Дональд Трамп назвав Ілона Маска bullshit artist, а той у відповідь заявив, що Трамп застарий для президентства. Звучить як сумнівний заголовок у таблоїді, і повірити в це важко, коли бачиш Маска, який виступає на підтримку Трампа на мітингу. Та Маск і Трамп дійсно ще два роки тому тому вправлялися в дотепності, критикуючи один одного. А зараз власник SpaceX стрибає під час виступу республіканця в кепці MAGA, генеруючи контент для мемів.
Напередодні 60-х президентських виборів у США розповідаємо про технологічний бізнес і політику: чому критик субсидій Маск отримує мільярди від держави на розвиток бізнесу, як куплена ним соцмережа X сприяє підтримці правих політиків і що змінить результат виборів у Штатах для великого бізнесу.
Меми смішні, та ситуація страшна: крім агітації за Трампа, Маск пропонував такий собі аналог купівлі голосів за гречку, тільки замість гречки — мільйон доларів за підпис петиції America PAC. Це створений Маском комітет, який збирає внески на передвиборчу кампанію Трампа. Після попередження Мін’юсту щодо можливого підкупу виборців America PAC вперше не оголосив переможця лотереї публічно. Водночас агітування за кандидатів і спонсорування їхніх кампаній не є порушенням закону в Штатах: це звичайна практика великого бізнесу, який цього року теж визначився зі своїм фаворитом.
Великі компанії в США історично підтримували політичні партії — через прямі пожертви, лобіювання чи Political Action Committee (PAC). PAC у країні існують із 40-х років. Політичні комітети, звільнені від оподаткування, збирають кошти на підтримку кандидатів і можуть активно займатися просуванням політичних кампаній.
Причини підтримки партій — у бажанні зберегти сприятливе бізнес-середовище, уникнути жорстких регулювань та отримати податкові пільги.
Обсяги такої підтримки чималі: з 1989 до 2014 на передвиборчі кампанії бізнеси пожертвували близько мільярда доларів. Найбільше задонейтили телекомунікаційна компанія AT&T, техногігант Microsoft і банківський холдинг JPMorgan Chase. у 2012 році серед компаній, які робили найбільші пожертви на політичні кампанії, — студія Dreamworks Animation SKG Inc (підтримали демократів) і Las Vegas Sands Corp. (за республіканців).
Вплив на політику посилюють техногіганти, як-от Google, Facebook (Meta) та Amazon. Ці компанії контролюють основні платформи для поширення інформації, що робить їх ключовими гравцями. В обмін на це великі бізнеси захищають власні інтереси: йдеться про регулювання технологій і приватність даних.
Яка ситуація з підтримкою кандидатів цього року? Деякі бізнесмени, які б могли вплинути на хід виборів, як до прикладу власник Meta Марк Цукерберг, утрималися від підтримки будь-кого з кандидатів. Водночас засновник Microsoft Білл Гейтс пожертвував близько $50 млн на президентську кампанію Камали Гарріс.
Однак багато техногігантів підтримують Трампа. Еспрезиденту вдалося схилити на свій бік навіть кілька колишніх донорів від демократів. Серед них — радник аналітичної компанії Palantir Джейкоб Хелберг і партнер інвестиційного фонду Sequoia Capital Шон Магуайр. Підтримку Трампу висловили і венчурні капіталісти Марк Андріссен і Бен Горовіц.
Серед найактивніших і найвпливовіших прибічників Трампа — власник Tesla Motors, SpaceX та X (Twitter) Ілон Маск.
Що обʼєднує Маска і Трампа? Здається, усе очевидно: Маск прагне продовжувати отримати допомогу від держави, Трамп хоче перемогти на виборах. У власника SpaceX зʼявилося більше приводів розділяти погляди республіканця: конфлікт із сином, який здійснив трансперехід, незадоволення можливим збільшенням податків, яке проголосили демократи, критика іміграційної політики Сполучених Штатів.
У 2022-му почалася повномасштабна російсько-українська війна — і вона також могла схилити Маска на бік Трампа. Свого часу за каденції республіканця у 2017-му вперше погодили продаж летальної зброї для України, на відміну від його попередника демократа Барака Обами. Зараз риторика Трампа не проукраїнська: Зеленського він називає найкращим продавцем в історії і пропонує закінчити війну якомога швидше — на умовах, вигідних для росії.
Так само від допомоги Україні до підігравання рф перейшов і Ілон Маск. У 2022-му власник SpaceX швидко відгукнувся на прохання міністра цифрової трансформації України Михайла Федорова передати Україні старлінк.
У перший день повномасштабного вторгнення не лише Україна мала проблеми зі звʼязком: росія атакувала супутник Ka-Sat американської компанії Viasat, що вплинуло на звʼязок у частині Європи. Уже за кілька днів перші 500 терміналів доставили в Україну. Згодом Маск регулярно отримував дані про роботу Starlink і те, як терміналами користуються ЗСУ.
Обмежити підтримку України Маска змусив ядерний шантаж із боку рф. Від початку вторгнення у 2022-му росія раз за разом погрожувала ядерним ударом у разі українського контрнаступу. За майже три роки життя, подібного до фільму Кубрика «Як я перестав хвилюватись і полюбив бомбу», українці найменше бояться ядерної загрози. Серед держав, яких усе ще лякає ядерна загроза, — Сполучені Штати. У перший рік повномасштабного вторгнення її вірогідність вважалася ще вищою, тож не дивно, що у вересні 2022-го Маск також запанікував, дізнавшись про плани України атакувати російський флот у Севастополі.
Для наведення ЗСУ планували використовувати старлінк. Напередодні, у розмові з послом росії в США Анатолієм Антоновим, Маск почув чіткий меседж: якщо Україна атакує Крим, рф застосує ядерну зброю. Злякавшись можливої світової катастрофи — або ж своєї причетності до неї, — мільярдер зірвав операцію.
Так само про ядерну загрозу нагадує Трамп, звинувачуючи в російсько-українській війні чинного американського президента Джо Байдена. Кандидат у президенти, як і Маск, наполягає на швидкому закінченню війни та територіальними поступками на користь росії.
І Трамп, і Маск відпускали скептичні зауваження в бік Володимира Зеленського. Власник X постив мем про те, як український президент просить допомогу в США. Іронія в тому, що сам Маск не нехтує державною підтримкою й отримує від Штатів мільярди — але не на виживання своєї країни у війні, а на розвиток бізнесів. «Маск схильний говорити, що він вороже ставиться до субсидій, тоді як Tesla поглинає їх, як голодна Годзілла», — каже стратег республіканців і керівник EV Politics Project Майк Мерфі.
Бізнеси мільярдера тримаються на численних федеральних контрактах і субсидіях. Компанії Маска Tesla Motors Inc., SolarCity Corp. і SpaceX до 2015 року отримали від держави майже 5 мільярдів доларів. А лише у 2023-му держава узгодила контракти зі SpaceX на 3,1 мільярда доларів — приблизно таку ж суму виділили на девʼять інших компаній–конкурентів, серед яких Boeing. Про що це свідчить? Бізнеси Маска фактично мають у державі монополію, і їхнього власника це більш ніж влаштовує.
Мільярдер роками нарощує свій геополітичний вплив — це стосується і лідерів інших країн. Підтримувати звʼязки Маску допомагає Twitter: мільярдер придбав соцмережу 2022-му, наступного року перейменувавши на X. Маск заявляв, що хоче зробити X простором для свободи слова.
Маск використовує соцмережу для підтримки правих політиків. Саме в X він одним із перших привітав новообраного президента Аргентини Хавʼєра Мілея. Аргентина цікавить Маска багатими покладами літію, який використовують для виробництва акумуляторів Tesla, і співпраця з Мілеєм гарантує стабільні постачання.
Після заяви Маска про необхідність зробити Індію постійним членом Радбезу ООН держава знизила імпортні мита для виробників електрокарів, які виділили щонайменше 500 мільйонів доларів на виробництво. Тарифи зменшили для електромобілів, роздрібна ціна яких перевищує 35 000 доларів. Хоча прямо про податкові пільги для Tesla не йшлося, електрокари Tesla Model 3 підпадають під цю категорії.
Завдяки X Маск зміг відновити вплив експрезидента, консерватора з ультраправими поглядами, якого судять за зловживання владою та поширення дезінформації. Ні, йдеться не про Дональда Трампа.
Ще один одіозний політик, якого підтримав Маск, — колишній президент Бразилії Жаїр Болсонару. Колишні співробітники X стверджують: Маск особисто втрутився в політику соцмережі, щоб не видаляти дезінформацію про бразильські вибори, у яких Болсонару програв. Захищаючи експрезидента Бразилії, Маск звинуватив суддю Олександра де Мораєса в придушенні свободи слова та порушенні конституції. У мільярдера з Мораєсом є й особисті рахунки: у Бразилії X заблокували через політику модерації.
Історія з Болсонару і є відповіддю на питання, чому Трампу потрібен Маск: впливовість мільярдера та контроль над X є потужними інструментами для формування громадської думки. Для Трампа, який прагне знову стати президентом, партнерство з Маском є можливістю охопити мільйони прихильників без спілкування з традиційними ЗМІ, які все частіше його ігнорують чи критикують.
До слова, поверненню у Twitter Трамп також завдячує Маску. У 2021-му акаунт експрезидента заблокували на тлі штурму Капітолія. Заміною соцмережі для Трампа могла б стати соцмережа Parler, яку називали твітером для праворадикалів. Втім, Parler швидко вилучили з App Store та Google через недостатню модерацію, а Amazon відмовив сайту в хостингу. Трамп, якого тимчасово забанили і в Meta, запустив власну платформу, та все ще потребував онлайн-майданчика із ширшою аудиторією — і бажано без жорсткої цензури.
Питання пошуку соцмережі вирішив Маск. Новий власник Twitter розблокував акаунт Трампа — і згодом там відновилася активність, хоча Трамп обіцяв не повертатися до соцмережі.
Мільярдер так рішуче підтримує Трампа і цькує його опонентку Камалу Гаріс, що питання — що буде з Маском, якщо Трамп програє вибори — напрошується само собою. «I’m fucked», — у відповідь на це каже сам Маск в інтервʼю Такеру Карсону. Також Маск вважає: у разі програшу Трампа «це будуть останні вибори», і країна перейде до «однопартійного правління». Він посилається на голоси «мільйонів мігрантів», яких «імпортувала» адміністрація Гарріс-Байдена і які отримають громадянство США.
Які насправді наслідки виборів для великого бізнесу? У разі перемоги Гарріс варто очікувати потенційного збільшення податків для корпорацій і для мільярдерів — до 25 %. Водночас демократичний уряд обіцяє підтримувати малий бізнес, запровадивши податкові пільги. Також демократи можуть посилити регулювання технологічних гігантів, таких як Google, Meta й Amazon, особливо у сферах антимонопольного законодавства, захисту даних і боротьби з дезінформацією.
Обіцянки Трампа для корпорацій звучать більш привабливо — зниження податків для фізосіб і бізнесу та високі тарифи на імпортні товари. Втім, довгострокова перспектива небезпечна для США: наслідки таких реформ можуть удвічі збільшити федеральний борг порівняно з президентством Гарріс.
Вибори в Штатах, швидше за все, змінять динаміку між технологічним сектором та урядом, і бізнес доволі швидко це відчує. Втім, такі великі гравці, як Ілон Маск, найімовірніше, залишатимуться на плаву незалежно від результатів виборів.
Зрештою, бізнес Маска отримував чималу державну допомогу за каденцій і республіканців, і демократів. Враховуючи, що антипатія бізнесмена до Трампа переросла в повну підтримку, хіба не зможе він ще раз політично перевзутися?