15 квітня 2023 року набув чинності Закон № 2974-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав інтелектуальної власності». AIN.Business пояснює зміни у сфері інтелектуальної власності разом з адвокатами бюро «Миколи Бляшина».
Що змінює закон
Закон № 2974-IX реалізує декілька базових принципів захисту, передбачених Угодою про асоціацію між Україною та ЄС у сфері інтелектуального права (ІВ):
- Право на інформацію: в ході судового захисту позивач може просити суд примусово витребовувати інформацію про походження та мережі розповсюдження товарів/послуг, що порушують права ІВ в третіх осіб. Це значно спрощує доказування позивачем факту та масштабів порушення, а також розміру своїх збитків від його вчинення. Раніше така інформація правовласнику була практично недоступна, а довести обсяги порушення, щоб підтвердити свої збитки було дуже складно. З набуттям чинності закону, право на інформацію доступне також в межах забезпечення доказів (до подачі позову до суду).
- Альтернативні заходи: якщо знищення товарів неспівмірне нанесеній шкоді, власник ІВ може просити в суді стягнення з порушника грошової виплати, яка була не меншою, ніж сплачена за правомірне використання ІВ порушником за дозволом власника (ліцензійний платіж);
- Додаткові заходи: власник прав ІВ може тепер просити не лише примусового вилучення з цивільного обороту товарів, які виготовлені з порушенням ІВ, а також матеріалів та знарядь, які використовувались, а й знищення таких товарів коштом порушника (тобто покладення на порушника додаткових фінансових витрат);
- Збитки: в законодавстві уточнено, що розмір збитків можна обраховувати з урахуванням упущеної вигоди правовласника або доходу, отриманого порушником.
- Публікація: коштом відповідача суд може зобов’язати останнього оприлюднити у ЗМІ інформацію про прийняте судове рішення та про особу порушника.
Вказані механізми прогнозовано мають позитивно вплинути на захист від порушень інтелектуальної власності в судовому порядку.
Також ухваленні зміни наближують законодавство України до стандартів Європейського Союзу, кажуть юристи.