Станом на лютий 2024 року, кожна сьома школа в Україні зазнала пошкоджень внаслідок російської військової агресії, розповів заступник міністра освіти та науки Євген Кудрявець під час форуму «Україна. Рік 2024». Понад 3500 навчальних закладів зазнали різного ступеня пошкоджень, майже 400 були повністю зруйновані. У ексклюзивній колонці для AIN.Business Катерина Ярова, засновниця та головна архітекторка IK-architects, розповідає, як бізнес може залучати закордонних інвесторів і з якими проблемами стикається, коли планує відновлювати соціальну інфраструктуру під час війни.


У прифронтовому Харкові 87 закладів освіти зазнали пошкоджень, 11 з яких не підлягають відновленню. Це означає, що більш ніж 25 000 дітей не мають змоги навчатися. Батьки, шукаючи освітніх можливостей для своїх дітей, переїжджатимуть в інші міста, послаблюючи економіку Харкова. 

Відсутність коштів є головною складністю відновлення шкіл державою. На сьогодні місцеві бюджети та грантові програми дозволяють відновити лише незначні руйнування: розбиті вікна, посічені фасади будівель тощо. Для відновлення українських навчальних закладів потрібно залучати донорів, благодійні організації та фонди.

Саме тому свідомі архітектурні бюро України ще з початку повномасштабного вторгнення почали розробляти та пропонувати ідеї відновлення та залучати інвестиції для відбудови. Наприклад, Balbek Bureau запропонували соціальну ініціативу Re:Ukraine для будівництва тимчасового житла. Archimatika розробили проєкт відбудови села Посад-Покровське на Херсонщині.

Наша команда архітектурного бюро IK-architects родом із Харкова. Тож свою ініціативу з відбудови навчальних закладів ми почали саме з рідного регіону. Так у вересні 2022 року з‘явився соціальний проєкт Vilna School — як альтернативний шлях відновлення навчальних закладів, які постраждали від дій росії. 

Фото: IK-architects

Як планувати роботу

Ми провели аналіз усіх 87 пошкоджених навчальних закладів Харкова і створили класифікацію за ступенем руйнування:

  • повністю зруйнований навчальний заклад;
  • частково зруйнований корпус, більша частина будівлі в задовільному стані;
  • незначні пошкодження: вибиті вікна, посічений фасад тощо;
  • будівля не пошкоджена, але потребує робіт з енергоефективності.

Завдяки класифікації ми змогли зрозуміти, яку стратегію можна обрати для залучення коштів на відновлення та якими будуть строки реалізації проєкту. Для відновлення будівлі з незначними пошкодженнями ми можемо залучити волонтерів і громаду: хтось підтримає коштами, хтось поділиться матеріалами й таке будівництво буде відносно швидким. Для відновлення повністю зруйнованого навчального закладу ми будемо створювати абсолютно нове проєктування згідно з новими технологічними нормами. Розуміємо, що вартість такого будівництва буде починатися від 1,5 тисячі доларів за квадратний метр. У такому випадку збирати кошти з волонтерами дуже важко: для отримання інвестицій потрібно буде залучати бізнеси, фонди та місцеві уряди. І цей процес зазвичай не є швидким.

Поштовхом до реалізації першого пілотного проєкту Vilna School став кейс харківського ліцею №47. Ліцей входить у п’ятірку шкіл Харкова, перебуває на самозабезпеченні в районі, який мав статус ІТ-кластера міста до повномасштабного вторгнення. Проте 4 липня 2022 року ліцей був вщент зруйнований двома ракетами, що влучили в навчальний заклад.

Харківський ліцей №47. Фото Андрія Куршацова, сайт Пам’ятки Харкова

Скільки часу варто закладати на підготовку

На розробку передпроєктної пропозиції відбудови ліцею пішло 2 місяці, а шлях від першої презентації проєкту до підписання меморандуму з благодійною організацією зайняв близько 6 місяців. Окремо варто врахувати 7 місяців, що пішли на роботу над документами для підписання меморандуму з Харківською міською радою, Департаментом освіти Харківської області та керівництвом ліцею.

На цю мить команда отримала дозвіл на проєктування від керівництва ліцею та Департаменту освіти Харківської області, обстежила будівлю для виявлення фрагментів, які можна зберегти та провела геодезичну та геологічну роботу. 

Окрім цього, нещодавно команда підписала меморандум з благодійним фондом «Гефест», який дозволяє втілити проєкт у реальність.

Спільно з благодійним фондом ми ухвалили рішення здійснювати поетапну реалізацію проєкту для того, щоб мати фотофіксацію та звітувати кожен наш крок інвесторам.

Знайти одного інвестора на реалізацію всього проєкту майже нереально, тому ми плануємо залучити декілька інвесторів. Хтось долучатиметься коштами, хтось обладнанням. Кожен етап реалізації ми оцінюємо по вартості та строках і показуємо інвесторам, що вдалося реалізувати.

Незважаючи на те що строки будівництва безпосередньо залежатимуть від загальної ситуації в Україні та розвитку подій на Харківському напрямку, існує ще кілька складнощів, які потрібно врахувати.

  1. Роботи виконуватимуть сторонні підрядники

Через те що для відбудови залучаються благодійні кошти, архітектурне бюро може не проводити власні тендери. Фонд повністю бере на себе реалізацію проєкту, а ми співпрацюємо як архітектори. Таке рішення одночасно є плюсом і мінусом: у площині архітектурного проєктування та вартості послуг якість інтелектуальної власності конкурує з найдешевшою пропозицією на ринку.

  1. Співпраця з комунальними інституціями

Комунальні сервіси часто забюрократизовані й неповороткі. Зі свого боку ми очікуємо сприяння Харківської міської ради в проведенні проєктних і будівельних робіт. Проте є низка комунальних закладів — наприклад, Харківводоканал, обленерго — швидкість і складність співпраці, що буде залежати також від сприяння міської ради.

  1. Збір коштів із благодійною організацією

Команда ухвалила рішення поетапного збору коштів і звітування послідовного виконання етапів. Благодійний фонд залучатиме кошти через бізнеси та приватні донати. Незважаючи на те що таке рішення займає більше часу, таким чином ми будемо повністю прозорими перед інвесторами та соціумом. Наразі через поширену корупцію не всі готові довірити великі кошти. За нашою стратегією, за етапами будівництва може спостерігати кожен охочий: прозорість підійматиме рівень довіри та залучатиме додаткові інвестиції.  

  1. Відключення електроенергії

Окремою складністю, яку спостерігає зараз вся країна, є відключення електроенергії для підтримки енергетичного потенціалу держави. Логічно, що це ускладнить процес будівництва та монтажу.

Насправді ми ще на старті нашого шляху, тому повну історію, з усіма її деталями можна буде почути на відкритті навчального закладу. Ми віримо, що 47-й ліцей буде лише початком відбудови українських шкіл.