Міністерство цифрової трансформації з партнерами презентували стратегію розвитку електронних комунікацій до 2030 року. Два тижні триватимуть громадські обговорення, після чого її затвердять на рівні Кабміну.
Стратегія зосереджена на двох основних напрямах: доступності сталого зв’язку та розвитку сфери електронних комунікацій як фундаменту економіки. А ще визначає, що потрібно зробити для розвитку сфери зараз і після війни.
Заступник директора Місії USAID в Україні Джефрі Лерер сказав, що за попередніми оцінками оператори готові інвестувати $6 млрд протягом наступних семи років. Про це йдеться в тексті та презентації стратегії.
Детальніше про стратегію
Як вже йшлося, перший її напрямок — це доступність інтернету, ось ключові тези:
- має бути 100% відновлення мобільних і фіксованих мереж у регіонах, які постраждали під час війни;
- 75% населення і 99% об’єктів соціальної інфраструктури використовуватимуть фіксований інтернет;
- 98% українців повинні мати мобільний доступ до інтернету із середньою швидкістю передачі даних не меншою за 90 Мбіт/с. Забезпечити хочуть також 95% міжнародних і національних автомобільних, а також 70% залізничних шляхів;
- мають створити п’ять підприємств у сфері електронних комунікацій.
Другий напрямок — це розвиток сфери як фундаменту економіки. Для цього потрібно:
- 100% імплементація законодавства. Як сказав міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, Україна має отримати членство в єдиний роумінговій зоні з ЄС.
- 55 — показник України в Digital economy and society index. Для цього треба, зокрема, забезпечити впровадження нових технологій і сприяти на більш сучасне та екологічне обладнання.
Очікується, що впровадження стратегії принесе понад $56 млрд додаткового ВВП тільки від розвитку сфери ЕК та понад $9 млрд додаткового ВВП від розвитку нових секторів. Понад 20 млрд грн — це очікування надходжень у держбюджет.
Щодо інших очікувань, зокрема, це зв’язок постійно і всюди, виробництво елементарної бази та обладнання для нових технологій, доступні завдяки якісному зв’язку державні онлайн-сервіси.
У тексті стратегії наводяться дані НКЕК, що загальний обсяг доходів від надання електронних
комунікаційних послуг за 2023 рік становив 97,3 млрд грн або $2,6 млрд (1,8% від ВНД України 2022 року). Зокрема мобільний зв’язок давав дохід 61,7 млрд грн, а фіксований доступ до інтернету — 21,2 млрд грн;