Оновлено:
У п'ятницю 6 вересня AIN отримав та опублікував інформацію від CEO стартапа Rentberry про залучення $90 млн у межах серії А з оцінкою $1 млрд. Згодом в українській інвестспільноті озвучили сумніви у тому, що стартап залучив кошти за такої високої оцінки.
Редакція AIN відправила запити Rentberry та інвесторам для отримання додаткових даних і поділиться ними, коли ті будуть у розпорядженні. Також ми поспілкувалися із представниками інвестринку та продовжимо оновлювати матеріал новими даними. Просимо вибачення у читачів.
Інвестиційний аналітик Horizon Capital Андрій Бродецький звернув увагу на те, що згідно зі звітами компанії за 2023 та 2022 роки у американському реєстрі, збитки Rentberry склали $4.8 млн, а кількість активних користувачів на місяць складає 3 млн, що менше ніж у ЛУН та в сотні разів менше, ніж у американського лідера ринку Zillow.
«Тобто нам пропонують повірити в те, що малесенький маркетплейс нерухомості з виручкою в півмільйона залучив $90 млн з оцінкою $1 млрд. Вірю, я повірив. Можливо там просто засновника WeWork залучили до фандрейзингу? Тоді питань немає», – пише Бродецький.
Також ми поговорили з одним із учасників інвестринку, який спілкувався з засновником Rentberry, та побажав залишитися анонімним.
За його словами, тривожним сигналом після першого спілкування багато років тому стало те, що СЕО та засновник стартапу Олексій Любинський ніколи не ділився фінансовою звітністю та іншою корпоративною інформацією з потенційними інвесторами та «націлено фокусував фандрейзинг на непрофесійних інвесторах, які не будуть аналізувати компанію та запитувати корпоративну інформацію (як фінансова звітність)» і від яких можна залучити кошти на основі повідомлення електронною поштою з коротким тізером.
За словами джерела, компанія залучала кошти шляхом надсилання великої кількості емейлів по базах приватних інвесторів, а також через краудфандинг.
«Я також з ним нещодавно зідзвонився, після анонсу запланованої угоди з WeWork. Точні цифри він не назвав, але сказав, що виручка менша за $10 мільйонів на рік, компанія неприбуткова, 3 мільйони MAU (monthly active users). Але ці цифри не достовірні, оскільки компанія не надала корпоративні документи, щоб ці цифри перевірити. В будь-якому разі, з менш ніж $10 мільйонів виручки вони однозначно не можуть бути “єдинорогом” на цьому ринку, де домінуюча публічна компанія Zillow оцінюється в 5.5х виручки».
Співрозмовник редакції припускає, що реальний дохід Rentberry – до $5 мільйонів на рік, «якщо реальна, а не фіктивна виручка взагалі існує».
Крім цього, зауважує джерело, одночасно з залученням коштів для нібито купівлі WeWork, Rentberry також намагався залучити $5 млн при оцінці в $35 млн нібито на операційні витрати. Їх мали намір залучити до кінця літа 2024 року і, як зазначає співрозмовник AIN, «фокус був на некваліфікованих, непрофесійних інвесторах, які не ставлять зайвих питань».
«Також під час розмови Любинський розповів про ймовірну угоду з WeWork і що цю угоду фінансує саме Berkeley Hills Capital і ще один фонд, я так розумію, GTM [саме ці фонди були заявлені як ті, що вклалися у Rentberry у серії А, – Ред.]. Ці фонди мали бути залучені винятково для фінансування купівлі WeWork, але вже наприкінці весни стало відомо, що WeWork купує інший покупець. Через це угода з Berkeley та іншими мала не скластися, але чомусь все ж таки відбулась, що дуже дивно і підозріло, оскільки сенс в цій угоді зник».
В травні вийшла стаття на Financial Times, що WeWork купують, але не Rentberry.
«Як я розумію, цей намір купити WeWork (що з самого початку звучало нереально) — чистий піар для Rentberry для якихось інших цілей».
Джерело редакції додає, що навіть якби Rentberry справді купили WeWork, оцінка стартапу все одно мала бути майже вдвічі менша, ніж $1 млрд, як переконує CEO Rentberry.
«Допускаю, що увесь цей PR трюк з купівлею WeWork та зі статусом юнікорна був зроблений задля того, щоб підтримати зусилля компанії з залучення реальних коштів від некваліфікованих інвесторів (як ці $5 млн, які компанія реально намагалась залучити), або компанія фронтує якусь іншу сумнівну діяльність».
Оригінальна новина – нижче.
Заснований українцями Rentberry, технологічна платформа для оренди та управління нерухомістю, успішно завершив фінансування серії А, у межах якого залучив $90 млн. До фінансування долучилися Berkeley Hills Capital та GTM Capital. Це підняло оцінку Rentberry до $1 млрд, розповіли AIN у компанії.
Таким чином, Rentberry став сьомим єдинорогом з українським корінням після Creatio, GitLab, People.ai, Grammarly, Unstoppable Domains та airSlate.
Інвестиції дозволять покращувати платформу, розширювати глобальну присутність і досліджувати нові вертикалі на ринку нерухомості.
Штаб-квартира Rentberry розташована у Сан-Франциско, однак команда в основному складається з українських фахівців. Rentberry продовжує масштабування та розширює свої послуги, зокрема середньострокову оренду та модульні будинки в Сполучених Штатах, Європі та Азії.
Наразі стартап Rentberry планує придбання збанкрутілого WeWork. 100% бізнесу оцінили в $550–650 млн.
«Ми перебуваємо на порозі нової ери, коли гнучкість у житлових і робочих просторах стає надзвичайно важливою. Можливе придбання WeWork ідеально відповідає нашому баченню пропонувати безперервний досвід для людей, які шукають динамічні, адаптивні простори для життя і роботи», — каже співзасновник Rentberry Олексій Любинський.
Про Rentberry
-
Rentberry — це платформа для оренди та управління нерухомістю на основі штучного інтелекту, штаб-квартира якої розташована в Сан-Франциско, Каліфорнія.
-
У 2015 році Rentberry заснували українці Олексій Любинський, Лілія Остапчук, Олександр Котовсков і Денис Голубовський.
-
Загалом у Rentberry проінвестували багато венчурних фондів, зокрема 369 Growth Partners, Innova Capital Partners, 808 Ventures, Berkeley Hills Capital та GTM Capital.
-
Нині Rentberry має понад 25 млн активних користувачів і операції в понад 60 країнах.
-
Rentberry розширюється в нові сектори нерухомості і планує стати публічною компанією з проведенням IPO, запланованим на 2026 рік.
Читайте також: Новий український єдиноріг: Creatio залучила $200 млн при оцінці в $1,2 млрд