За 3 місяці повномасштабної війни проблеми з логістикою стають все помітнішими. Це стосується і продукового фронту. Труднощі пов’язані з постачанням продуктів з тимчасово окупованих росією територій, що призвело до подорожчання окремих груп товарів. Видання «Економічна правда» проаналізувало ринок овочів, фруктів та ягід у 2022 році. AIN.Business зафіксував головне.

Як зросли ціни?

Напередодні сезону ціни на овочі та фрукти традиційно зростають. Цьогоріч Держслужба статистики повідомляє, що ціни з початку року на зазначені групи товарів зросли маже на 69%. Передусім, це стосується овочів. Так, наприклад, середня ціна на борщовий набір, куди входить морква, цибуля, капуста, буряк, картопля, становить 98,6 грн. Торік такий набір коштував 48 грн.

Рекордсмени з подорожчання – капуста, цибуля та морка. Ціни на них зросли в півтора рази. Огірки та помідори подорожчали майже на 100%. А ціна на яблука навпаки впала: мінус 35%.

Де в Україні вирощують овочі? 

Мінагрополітики повідомляє, що найбільше овочів вирощують на Херсонщині. Йдеться про 1221 тис. т/особу. Далі йдуть Львівська та Дніпропетровська області з показниками 845 тис. т/особу та 776 тис. т/особу відповідно.

В Україні овочі вирощують, здебільшого, у відкритому ґрунті. У 2021 році їх зібрали 9,42 млн тонн, з яких понад 86% припадає на фермерські господарства.

У теплицях у 2021 році зібрали 0,4 млн тонн овочів. В основному, це огірки та помідори. Найбільше теплиць в таки областях:

  • 19% – Запорізька область;
  • 11% – Херсонщина;
  • 11% – Тернопільщина.

Частина територій Херсонської та Запорізької областей – тимчасово окупована. Проте, у Мінагрополітики переконують, що це не призведе до дефіциту тепличних овочів. Одна з основних причин – це менше споживання у зв’язку із значною міграцією українців за кордон.

Що з ринком на тимчасово окупованих територіях?

На окупованих територіях утворився надлишок продукції, адже фермери розраховували на всеукраїнський ринок. Через тимчасову окупацію логістика знищена. Майже всі овочі у продажі місцеві. Відповідно, ціни на них у кілька разів менші від загальноукраїнських. Так, огірки чи редис коштують до 25 грн/кг, молода картопля – до 35 грн/кг. 

Через проблеми з каналами продажу продукції в Україну на тимчасово окупованих територіях, фермери змушені продавати росіянам свій врожай за безцінь. Придбаний товар окупанти вивозять в анексований Крим. 

Також російські військові погрожують підприємцям. За умов, якщо заблоковані на тимчасово окупованій території українці не співпрацюватимуть з окупантами, то агресори не дозволять їм працювати.

Чому зросли ціни та де краще купувати овочі і фрукти?

Ціни зросли через брак пропозиції. Зокрема, вивезення овочів з Херсонської та Запорізької областей заблоковане через тимчасову окупацію цих територій. Додатково впливає недостатній запас торішнього врожаю. 

Через проблеми із забезпеченням внутрішнього попиту –  збільшився імпорт. Проте, у зв’язку з дефіцитом пального та чергами на кордонах виникають затримки з доставкою продукції.

Що стосується імпорту з Туреччини, то через блокування окупантами портів товар доводиться завозити через Європу. Це також суттєво здорожчує логістику та зменшує обсяги поставок.

Овочі закритого ґрунту, тобто вирощені в теплицях, теж подорожчали. На це вплинули високі ціни на газ, який необхідний для обігріву теплиць та тимчасова окупація Херсонщини, де розташовано багато тепличних господарств.

Ціни на овочі почнуть знижуватися лише після виходу на ринок нового врожаю. В «АТБ» очікують, що в найближчі два місяці частка імпорту зростатиме, а підвищення логістичних витрат у середньому збільшиться на 40%. Відтак, ціни на овочі та фрукти зростуть на 5-10%.

Дефіцит пального та проблеми з логістикою – це основні складнощі галузі. Тому, ціни по Україні на борщовий набір суттєво не відрізняються, за винятком картоплі. Її пропозиція у західних регіонах – вища, відповідно, і ціна нижча.

Фото: портал Мінфін

Оптимістичні прогнози щодо ринку фруктів та ягід

Цей сегмент ринку не відчує особливої турбулентності через зменшення споживання, яке викликала міграція населення.

Наприклад, вартість яблук за три місяці впала на 25%. Вони коштують 6-14 грн/кг, тоді як до початку повномасштабної війни ціни коливалися на позначці 10-20 грн/кг. У мережах фіксують ціни на яблука та груші без змін.

Експорт ягід в Україні вже кілька років перевищує імпорт. Якщо вдасться врегулювати проблеми з логістикою, то Україна ще цього року продаватиме за кордон лохину, яку вирощують у Дніпропетровській, Київській та Житомирській областях.

Не передбачається і нестачі черешні, хоч тимчасово окупована частина Запорізької області. В Україні вдосталь насаджень черешні, тому вдасться задовольнити потребу населення. Також уже з’являється закарпатська полуниця. Найбільша проблема з нею – це дефіцит пального, оскільки продукт швидко псується, це створює додаткові труднощі з логістикою.

Найскладніше з кавунами та динями. Їх вирощують у Херсонській області, тому до моменту звільнення регіону від російських окупантів, постачання на території Україні буде неможливе.


Раніше AIN.Business писав, як держава підтримує український агробізнес та на яку фінансову допомогу можуть претендувати аграрії.