У березні цього року Уряд ухвалив План для реалізації Ukraine Facility. Це масштабна програма фінансової підтримки України від Європейського Союзу, яка діятиме протягом трьох наступних років. Розповідаємо, що це за програма, хто до неї може звернутись і чому вона важлива для українського бізнесу.
Що таке Ukraine Facility
У лютому 2024 року Європарламент затвердив виділення пакета макрофінансової підтримки України обсягом 50 мільярдів євро. Україна отримуватиме ці кошти частинами за дотримання низки передумов. Це близько 50 реформ — як економічних, так і загальних, а також правил, що передбачають багатопартійну парламентську систему, гарантування поваги до прав людини, зокрема нацменшин тощо.
Уже в березні український уряд затвердив План для реалізації програми Ukraine Facility. Як розповів AIN.Business заступник міністра економіки Олексій Соболев, протягом 2024-2027 років ЄС виділить 50 мільярдів євро, які розподілять між трьома складовими програми.
- 38,27 млрд євро на підтримку бюджету
- 6,97 млрд євро для стимулювання інвестицій
- 4,76 млрд євро на технічну та адміністративну підтримку
Згідно з Планом, пріоритетні для держави галузі в рамках Ukraine Facility: енергетика, транспорт, агропродовольчий сектор, ІТ та промисловість. Окрім цього, малі та середні підприємства отримують окремі адаптовані програми, під які будуть зарезервовані кошти.
«Програма наближає Україну до членства в ЄС. Модель Ukraine Facility схожа на програми, за якими Європейський Союз підтримує власних членів. Європейська інтеграція — це наскрізна тема Плану, і багато реформ буде присвячено саме нашій гармонізації. Це стосується і моніторингу використання коштів, співпраці між нашими органами влади та інших завдань», — розповів Олексій Соболев.
Як та куди саме залучатимуть перші кошти
Зараз затверджено 12 програм обсягом 1,4 млрд євро. З них 289 мільйонів євро призначено для змішаного фінансування та грантів, 1,05 млрд євро припадає на гарантії для розширення наявних програм мікрофінансування в Україні. Також 55,5 млн євро виділено на технічну допомогу на доопрацювання інвестиційних проєктів і подання заявок на фінансування.
На цьому етапі програми кошти спрямовані на підтримку відновлення та реконструкції України за трьома основними напрямами: енергетика, інфраструктура та підтримка малого та середнього бізнесу підприємств.
Енергетика
Програми в галузі енергетики спрямовані на відновлення критичної інфраструктури, збільшення генераційних потужностей та інвестиції у відновлювані джерела енергії. У цьому напрямку відповідні програми запустили Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР), Міжнародна фінансова корпорація (IFC) і Німецький державний банк KfW.
Інфрастуктура
Щодо інфраструктури, свої програми пропонують ЄБРР, KfW та Європейський інвестиційний банк (ЄІБ). Проєкти можуть охоплювати розвиток, ремонт і відновлення муніципальної інфраструктури, водопостачання та водовідведення, а також транспортну інфраструктуру та місцеву мобільність.
Підтримка бізнесу
Підтримка малих і середніх підприємств передбачає їхнє фінансування в деокупованих і прифронтових регіонах, а також допомогу компаніям, що належать ветеранам війни, внутрішньо переміщеним особам і вразливим групам, виробничі та «зелені» проєкти. Відповідні програми вже затвердили ЄІБ, ЄБРР, KfW, а також польський банк крайового господарства BGK. Усе будуть реалізовувати спільно з українськими банками-партнерами програми.
Запобігання корупції та моніторинг коштів
Угода з ЄС передбачає тісну співпрацю між українськими органами влади та європейськими інституціями — Європейською комісією, Європейським бюро боротьби з шахрайством (OLAF) і Європейським судом аудиторів, за словами заступника міністра Соболева.
Залучені органи будуть обмінюватися інформацією про використання коштів, координувати дії щодо впровадження фінансових ініціатив, а також проводити спільні аудити та перевірки. Зі сторони України головним координатором буде Міністерство економіки, зі сторони ЄС — Аудиторська рада.
Як надходитимуть кошти
Україна вже отримала 6 мільярдів євро двома траншами в березні та квітні цього року, а невдовзі отримає ще 1,9 мільярда у вигляді попереднього фінансування, розповів AIN.Business Олексій Соболев. Надалі кошти передаватимуть щоквартально за виконання індикаторів Плану України.
«Розподіл коштів прямої підтримки здійснюється за стандартною бюджетною процедурою. Фактично ці кошти йдуть на покриття дефіциту бюджету в умовах війни, коли всі власні доходи країни спрямовуються на фінансування армії, а всі інші витрати покриваються коштом зовнішньої допомоги. Тільки цього року потреба України в зовнішньому фінансуванні становить 37 мільярдів доларів, з яких лише частину забезпечить підтримка від ЄС. При цьому кошти Ukraine Facility не можуть використовуватися для військових видатків», — додає Олексій Соболев.
Як бізнесу отримати гроші Ukraine Facility
Якщо певний проєкт підпадає під затверджені умови програми, є два шляхи подачі заявки на підтримку: заявки напряму на мікрофінансування (МФО) або ж до банків-партнерів. Великі проєкти вартістю понад 10 мільйонів євро можуть звертатися безпосередньо до міжнародних фінансових організацій для отримання фінансування або технічної допомоги. Малі та середні підприємства — до банків-партнерів, таких як «ПриватБанк», «Ощадбанк», «Укргазбанк» тощо.
«Якщо бізнес або інвестиційний проєкт відповідає цілям і секторам Ukraine Facility, але поки не підпадає під представлені програми, тоді необхідно зачекати наступного етапу або розглянути інші ініціативи від уряду та програми фінансування партнерів поза Ukraine Facility. Ми очікуємо, що на наступних етапах фінансування буде розширюватись і наповнюватись новими інструментами, такими як гарантії, страхування, змішане фінансування тощо», — зазначив заступник міністра.
Як програма розвиватиметься далі
Наступні етапи Ukraine Facility перебувають у розробці, однак вже відомо про розширення доступних інструментів. Зокрема планується збільшення переліку МФО та банків-партнерів, а також залучення страхових компаній і фондів приватного капіталу.
За словами Олексія Соболева, відповідне рішення ухвалюватиме Європейська комісія на наступному засіданні Керівної ради Ukraine Investment Framework — програма із залучення інвестицій та одна зі складових Ukraine Facility.
Крім того, розроблятимуть нові програми для приватного сектора на основі попиту з боку бізнесу.
«Чим активніше підприємства звертатимуться до МФО та банків із пропозиціями проєктів, тим надалі більше інструментів зможуть запровадити міжнародні інституції і тим краще вони відповідатимуть потребам».