10 жовтня парламентарі ухвалили закон про підвищення податків, а 15 жовтня документ уже підписав голова Верховної раді Стефанчук. То ж наразі податкове оновлення чекає тільки підпису президента. Юристи компанії Barbashyn Law Firm у колонці для AIN розбирають, що саме зміниться для платників податків. Важливо, що наразі остаточний текст закону ще не оприлюднений. Тож для її підготовки використаний текст законопроєкту, супровідні та інші пов’язані з ним документи.

Військовий збір для ФОП

Для ФОПів військовий збір запроваджується тимчасово, а саме з 1 жовтня 2024 року по 31 грудня року, в якому буде припинено або скасовано воєнний стан.

ФОП 1, 2, 4 групи — військовий збір у розмірі 10% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня податкового року, з розрахунку на календарний місяць. Станом на 2024 рік це 710 грн. 

Сплата у вигляді авансового внеску не пізніше 20 числа поточного місяця. Допускається сплата військового збору авансовим внеском за весь податковий період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.

ФОП 3 групи — військовий збір у розмірі 1% від доходу. 

Сплата протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації платника єдиного податку за звітний квартал. Всі ФОПи незалежно від групи відображають суми військового збору (в тому числі щомісячні авансові внески військового збору) у складі податкової декларації платника єдиного податку.

Військовий збір для фізичних осіб

Ставка військового збору підвищується з 1,5% до 5%. 

Виключення для військовослужбовців та працівників Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту. Для таких категорій ставка залишається на рівні 1,5%. 

Об’єктом оподаткування військовим збором є такі види доходів:

  • заробітна плата
  • винагорода за цивільно-правовими договорами
  • дохід від продажу об’єктів інтелектуальної власності
  • пасивні доходи (дивіденди, роялті, проценти на банківський рахунок, на вклад (депозит)
  • інші види доходів. 

Зміни запроваджуються з дня, наступного за днем опублікування закону. Тобто доходи фізичних осіб, які нараховані до набрання чинності законом, оподатковуються за ставкою 1,5%, незалежно від дати їх фактичної виплати (крім випадків, прямо передбачених Податковим кодексом).

Повернення до ставки 1,5% планується починаючи з 1 січня року наступного за роком, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан.

«Національний кешбек» за купівлю українських товарів

«Національний кешбек» — це програма, в межах якої покупці товарів та послуг українського виробництва зможуть отримувати щомісяця до 3 000 гривень. Такі кошти за 2024-2025 роки не будуть включатися до оподатковуваного доходу. 

Податок на прибуток фінансових установ

Нагадаємо, що базова ставка податку становить 18%. Тоді як оподаткування прибутку фінансових установ відбуватиметься за ставкою 25%. Зміни стосуватимуться таких фінансових установ як кредитні спілки, ломбарди, фінансові компанії тощо, за виключенням страховиків.

Особливості оподаткування прибутку банків — ставка 50% на прибуток за 2024 рік.

Авансові внески за кожне місце роздрібної торгівлі пальним

Платники податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним, за кожне місце роздрібної торгівлі пальним зобов’язані щомісяця сплачувати авансові внески з податку на прибуток (для підприємств), з податку на доходи фізичних осіб (для ФОПів).

У більшості випадків розмір внеску становитиме 60 000 гривень. Але передбачено випадки сплати у зменшеному розмірі, а саме, 30 000 гривень — для місця, на якому здійснюється реалізація виключно скрапленого газу, 45 000 гривень — якщо реалізація кількох видів пального і при цьому частка реалізації скрапленого газу становить 50% і більше.

РРО під час здійснення діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор

Під час організації та проведення азартних ігор треба застосувати реєстратори розрахункових операцій (РРО) та/або програмні реєстратори розрахункових операцій. Це зокрема розповсюджується на прийняття або повернення коштів, внесених прямо або опосередковано для участі в азартних іграх, виплати коштів гравцям, а також продажу чи обміну ігрових — навіть електронних — замінників гривні.

Висновки

Зміни покликані забезпечити збалансованість бюджетних надходжень у період дії воєнного стану. Тобто можемо зробити висновок, що підвищення податків та зборів розцінюється як тимчасове явище.

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, а частина норм з 1 січня 2025 року.

Читайте також: Спікер Верховної Ради підписав законопроєкт про підвищення податків