У понеділок, 2 грудня відбулась конференція Ukraine Demine Forum 2.0, яка зібрала українських і міжнародних, ключових стейкхолдерів галузі протимінної діяльності. Захід присвятили досягненням Demine Ukraine — національної платформи протимінної діяльності, яку було створено Міністерством економіки України. Також на заході обговорювали питання залучення іноземних інвестицій та партнерів для навчання операторів із розмінування та розробку українських машин для вилучення мін і вибухових пристроїв.

Серед запрошених були Денис Шмигаль, премʼєр-міністр України; Юлія Свириденко, перша віцепрем’єр-міністерка України — міністерка економіки України Володимир Байда, директор Центру гуманітарного розмінування; Матіас Шмале, координатор системи ООН і гуманітарний координатор в Україні; представники обласних військових адміністрацій та представники операторів протимінної діяльності та професійних асоціацій.

Денис Шмигаль під час вступного слова заявив, що над розмінуванням в Україні зараз працюють майже 70 операторів протимінної діяльності, понад 4 тис. саперів, понад 150 одиниць техніки. За його словами, у перший рік повномасштабної війни потенційно замінованими вважалися 174 тис. квадратних кілометрів української території, а завдяки партнерам та роботі українських саперів вдалося повернути в експлуатацію майже 35,5 тис. квадратних кілометрів української землі. «Це значне досягнення, враховуючи, що увесь цей час тривають інтенсивні бойові дії», — підкреслив він.

Водночас прем'єр наголосив, що темпи розмінування недостатні — через російські міни вже постраждали понад 760 цивільних, з них 86 дітей. Окрім того, залишається і ризик пожеж, хімічної інтоксикації ґрунтів, ризик тотальної зміни екосистем. А щорічні збитки через заміновані поля сягають 11,2 мільярда доларів. 

Також Шмигаль розповів про п’ять напрямів над якими Україна працює у галузі гуманітарного розмінування:

  • обстеження потенційно забруднених земель;
  • очищення землі від мін та снарядів у зонах, де виявили забруднення;
  • залучення міжнародної донорської допомоги;
  • нарощення кількості розмінувальної техніки;
  • збільшення кількості сертифікованих операторів із протимінної діяльності, у тому числі приватних.

За словами міністерки економіки Юлії Свириденко внаслідок роботи платформи Demine Ukraine у 2024 році було затверджено стратегії протимінної діяльності та розпочато частину операційного плану до якого входить — захист людей і громад, повернення землі у використання, посилення управління Системою протимінної діяльності.

Крім цього, за рік вдалося запустити ринок розмінування в Україні та посилити інформаційну та навчальну компанію з розмінування для цивільних, тому що частими є проблеми ризикованої поведінки аграріїв, які працюють на не розмінованих полях.

У коментарі AIN керівник напрямку навчання з попередження ризиків від мін та ВНП Сергій Чуткий пояснює, що жертвами серед цивільного населення стають через недостатнє інформування як краще поводитися з вибуховими предметами. 

«Важливо аби держава виділяла ресурси не тільки на розмінування, а й на всі аспекти протимінної діяльності. Важливо аби вона навчала людей, щоби попередити негативні наслідки, особливо серед аграріїв», — пояснив він.

За словами міністерки економіки важливим досягненням стало затвердження офіційної сертифікації операторів протимінної діяльності, завдяки цьому кількість сертифікованих операторів зросла в понад 2 рази — з 30 до 69.

Натомість Сергій Чуткий у коментарі AIN пояснив, що хоча кількість операторів протимінної діяльності збільшується, вони переважно займаються тільки навчанням населення, а не гуманітарним розмінуванням у полі й держава має на це також звернути увагу. «Бо людям потрібне реальне очищення землі, а не тільки навчання населення, яке беззаперечно важливе».

За підсумками Юлії Свириденко платформі Demine Ukraine у 2024 році вдалося наростити виробництво машин для розмінування України та локалізувати іноземних виробників, наприклад хорватську компанію DOK-ING. Окрім того, в Україні розвивається виробництво обладнання і техніки для розмінування. Зокрема, у Харкові створюють машини для підготовки ґрунту до розмінування, а львівська компанія Rover Tech сертифікувала машину «Змій», здатну обстежувати до 2,5 га землі на день.

Також Demine Ukraine впровадили програму компенсацій для українців та іноземних партнерів — купівля української важкої техніки та обладнання для розмінування за словами Юлії Свириденко компенсуються на 15% їх вартості.

Серед планів на 2025 рік Юлія Свириденко викоремила розвиток таких напрямів як отримання грантів у галузі гуманітарного розмінування, залучення нових операторів до тендерів, розробку навчальних програм для ветеранів і ветеранок та інших категорій населення, які бажають доєднатися до сфери розмінування. І важливими для України залишається підтримка партнерів програм компенсацій з розмінування агроземель.

Читайте також: В Україні великий запит на газонокосарки, які сапери використовують під час розмінування. Що перешкоджає розробникам вивести їх на ринок?