Контабас — це старовинний український напій, який роблять з бруньок смородини, зібраних навесні. Оскільки плоди ростуть на гілках протягом дуже короткого часу, вартість такого напою сягає тисячі гривень за літр. Ветеран ЗСУ Роман Пелех з братом знайшли в старій хаті в Закарпатті 90 літрів витриманого контабасу. Після цього вони вирішили відродити виробництво цього елітного українського алкоголю.

Роман Пелех розповів виданню «ЕП» як вони виготовляють контабас, чому він такий дорогий і де беруть бруньки смородини для його виробництва. AIN.Business вибрав основне.

Як все починалося

Роман Пелех разом з братом час від часу раніше купували старі хати в Закарпатті. В одному з таких будинків вони знайшли пиво часів Австро-Угорської імперії, вино, самогон та контабас. Там же вони знайшли рецепт контабасу, який записали ще у 1913 році. Слідуючи йому, брати зробили молодий контабас і створили купаж з витримкою у співвідношенні 70:30. Пляшку продавали по 3 900 грн, а в подарунковому дерев’яному боксі – по 4 500 грн.

400 пляшок розкупили за півроку.

Де знаходять бруньки смородини

Для виготовлення літра контабасу потрібно півлітра бруньок чорної смородини. У деяких країнах ЄС ринок бруньок смородини сформований, але в Україні знайти їх непросто.

Фермери, які професійно вирощують ягоду, не хотіли співпрацювати з братами. Саме тому вони вирішили купувати пагони чорної смородини, які залишалися після обрізки ягідників. Їх вони встромляли в землю та зривали бруньки, коли ті набухали. Проте цього було замало. Зрештою вдалося знайти фермерів, які погодилися продавати бруньки за 1000 грн за літр.

Найкраще бруньки збирати навесні, перед розкриттям. Тоді вони найбільше насичені ефірними оліями. Аби кущі не загинули, з них можна зривати до 70% бруньок. Збір триває два тижні. Після – бруньки заморожують.

Виробництво контабасу

Роману не вдалося самостійно отримати ліцензію на виробництво контабасу у 2019 році. Організувати легальне промислове виробництво напою теж не вийшло. Для виготовлення підприємець орендує потужності лікеро-горілчаного заводу «Златогор» у Золотоноші на Черкащині. До 24 лютого 2022 року вдалося виготовити лише першу партію напою – близько 500 пляшок.

Потужності виробництва дозволяють виготовляти до 1 000 пляшок контабасу щомісяця. Для виготовлення більшої кількості потрібне інше обладнання.

Вартість

Вартість найдешевшої пляшки контабасу – 1 480 грн, у подарунковому боксі – 2 180 грн. Останні десять пляшок з лімітованої серії купажу молодого контабасу з напоєм 30-річної витримки коштують по 500 000 грн кожна. Це маркетинговий хід для колекціонерів алкогольних напоїв.

Молодий контабас також можна скуштувати в кількох закладах Києва, серед яких – «Бармендиктат », ресторан Glek, паб «Кутовий».

Контабасом цікавляться споживачі з різних країн – США, Великобританії, країн ЄС. Підприємець каже, що готується підписати договір про постачання напою в Болгарію.

Власна дистилярня

Пелех шукає інвесторів для створення свого виробництва. Наразі очікує на ухвалення закону, який спростить відкриття малих крафтових виробництв. 11 квітня Верховна Рада в першому читанні ухвалила законопроєкт про спрощення умов виробництва дистилятів малими підприємствами.

«Одна з причин, чому ми пішли на співпрацю з іншою компанією, якій теж потрібно платити, – це те, що ліцензія на алкоголь коштує 500 000 грн. Ми не продаємо контабасу на таку суму. Ми чекаємо на остаточне ухвалення закону про малі дистилярні. Він пропонує зменшити вартість ліцензії до 30 000 грн, це нам підходить».