раніше використовували для махінацій із ПДВ.
  • До того впродовж чотирьох років першість тримали контрабанда й порушення митних правил. Цьогоріч збитки від них оцінюють у 70-120 млрд грн. 
  • Суми прибутків, переказаних за офшорними схемами за кордон, зменшилися за останній рік, але все ще залишаються високими. Їх обсяг оцінюють у приблизно 120-200 млрд грн – це бюджетна дірка в 15-35 млрд грн.
  • Збільшилися обсяги нелегальної торгівлі, зокрема й контрафакту. Зазвичай, там домінують підакцизні товари: спирт, алкоголь, тютюнові вироби та нафтопродукти. У травні цьогоріч тіньова тютюнова продукція сягнула максимального значення за останні 10 років (15,9% від ринку). Ринок алкоголю наполовину перебуває в тіні, через що держбюджет недоотримує до 10 млрд грн щороку. Аналогічна ситуація з бензином і дизельним паливом, де втрати бюджету становлять близько 20 млрд грн. Причина – шокова акцизна політика, завеликі податки та слабкий контроль з боку правоохоронців, пояснюють дослідники.

76% українців згодні на зарплату в конверті. AIN.Business розповідав, чому це не ок.