Свого часу технологія 3G стала революцією у світі інтернету. Проте зараз, після більш ніж 20 років використання, вона починає поступово відмирати, звільняючи місце для сучасніших технологій. Розповідаємо, чому зникає 3G і як це позначиться на абонентах.
Коли Україна повністю перейде на 4G та 5G
Процес поступового згортання 3G відбувається по всьому світу останні кілька років. Все це відбувається тому, що для повноцінної роботи новішої технології 4G та 5G необхідно звільнити радіочастоти. У США, до прикладу, один з операторів мобільного зв’язку відімкнув 3G за три роки. Перехід на 4G та 5G відбувався поступово, тому що багато абонентів все ще користуються пристроями, які не підтримують сучасніший тип зв’язку.
Загалом, за даними європейських телеком операторів на сьогодні менше ніж 3% європейського трафіку становить 3G. Тож більше половини (56%) європейських операторів мобільного зв’язку вже позбавились 3G, ще 42% зроблять це до 2025 року.
Зображення: Depositphotos
В Україні впровадження новішої технології також поступовий процес. Втім, вже цьогоріч мобільні оператори провели тестування радіочастот у спектрі 2100 МГц у низці українських міст. В цьому спектрі зараз працює 3G, а згодом його використають на користь 4G.
Прогнозують, що завдяки збільшенню пропускної здатності сигналу швидкість підключення зросте до 10 разів, адже радіочастота не буде завантаженою повільним і застарілим 3G. І це може статися уже до кінця 2025 року.
Представники мобільного оператора Київстар зазначають, що на сьогодні відсоток користувачів, які все ще можуть послуговуватись тільки 3G – вкрай низький. Йдеться про власників гаджетів, які не підтримують сучасніший тип під’єднання.
«По суті застаріла, повільна технологія, гальмує розвиток більш сучасної і перешкоджає впровадженню новітніх технологій на кшталт 5G», – коментують у компанії.
Які результати тестування
Після тестування, яке протягом року проводили в 17 містах України, вже спостерігалося суттєве збільшення швидкості 4G. Зокрема, мобільний оператор Київстар повідомляв про пришвидшення роботи 4G-інтернету в середньому на 62%. Сайти і застосунки тепер завантажуються значно швидше у Луцьку, Самборі, Білій Церкві, Здолбунові, Тернополі, Ніжині, Черкасах, Коростені, Чернівцях, Горішніх Плавнях, Івано-Франківську та Кам'янці-Подільському. Частково ці налаштування вже торкнулися й великих міст: Києва, Львова, Дніпра та Одеси.
Крім того Київстар, Vodafone Україна і lifecell, проводили тести й 5G-технологій. Планувалося, що цією технологією українські абоненти зможуть повноцінно користуватися ще у 2022 році. Втім через збройну агресію росії і початок повномасштабного вторгення в Україну цей процес значно уповільнився. Тільки в травні цього року компанія Vodafone почала тестувати покриття 5G на окремих майданчиках.
Зображення: Київстар
За прогнозом мобільних операторів комплексний перехід до бездротових систем 5-го покоління в Україні може відбутися вже протягом наступних кількох років.
Які переваги відмови від 3G
В першу чергу це про зростання ефективності робочих процесів та збільшення кількості робочих місць, а отже про рівень ВВП в цілому. Згідно з дослідженням Світового банку та Шведської школи економіки, збільшення проникнення широкосмугового інтернету на 10% може давати економіці додатково до 2% ВВП.
Таким чином зростання швидкості трафіку, що буде відчутне побутовим абонентам, перехід на 4G та 5G веде і до зростання економічних показників. Швидкість інтернет-з’єднання напряму впливає на розвиток бізнесу, зокрема промисловості. Вже зараз експерти прогнозують, що перехід на 5G дасть значний поштовх для технологій в реальному часі, таких як віддалена хірургія та безпілотний транспорт.