Техгіганти Google, Meta та TikTok видалили зі своїх соціальних мереж акаунти, пов'язані з російським заводом у Татарстані, який займався виробництвом дронів для війни в Україні. Як повідомляє Associated Press, облікові записи на YouTube, Facebook, Instagram і TikTok були видалені після їхнього розслідування.
Що виявило розслідування
- У публікації від 10 жовтня розповідалось про умови праці на заводі безпілотників у спеціальній економічній зоні «Алабуга», яка перебуває під санкціями США та Великої Британії.
- Відео та інші публікації в соціальних мережах обіцяли молодим жінкам, переважно з Африки, безкоштовний авіаквиток до рф і зарплату понад $500 на місяць.
- Але замість того щоб пройти виробничу практику в таких сферах, як готельно-ресторанна справа та громадське харчування, після прибуття в Татарстан вони дізнавались, що працюватимуть на заводі з виготовлення зброї та збиратимуть тисячі іранських безпілотників для запуску в Україну.
- В інтерв’ю AP деякі з жінок, які працювали на заводі, скаржилися на довгі години під постійним наглядом, на невиконання обіцянок щодо заробітної плати та напрямів навчання, а також на роботу з їдкими хімікатами, які залишали на їхній шкірі плями та свербіж.
Технологічні компанії також видалили акаунти політехнічного коледжу «Алабуга», який рекламує своїх випускників як експертів з виробництва безпілотників.
Разом ці акаунти мали щонайменше 158 344 підписники, а одна сторінка на TikTok набрала понад мільйон уподобань.
Реакція технологічних гігантів:
- У заяві YouTube йдеться, що його материнська компанія дотримується санкцій і торговельних правил і «після перегляду та відповідно до наших політик ми закрили канали, пов'язані зі спеціальною економічною зоною «Алабуга»».
- У Meta заявили, що видалили акаунти через порушення правил. Компанія зазначила, що експлуатація людини є серйозною проблемою. А також додала, що має команди, присвячені боротьбі з торгівлею людьми, і прагне видалити тих, хто намагається зловживати її платформами.
- TikTok також повідомив про видалення відео та акаунтів. Адже вони порушують правила спільноти щодо заборони контенту, який використовується для вербування жертв, координації їхнього транспортування та їхньої експлуатації за допомогою сили, шахрайства, примусу чи обману.
- Акаунти, пов'язані з «Алабугою», з десятками тисяч підписників, все ще доступні на Telegram, який не відповів на запит про коментар AP.
Жінки віком 18-22 років були завербовані для заповнення термінової нестачі робочої сили в росії під час війни. Вони з таких країн, як Уганда, Руанда, Кенія, Південний Судан, Сьєрра-Леоне та Нігерія, а також з країни Південної Азії Шрі-Ланки. Цей рух також розширюється на інші частини Азії та Латинської Америки.
Експерти розповіли AP, що близько 90% завербованих жінок працюють на виробництві безпілотників.
Набір персоналу на завод використовував потужну кампанію в соціальних мережах, яка складалася з професійно відредагованих відео та ритмічної музики. У роликах були показані африканські жінки, які усміхаються під час миття підлоги, носять каски під час керування кранами та одягають засоби захисту для нанесення фарби або хімікатів.
Відео також показували їхні прогулянки культурними пам’ятками Татарстану або заняття спортом. Жодне з відео не пояснювало, що жінки працюватимуть на заводі з виробництва безпілотників.