Президент України Володимир Зеленський анонсував, що кожен українець отримати по 1 тис. грн за програмою «єПідтримка». 

«Тисяча гривень на людину — на родину це вийде по кілька тисяч гривень, і кошти можна буде витратити на оплату українських товарів і послуг, зокрема комунальних послуг, електрики. Квитки — Укрзалізниця. Українські лікарські засоби», — говорить Зеленський. 

Усі деталі щодо виплати має визначити Кабмін, додав український президент. 

Як відбуватиметься виплата «тисячі Зеленського» — пояснення Мінекономіки

Заступник міністерки економіки Олексій Соболев пояснив, що кошти переспрямують з тих програм Міністерства економіки та інших відомств, у яких виділені кошти не встигають освоювати до кінця року. 

Ці кошти, додає він, не змогли б спрямувати на армію. Адже це кошти від донорів, які надали це фінансування за умови, що їх не можна витрачати на військові видатки. 

Виплати отримуватимуть на картку «Національного кешбеку». Витратити кошти можна буде протягом грудня, січня і лютого на комунальні послуги, ліки, транспорт, мобільний звʼязок, купівлю книжок тощо.

«Ці гроші марковані, тобто є визначене коло, куди їх можна витратити. Але також їх можна буде витратити на донати ЗСУ», — зауважив Соболев.

Остаточна сума програми залежатиме від кількості охочих українців скористатися нею. Попередня «єПідтримка» у час пандемії Covid-19 коштувала уряду приблизно 8 млрд грн. 

Як реагують на єПідтримку у 2024 році депутати Верховної Ради?

Депутат партії «Голос», заступник голови Комітету ВР з питань фінансів Ярослав Железняк називає рішення «махровим популізмом». 

Він нагадав про нещодавно виділені для України $50 млрд від G7, яка інтерпретує допомогу все ж запозиченими коштами під свої гарантії.

«Не здивуюсь, що партнери, побачивши що ми вже почали займатися популізмом, все ж таки додадуть і більше обмежень на використання грошей та окремих умов по реформам під них.  Я б навіть запровадив prior action — НЕ робити дурниць і заборонити Мінекономіки роздавати гроші на всі свята та приводи!», — підсумував Железняк. 

Депутат також наголосив на тому, що законопроєкт про рекордне підвищення податків, з голосуванням якого поспішали, досі лежить без підпису президента. Верховна Рада направила документ в Офіс Президента ще 15 жовтня 2024 року. 

Водночас, депутатка фракції «Слуга народу» Євгенія Кравчук у коментарі ВВС Україна зазначила, що виплата може стимулювати і український книжковий ринок, як це було у 2021 році.

«Це хороший практичний крок, який вже спрацював у 2021. Очевидно, що він і зараз спрацює. Бо запит на культуру є, на квитки до театрів, на книги, але купівельна спроможність українців не дозволяє всім це робити», — зазначила Євгенія Кравчук.

Депутатка фракції «Європейська солідарність» Ніна Южаніна не погоджується з позицією Мінекономіки, коли говорять про те, що грантові кошти пропадають, або їх не встигають освоїти. 

«Це борги, які ще довго доведеться виплачувати країні за рахунок наших власних доходів. І те, що всі виплати, крім військових, здійснюються за рахунок чи то українських позичальників, чи іноземних урядів і фондів, — це все позичені кошти», — написала нардепка.

Секретар Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку Ярослав Рущишин вважає, що роздача грошей не відобразиться позитивно на економіці. Ба більше, він вважає, що у Кабінеті Міністрів України могли бути шоковані цією пропозицією президента.

«Вони були не менше шоковані, оскільки вони могли запропонувати місце чи інвестицію, яка б мала набагато більший (важіль впливу — Ред.), або набагато більший мультиплікаційний ефект для економіки. Правильно давати кошти людям, які малозабезпечені, оскільки вони в основному не заощаджують, і ті кошти повертаються одразу в економіку. Тому часом ми говорили, що треба піднімати пенсії людям», — говорить Руцишин у коментарі «Радіо Свободі». 

Що думають економісти про «тисячу Зеленського»?

Старший економіст Центру економічних стратегій Юрій Гайдай вважає, що соціальна допомога має бути цільовою — для тих, хто її потребує.

«Немає жодного раціонального пояснення вертольотній роздачі бюджетних грошей у наших обставинах. Стимулювання споживчого попиту на фоні існуючого фіскального стимулювання на пару трильйонів гривень, та зусиль НБУ по консервації гривневої ліквідності — безглузде», — пише Гайдай.

Сергій Фурса, інвестиційний банкір, фінансовий експерт, рішення виплатити допомогу кожному українцю вважає «неефективним витрачанням обмеженого ресурсу, який тільки видається таким великим».

«Так, це намагання задобрити суспільство після прокурорів і МСЕК. Ні, це не могло бути використаним на армію. Ні, це ніяк не пов’язано з підняттям податків, бо податки йдуть на сектор оборони, а це буде використанням грошей західних партнерів», — пише Фурса. 

Голова Advanter Group, доктор економічних наук Андрій Длігач наголошує на потребі у «дорослій чесній розмові» влади і суспільства.

«Нас не врятують ані 1000 грн кожному, ані ще один таємний план. Нас врятує чесна розмова держави і суспільства, модернізація інституцій, максимум можливостей для ОПК, економічні свободи, чесність з партнерами, верховенство права, ефективність управління військом і, відповідно, вмотивований рекрутинг. 

Все це — як єдина комплексна програма модернізації країни», — підсумовує Длігач.