Російські державні банки, які з 2022 року перебувають під санкціями, почали відкривати свої відділення на тимчасово окупованих українських територіях, повідомляє Financial Times.

Раніше російські компанії остерігалися відкрито працювати в окупованих Донецькій і Луганській областях, а також в Криму.

За даними Financial Times, на тимчасово окуповані території зайшли «Сбербанк», «ВТБ» та «Промсвязьбанк». Зокрема з червня цього року «Сбербанк» відкрив вже 130 банкоматів, 48 відділень та встиг обслужити вже близько 70 тисяч осіб, зокрема у Донецьку, Луганську, Макіївці та Маріуполі. Також банк повернувся до Криму вперше з початку окупації у 2014 році. 

У липні своє перше відділення в окупованому Луганську відкрив банк «ВТБ» та заявив, що до кінця року почне обслуговувати клієнтів в офісах у Маріуполі.

Натомість «Промсвязьбанк», орієнтований на оборонну промисловість, почав відкривати відділення ще у 2022 році. Він нараховує майже 400 офісів в окупованих Донецькій та Луганській областях. Окрім цього, під час окупації Харківщини банк відкрив відділення у Купʼянську, а також має відділення на тимчасово окупованих територіях Запоріжжя та Херсонщини.

Окрім банків, на тимчасово окупованих територіях почали працювати російські маркетплейси Ozon і Wildberries, а прокремлівський репер Тіматі заявив, що відкриє філії Black Star Burger у Маріуполі на Донеччині, а також на Херсонщині.

Як пише Financial Times із посиланням на російську податкову службу, у 2023 році в на тимчасово окупованих територіях було зареєстровано понад 2500 компаній. Вважається, що вони складаються з новостворених або перезареєстрованих та експропрійованих підприємств. Багато українців, які втекли від окупації, виявили, що їхні магазини були захоплені та передані в інші руки, новим місцевим власникам або прибулим росіянам.

Найбільшим продуктовим постачальником на окупованих територіях є мережа супермаркетів «Перший республіканський». Нині вона управляє понад 70 магазинами по всій окупованій Донеччині.

Читайте також: Британська компанія Unilever виходить з російського ринку