Очільники Міністерств фінансів восьми країн ЄС закликали не сприймати усі заяви Росії «за чисту монету». Йдеться про наративи Путіна і Кремля щодо стабільності російської економіки.
Про це для The Guardian пишуть Елізабет Свантессон, Міністерка фінансів Швеції, Стефані Лосе, Міністерка економіки Данії, Март Вирклаєв Міністр фінансів Естонії, Рікка Пурра, Міністр фінансів Фінляндії, Арвілс Ашераденс, Міністр фінансів Латвії, Гінтаре Скайсте, Міністерка фінансів Литви
Елко Хейнен, Міністр фінансів Нідерландів та Анджей Доманьскі, Міністр фінансів Польщі.
За даними російської митниці, з 2022 по 2023 рік доходи від російського експорту скоротилися приблизно на третину.
«Війна Росії проти України ведеться не лише солдатами на землі. Це також інформаційна війна, на яку Кремль витрачає приблизно 1,5 млрд доларів на рік, і війна економічної сили. Путін і його авторитарний режим хочуть, щоб ми повірили, що Росія не реагує на санкції. Якщо уважніше придивитися до сигналів, стає зрозуміло, що з російською економікою не все так райдужно, як намагаються показати в Москві», — пишуть міністри.
Посадовці наголошують, військова промисловість РФ — не є вічним джерелом зростання і ознакою стабільності. Рівень безробіття настільки високий, що зʼявляються повідомлення про примусову працю замість увʼязнення. А слабкий рубль збільшує ціни на імпорт та прискорює інфляцію попри високі процентні ставки.
Серед ознак послаблення економіки Росії, фахівці також називають:
- далекосяжний контроль над ринком,
- значні державні витрати, що фінансуються за рахунок експропріації приватних активів,
- переорієнтація економіки на військову промисловість при повному ігноруванні соціального та економічного добробуту населення;
- перегрів економіки через інвестиції у військову промисловість і обмежений доступ до технологій.
Це все може призвести до стагнації приватного сектору, ще більш нестримної інфляції та посилення тиску на російські домогосподарства.
«Для багатьох росіян економічна політика Кремля у воєнний час має викликати відчуття дежавю. Контроль за рухом капіталу, заборона експорту та значні інвестиції у військову промисловість — це не нова політика, а радше повернення до радянських правил гри», — наголошують міністри.