Компанія Ілона Маска Neuralink оголосила, що його експериментальний імплантат для відновлення зору Blindsight отримав схвалення від американського Управління з продовольства та медикаментів (FDA) як «проривний пристрій», пише Reuters.
FDA дають це звання медичним пристроям, які забезпечують лікування або діагностику небезпечних для життя станів, щоб прискорити їхню розробку. Маск написав в Х, що його чип Blindsight «дозволить бачити навіть тим, хто втратив обидва ока і зоровий нерв».
«За умови, що зорова кора не пошкоджена, він дозволить вперше побачити навіть тим, хто був сліпим від народження. Щоб правильно налаштувати очікування, спочатку зір буде низької роздільної здатності, як у графіки Atari, але з часом він може бути кращим за природний зір і дозволить вам бачити в інфрачервоному, ультрафіолетовому або навіть радіолокаційному діапазонах», — стверджує власник Neuralink.
Таке твердження Маска ставить під сумнів TechCrunch. Автор Девін Колдеві пише, що дозвіл на розробку «проривного пристрою» ще не означає, що компанія розробила ліки для відновлення зору.
Програма проривних пристроїв FDA є добровільною. Розробники, що отримають дозвіл, можуть розраховувати на підтримку експертів управління. У 2023 році 145 медичних виробів отримали таку саму позначку, а з моменту запуску програми у 2015 році було схвалено майже 1 000 таких виробів.
«Маск каже, що пристрій можна просто підключити і отримати зір. Це неможливо. Навіть серед тих, хто нещодавно втратив зір через травму чи хворобу (це найпоширеніші причини), а їхня зорова кора була натренована з народження функціонувати нормально, зір не буде «як графіка Atari». Хоча є дивовижна й обнадійлива гнучкість у пристосуванні до таких систем, це складний і дезорієнтуючий процес.
Крім того, люди, які були незрячими від народження, не розвинули біологічної здатності бачити через очі. Тобто попри те, що клітинна структура зорової кори оптимізована для зорових завдань, шляхи, які створюють знайому зрячим людям концепцію бачення — не будуть існувати. Маск вводить в оману, припускаючи інше».
Девін Колдеві каже, що це не значить, що Blindsight поганий чи не буде працювати. Компанія, схоже, створила дійсно кращу мікроелектродну матрицю та, можливо, спосіб її імплантації, який є більш ефективним і має менший ризик відторгнення або пошкодження мозку.
Нагадаємо, на початку серпня Neuralink успішно імплантувала мозковий чип другому пацієнту. Наразі пристрій, який призначений для допомоги людям із травмами спинного мозку, перебуває на ранній стадії клінічних випробувань. Пізніше компанія опублікувала звіт, де йшлося про покращення навичок пацієнта у грі Counter-Strike 2 та програмою для 3D-моделювання.
Першим учасником клінічних випробувань був 30-річний американець Нолан Арбо, якому вживили чип на початку 2024 року.