Українська компанія Neverdark працює над біокамінами з 2010 року. Технологія, запроваджена командою, дозволяє безпечно використовувати справжнє полум’я у звичайній квартирі без застосування додаткових комунікацій.
В 2022 над Neverdark працюють 30 людей. При цьому, на місяць команді вдається виготовляти 30 камінів, матеріали для них, зокрема, закуповують і в Україні. Маючи європейські сертифікати, компанія продає вироби в 12 країнах світу.
Однак, все змінила війна. Одразу виробництво з Києва довелося перевезти до Чернівців, Neverdark повністю втратив український ринок. А далі справи пішли вгору: тільки за 2 місяці літа цього року попит перевищив поточні потужності, команда зосередилась на масштабуванні.
В інтер‘ю для AIN.Business співвласник та СЕО компанії Ярослав Лисак розповів про заснування Neverdark, як створюються біокаміни, а також про досвід роботи в війну.
Нагадуємо, AIN.Business продовжує збирати історії малого та середнього бізнесу в Україні. Якщо вам є що розповісти, – заповніть форму:
«Перший етап реалізації проекту зайняв 4 роки»
Ми заснували компанію разом із моїм другом Віталієм на початку 2019 року. До цього я 15 років займався виробництвом зовсім різних інтер’єрних рішень. Єдине, що їх об’єднувало – інноваційність.
Ще у 2010 році я наштовхнувся на ідею біокаміну – пристрою, який заправляється рідким рослинним паливом (біоетанолом) і горить без диму. Це дозволяло мати дома камін із справжнім полум’ям без необхідності облаштування димаря.
Я почав вивчати ринок і побачив, що у світі існує лише дві технології камінів зі справжнім полум’ям – це дров’яні та газові, усе інше – імітації. І обидва потребують димаря або окремої витяжної системи і підводу комунікацій. До того ж, навіть найсучасніші зразки мали багато додаткових проблем як у облаштуванні, так і у використанні. Камін на рослинному паливі міг вирішити більшість з них, при цьому залишивши саму суть – справжній живий вогонь.
Далі я занурився у проект. Перший етап зайняв 4 роки: з 2010-го по 2013-й. За цей час ми створили MVP, потім перший продукт, отримали відгуки від потенційних споживачів та інтер’єрних дизайнерів, і почали перші продажі.
Камін на той час був ще суто механічним пристроєм і не мав електроніки. На якомусь етапі ми зіткнулись з тим, що він все ще не досконалий і має певні недоліки, та усунути їх не дозволяє сама концепція механічного каміну. Тоді ми зупинили проект і почали шукати нові можливості для вдосконалення технології. Як раз у той час почався Майдан і мені довелось на якийсь час закрити власне виробництво.
«Ідея була проста – зробити український продукт, який буде найкращим на світовому ринку»
Повернувся до проекту я вже у 2017 році зі створенням принципово нового автоматичного каміну – технології, яка допомогла усунути усі недоліки попередніх розробок. Я вирішив цього разу не починати з виробництва і розміщував замовлення на аутсорсі.
Наприкінці 2018-го з’явився бренд Neverdark. Створити його мені допомогли мої друзі з агенства Ragnarök. Новий бренд, у висновку, не тільки змінив ім’я та упаковку продукту, він справді надихнув мене і я остаточно зрозумів куди хочу рухатись далі.
У світі на той час було близько 10 компаній, які робили схоже. Ідея була проста – зробити український продукт, який буде найкращим на світовому ринку.
У той же час я підписав контракт з дилером із Ізраїлю, й почав думати над запуском власного виробництва. Але за цей час продукт значно ускладнився технічно. Я не мав досвіду виробництва продукту такого рівня, а побудова такого виробництва означала зміщення фокусу і втрату розвитку у частині маркетингу, продажів та побудови бізнес-процесів. Я це вже проходив і розумів, що такий шлях не буде вірним.
Тоді я поділився ідеєю зі своїм другом Віталієм Шараповим. Ми довгий час товаришували. Віталій був не тільки хорошою людиною, але й прекрасним інженером. До того часу він теж довго займався різними цікавими виробничими проектами. Ідея Віталію сподобалась і я запросив його у проект як співзасновника і СТО.
«Власне виробництво почали в 2019 році»
У січні 2019-го Neverdark отримав власне виробництво. Перші декілька камінів ми створили своїми руками у невеличкому приміщенні на виробництві Віталія. Потім знайшли Олександра – спеціаліста з електроніки, який створив серце та мізки каміну: розробив плату керування, написав програмний код для мікропроцесора, а також вдосконалив автоматичні системи.
Влітку 2019-го ми зареєстрували компанію і почали розвиватись. А коли ми створили мобільний додаток для керування каміном і змогли інтегрувати його у інфраструктуру розумного дому, наш камін став гаджетом і отримав принципово нову продуктову категорію – смарт-камін.
Робота наших камінів побудована на технології AEVB – автоматизованого процесу горіння парів етанолу. Автоматична система, побудована на цій технології, дозволяє перетворювати рослинний етанол на пар, подавати його у пальник і там вже спалювати його при достатній для повного згоряння кількості кисню. Завдяки цьому отримується справжнє красиве червоне полум’я, але без диму та шкідливих викидів.
Смарт-камін впроваджує у камінний бізнес концепцію zero emission. Будь яке живе полум’я у процесі горіння споживає кисень та виділяє СО2. Але паливо для смарт-каміну виготовляється з кукурудзи, яка не тільки є швидко-відновлюваним джерелом енергії, але яка у процесі фотосинтезу ще й споживає СО2 і виділяє кисень, що дозволяє загальний вплив використання цього каміну звести до нуля.
«Деякі з наших моделей і технологій не мають аналогів у світі»
За 3 роки ми зібрали крутезну команду з 30 людей та побудували власне виробництво, яке на сьогодні випускає 30 камінів на місяць. У листопаді 2021 року отримали Європейські сертифікати і вже продаємо каміни Neverdark у 12 країнах світу.
За цей час з‘явилася лінійка моделей, як вбудованих камінів, так і окремо стоячих, та низка інновацій, які наразі патентуємо. Кожен з наших камінів до останнього гвинтика є результатом роботи нашого R&D відділу та повністю виробляється на нашому власному виробництві. Деякі з наших моделей і технологій не мають аналогів у світі.
Камін складається з металевих деталей та електронних компонентів. Матеріали ми купуємо як в Україні, так і за кордоном. Після чого вони проходять процесс переробки та підготовки на нашому виробництві. Далі відбувається збирання каміну, прошивка, тестування та пакування. Тоді камін відправляється на склад готової продукції чи до замовника, яким може бути один з наших європейських дилерів або кінцевий клієнт.
Повний цикл виробництва каміну займає 1,5 місяці. Протягом року ми плануємо скоротити цей строк до 2-х тижнів та збільшити потужність виробництва до 100 камінів на місяць.
Наразі смарт-каміни Neverdark можна купити у одного з наших офіційних дилерів в Україні та у таких країнах Європи – Нідерланди, Бельгія, Люксембург, Франція, Австрія, Велика Британія, Португалія, Австрія, Греція, Турція, Ізраїль та Естонія. Замовити можна залишивши заявку на нашому сайті, або звернувшись до нас чи до одного з наших дилерів за контактами, які також вказані на сайті.
Середня вартість каміну складає 2500 євро. Наразі ми виробляємо 30 камінів на місяць на загальну суму у 75 000 євро. За весь час існування ми не залучали жодних інвестицій і зростаємо лише за рахунок власного прибутку та грантів. А оскільки наразі наш бізнес стрімко зростає, то весь прибуток ми реінвестуємо у розвиток.
«З війною виробництво зупинилось. Збитки – мільйони гривень»
Через російське військове вторгнення наше виробництво, яке знаходилось у Києві зупинилось і до того ж ми майже повністю втратили український ринок. Нам знадобився місяць щоб перевезти виробництво і команду з Києва у Чернівці і розпочати роботу на новому місці і ще 2 місяці на те, щоб відновити довоєнні потужності.
Ми зтикнулись з багатьма труднощами, такими як поселення співробітників, доставка імпортних комплектуючих, втрата якісного металу, який здебільшого вироблявся на Азовсталі, пошук і побудова роботи з новими підрядниками та інше.
Наші збитки за цей час сягнули декількох мільйонів гривень. Та завдяки потужній та об’єднаній команді, допомозі міжнародних фондів, таких як USAID та всебічній підтримці – і державній, і місцевої громади і наших європейських дилерів нам здебільшого вдалось їх подолати.
Ми повністю зосередились на європейському ринку, поглибили роботу з існуючими дилерами, та залучили нових дилерів ще з 4-х країн. У Чернівцях продовжили розширювати команду й вже прийняли на роботу 7 нових співробітників, серед яких як місцеві жителі, так і люди, що змушені були переїхати в Чернівці з Харкова, Бучі, Миколаєва.
«Попит перевищив пропозицію. Наш фокус – масштабування»
За останні 2 місяці наш попит вже перевищив поточні потужності й наразі наш головний фокус – це систематизація та автоматизація бізнес-процесів та масштабування виробництва. Завдяки релокації підприємства нам вдалось зберегти команду з 30-ти людей, підтримати їх сім’ї, продовжити наповнювати економіку України регулярними валютними надходженнями і сплачувати податки.
Зараз ми почали поглиблене дослідження європейського ринку, щоб знайти найпотужніших дилерів у тих європейських країнах, де ми ще не маємо партнерів і почати з ними співпрацю.
Разом з тим ми вдосконалюємо систему управління.
Протягом року плануємо вийти на ринки кожної європейської країни і збільшити потужності виробництва до 100 камінів на місяць. Крім того ми плануємо запатентувати наші основні інноваційні розробки, розширити лінійку готових окремостоячих камінів, які можна буде купувати зі складу і встановлювати просто з коробки.
В процесі розробки знаходиться доступний смарт-камін для масового ринку і протягом року ми плануємо випустити і протестувати перші зразки. З цим каміном у 2024 році ми плануємо через рітейл виходити на ринок США та мріємо, щоб він став невід’ємною частиною кожної сучасної квартирі у складі інфраструктури будь-якої з поширених екосистем розумного дому.