Провідні асоціації ІТ-індустрії України висловили стурбованість через можливе підвищення податків для резидентів правового режиму «Дія City». Спільна заява від Diia City United, Diia City Union, IT Ukraine, Kharkiv IT Cluster та Lviv IT Cluster попереджає про загрозу інвестиційному клімату країни у разі ухвалення законопроєкту №11416-д, що передбачає підвищення військового збору до 5% і збільшення низки податків.
- На думку представників галузі, такі зміни порушують державні гарантії незмінності умов оподаткування для резидентів «Дія City» протягом 25 років.
- Ці зміни можуть призвести до виходу компаній із правового режиму «Дія City», релокації основної активності ІТ-бізнесу в інші юрисдикції, зниження конкурентоспроможності та втрати інвестицій.
- ІТ-спільнота вважає, що законопроєкт може призвести до падіння ІТ-галузі до 30% вже у 2025 році, масових звільнень, скорочення кількості робочих місць, погіршення торговельного балансу та зменшення валютного виторгу, податкових надходжень.
- Провідні ІТ-асоціації вимагають від влади переглянути законопроєкт, який не вирішує проблеми тіньової економіки, але підвищує податкове навантаження на бізнес, який і так сплачує податки.
- Вони пропонують розглянути альтернативні джерела фінансування дефіциту бюджету, такі як оптимізація державних витрат, боротьба з тіньовою економікою, реформування податкової та митної системи, а також контроль за адмініструванням існуючих податків і зборів.
- ІТ-бізнес закликає до проведення термінових консультацій з урядовими структурами та перегляду законопроєкту. Листи із закликом до діалогу вже направили до відповідних державних органів.
Контекст
Орієнтована на експорт ІТ-індустрія є одним із ключових джерел наповнення державного бюджету під час війни. Так, обсяг ІТ-експорту за липень 2024 року збільшився на $33 млн (6,45%) порівняно з червнем 2024 року ($512 млн). Експорт ІТ-послуг склав приблизно 38,7% загального експорту з України.
У липні Кабмін вніс до Ради законопроєкт №11416, яким пропонував збільшити доходи бюджету на 434,6 млрд грн завдяки підвищенню податків та інших заходів. Документ передбачав внесення правок до Податкового кодексу та інших законів щодо особливостей оподаткування в період дії воєнного стану.
Деякі положення, запропоновані урядом у законопроєкті №11416, бізнес зустрів із критикою, внаслідок чого з'явилася доопрацьована версія документа. Верховна Рада на пленарному засіданні 3 вересня відхилила цей законопроєкт.
Після цього парламентський комітет із питань фінансів, податкової та митної політики схвалив до повторного першого читання законопроєкт №11416-д. За словами народного депутата Ярослава Железняка, текст залишився майже тим самим, проте до нього також додали пункт про підвищення податку на банки.