Американська аерокосмічна компанія SpaceX вп’яте запустила ракетну систему Starship, після чого прискорювач Super Heavy з першого разу успішно приземлився на свій стартовий майданчик у Техасі — його зловила система Mechazilla. Традиційно, увесь процес транслювали на Х.
Thousands of distinct vehicle and pad criteria had to be met prior to catching the Super Heavy booster. Thanks to the tireless work of SpaceX engineers, we succeeded with catch on our first attempt. pic.twitter.com/6wa5v6xHI0
— SpaceX (@SpaceX) October 13, 2024
Випробувальний запуск відбувся 13 жовтня. О 7:25 ранку за тихоокеанським часом прискорювач Super Heavy відправив у космос другий ступінь ракети Starship, а потім відокремився на висоті приблизно 70 км, щоб почати повернення на Землю.
«Перед захопленням Starship виконав ще одне успішне відділення на гарячій стадії, запаливши шість двигунів Raptor і завершивши вихід у відкритий космос. Він пролетів по запланованій траєкторії до іншої сторони планети, після чого здійснив контрольоване входження в атмосферу, пройшовши через фази пікового нагріву і максимального аеродинамічного тиску, перш ніж виконати перекидання, приземлення в цільовій зоні в Індійському океані», — йдеться на сайті SpaceX.
Льотні випробування завершилися падінням через 1 годину, 5 хвилин і 40 секунд після запуску.
Новий метод приземлення Super Heavy показує значний прогрес компанії у досягненні своєї цілі — створити багаторазову ракету для виведення на орбіту більшої кількості вантажів, переправлення людей на Місяць та, врешті-решт, Марс. Нагадаємо, Маск анонсував політ на Марс без екіпажу на космічному кораблі SpaceX Starship через два роки. А з екіпажем — через чотири.
Під час четвертого випробування, Super Heavy вперше м’яко приземлився в Мексиканській затоці. Третя сталася 14 березня: запуск був доволі успішним, але прискорювач ракети розбився об воду, а сама Starship не витримала повторного входу в атмосферу землі — команда втратила з нею зв’язок.
Під час другої спроби в листопаді 2023 року перший ступінь успішно відʼєднався від другого, але звʼязок із космічним кораблем перервався. Спрацювала система самоліквідації і корабель вибухнув. Під час першої у квітні 2023 року відбулися неполадки й політ вимушено завершили.