Науковці з російських інститутів більше не допущені до участі в роботі Європейської організації з ядерних досліджень (CERN) у Женеві, зокрема на Великому адронному колайдері — найпотужнішому у світі прискорювачі елементарних частинок.
Після повномасштабного вторгнення росії в Україну у 2022 році, яке стало грубим порушенням міжнародного права, рада CERN, якою керують 24 країни-учасниці, призупинила статус спостерігача для рф та відмовилася від укладення нових угод із російськими інститутами. У грудні 2023 року було ухвалено рішення остаточно припинити співпрацю з росією та її союзником Білоруссю.
З цими країнами не продовжили договорів про надання статусу країн-спостерігачів, які закінчувалися 30 листопада 2024 року та 27 червня відповідно. Раніше це робилося автоматично кожні п’ять років.
Представник CERN повідомив, що рішення торкнеться близько 400-500 російських і 15 білоруських вчених, які працюють у дослідницькому центрі, тоді як на початку вторгнення таких дослідників було близько 1 000. За цей час близько 100 вчених виїхали з росії та Білорусі та змінили офіційне місце проживання, щоб зберегти свою участь у проєктах CERN.
Офіційний представник CERN Арно Марсольє заявив, що відсутність науковців з інститутів рф буде відчутна, однак організація зможе це компенсувати.
Співпраця CERN з російськими, а точніше тоді ще радянськими, вченими почалася у 1964 році. Статус спостерігача російській федерації надали у 1991 році. Росія подавала заявку на асоційоване членство у 2012 році, але за 6 років відкликала її.
Україна є асоційованим членом CERN.
Станом на початок жовтня 2024 року щонайменше 149 українських вчених загинули внаслідок російської агресії.