60% українців працюють під музику і 19% з них ховаються в навушниках від офісного шуму, як показує дослідження Work.ua. Вчені підтверджують, що музика може допомагати підвищувати рівень концентрації та продуктивності людини. Та звісно, не завжди. Головний редактор медіа про нову українську культуру LiRoom Олексій Бондаренко розділяє музику для роботи на дві групи: фонову й активну. Фонову він слухає, коли працює зі словами: наприклад, пише чи редагує текст, тоді слова у пісні лише відволікають, а активну слухає, коли працює з візуалом чи робить монотонну роботу, в якій слова дозволяють не знудитися.
Для нашого спецпроекту з Comfy, що вже мають у продажі AirPods Pro 2 покоління, ми попросили Олексія зібрати два плейлисти з музикою українських виконавців, яка підійде для різних типів роботи.
Коли слухати музику?
Олексію по роботі доводиться відслуховувати дуже багато альбомів, щоб встигати за появою нових артистів і новими релізами. Тож він слухає музику майже завжди: під час роботи — з ноутбука, по дорозі на студію і зі студії — в навушниках, на студії — з професійних моніторів, а коли приїжджає додому з роботи — просто з переносної колонки. Для таких же затятих меломанів, як Олексій, ми зібрали інформацію з досліджень, коли прослуховування музики йде вам на користь, а коли ні:
👎 Під час навчання — не ок! Бо погіршується здатність запам’ятовувати.
👍 Під час занять спортом — ок! Бо фізичні зусилля помірної тяжкості відчуваються на 10-19% легшими, адже музика «перекриває» собою нервові імпульси від тіла в мозок про те, що йому важко. До речі, в Air Pods Pro 2 покоління є петля для зручного кріплення і захист від поту та води, що роблять заняття спортом в них комфортнішими.
👍 Під час виконання монотонних задач — ок! Якщо це ваша улюблена музика, то ви працюватимете ефективніше, бо у вас буде кращий настрій. Це не ми придумали, це науковці так говорять.
👎 Під час зосередженої роботи — не ок! «Попри те, що прослуховування музики позитивно впливає на продуктивність, найкраще сконцентруватися на важливих завданнях допомагає тиша», — пише автор книги «Встигнути за 120 хвилин» Джош Девіс.
👍 Коли сумно — ок! Сумувати — не злочин, але майте на увазі, що сумна музика здатна зробити вас сумнішим, а весела — поліпшити моральний стан. Тож використовуйте позитивну музику, щоб послабити негативні емоції чи позбутися стресу, панічного страху та депресії.
👎 За кермом, якщо ви новачок — не ок! Адже музика може заважати сконцентруватися на дорозі й розсіювати увагу.
👍 Під час виконання креативних задач — дуже ок! Дослідження довело, що фоновий шум помірної гучності сприяє креативності. Але будьте обачні, надто гучна музика навпаки її погіршує. Наприклад, експерименти показали, що розробники та хірурги працюють краще з музикою на фоні.
«Від початку карантину, у мене стало менше спілкування з людьми, тому на вулиці приємно ходити та слухати оточення. Але, коли я потрапляю в замкнений простір з великою кількістю людей, тоді зазвичай вмикаю музику в навушниках. Наприклад, у метро я переважно слухаю агресивну музику», — каже Олексій Бондаренко.
Коли ви оточені людьми, але хочете опинитися наодинці, то AirPods Pro 2 з функцією активного поглинання шуму можуть подарувати вам це відчуття. Навушники другого покоління поглинають шум УДВІЧІ краще за свого попередника. Їм це вдається завдяки новому чипу H2, який застосовує для інтелектуального поглинання обчислювальні алгоритми, а також новому драйверу та покращеним акустичним алгоритмам, що дозволяють ефективніше зменшувати небажаний шум. А режим адаптивної проникності не дасть пропустити свою зупинку, адже дає змогу чути звуки довкола, зменшуючи водночас дратівливий вуличний шум.
Плейлист для роботи №1: спокійний
Для зосередженої роботи Олексію найбільше пасує інді-акустичний напрямок, тож у «спокійний» плейлист увійшла 31 пісня від українських виконавців на 2 години роботи.
Це «вайбово-літньоробоча» приємна музика, яка гратиме на фоні й розважатиме ваш мозок, поки руки зайняті тасками, що потребують зосередження і концентрації. Він дозволить заховатися від офісного шуму під найпопулярнішу пісню KOLA «Чи разом?», що вже має 4,5 млн прослуховувань на Spotify. Пісню «Сеанс» з останнього альбому ONUKA 2021 року. Пісню «Шукали вчора» від нової зірки реп-сцени OTOY, дикий джаз Андрія Бармалія, вайбову музику Latexfauna, Blooms Corda та багатьох інших. Послухати його можна тут:
«Для спокійного плейлиста я намагався збирати музику, яка балансує десь між інді-попом, джазом і спокійною електронікою. Найскладніше в таких списках — не зробити його надто монотонним. Тому тут є й треки, які можуть трохи вибиватися із загального настрою, але це зроблено для того, щоб людина дійсно могла сконцентруватися й пробудитися в якийсь момент, а не заколисатися», — ділиться Олексій Бондаренко.
Які задачі може допомогти вирішити музика?
🎧 Щоб розслабитися і зняти стрес, вмикайте класичну музику без слів. Дослідження виявили, що класична музика допомагає студентам демонструвати кращі результати на іспитах.
🎧 Аби покращити настрій і концентрацію — вмикайте звуки природи. Шум лісу, моря чи вітру на фоні поліпшують когнітивні процеси.
🎧 Якщо втомилися і треба натхнення, щоб зробити робочу задачу — вмикайте епічні кінотреки. Вони допоможуть вам відчути, що ви робите щось грандіозне.
🎧 Для креативної роботи шукайте музику з частотою від 50 до 80 ударів на хвилину. Дослідження підтверджують, що мелодії у цьому діапазоні мають заспокійливий вплив на розум, що сприяє логічному мисленню, і дозволяє мозку краще вивчати та запам’ятовувати нові факти.
🎧 Аби змусити себе зробити нудну роботу — вмикайте музику з відеоігор. Вона створена для того, щоб гравець концентрувався і був зацікавлений. А ще — така музика швидка й ритмічна, що дозволить вам налаштуватися на правильний темп роботи й швидко закінчити ту ненависну таску.
Саме для тих випадків, коли треба змусити себе зробити нудну задачу, Олексій зібрав плейлист № 2 з активною музикою. Він підійде тим, кому сумно-нудно, робота монотонна і взагалі, треба не заснути за ноутбуком. Активний плейлист підніме настрій і дасть змогу швиденько зробити навіть ту роботу, яку зовсім не хочеться.
Плейлист для роботи №2: динамічний
Тут «пігулка енергії» з 32-х пісень дією на дві години, у її складі музика від 90-х і до найсвіжіших релізів. Вам захочеться танцювати під «Були деньки» ВВ, «Не стій під вікном» Русі чи під новий хіт Антитіл і Еда Ширана.
«Динамічний плейлист має набагато ширше жанрове розмаїття. Тут основним критерієм я брав качовість пісень. Тому тут є все: від стильної електроніки Cape Cod та ONUKA до олдскульного року ВВ, постпанку Alexjazz та навіть артбалагану NAZVA. Якщо якась із пісень у цьому списку зацікавить, щиро раджу дослідити цього артиста або артистку детальніше. Майже в усіх випадках можна буде знайти щось нове й класне для себе», — пояснює головний редактор LiRoom.
Продуктивність в опенспейсах може знижуватися через фактори, що відволікають від роботи: розмови колег, шум кавоварки чи клацання по клавіатурі. Тому головне у такій ситуації, щоб навушники раптово не сіли й не залишили вас наодинці з усіма цими звуками. Для цього творці AirPods Pro другого покоління збільшили час роботи акумулятора. Тепер навушники можуть працювати до 6 годин з увімкненим активним поглинанням шуму і до 30 годин з увімкненим активним поглинанням шуму та підзаряджанням від футляра. А якщо футляр загубився і ви не можете його знайти, то застосунок «Локатор» відстежить відстань між футляром та навушниками AirPods Pro, щоб вони не розлучалися надовго. Придбати ці навушники можна на сайті Comfy.
Як налаштувати свої навушники для прослуховування?
Олексій говорить, що можна сміливо використовувати стандартні налаштування еквалайзера. Адже професійні продюсери, які роблять музику, самі передбачають, як трек звучатиме в навушниках, і закладають необхідну еквалізацію у свій трек. «Якщо ж ви власноруч підлаштовуєте якісь додаткові баси чи додаткові верхи, то 99%, що продюсер це вже врахував. Тож таким чином ви можете лише виправити недоліки ваших навушників», — пояснює він.
Та якщо ви не готові розбиратися у тому, як виправляти недоліки навушників, краще обирати одразу гаджет, що звучатиме максимально якісною. Наприклад, в AirPods Pro 2 покоління передбачений адаптивний еквалайзер та персоналізоване просторове аудіо з динамічним відстеженням рухів голови. А новий чип H2 дає змогу відтворювати чіткі високі ноти та глибокі насичені баси з приголомшливою виразністю.