Доходи від продажу озброєнь і військових послуг 100 найбільших компаній у світі у 2023 році досягли $632 мільярдів, що на 4,2% більше, ніж у 2022 році. Про це йдеться в новому звіті Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру (SIPRI).

Глобальне зростання доходів

Збільшення доходів зафіксовано в усіх регіонах, зокрема різке зростання відбулося серед компаній з росії та Близького Сходу. Найбільше зростання продемонстрували виробники невеликого масштабу, які ефективніше реагували на зростання попиту, пов’язаного з війнами в Україні та Секторі Гази, напруженістю у Східній Азії та програмами переозброєння в інших країнах.

У 2023 році багато виробників озброєнь наростили виробництво у відповідь на збільшений попит. Загальний виторг від продажу сотні топових озброєнь зросла після спаду у 2022 році. Майже три чверті компаній збільшили свої доходи від продажу озброєнь порівняно з попереднім роком. Примітно, що більшість компаній, які збільшили свої доходи, були у нижній половині топ 100.

США залишаються лідерами

Американські компанії забезпечили половину загальних доходів топ 100 ($317 млрд), збільшивши свої показники на 2,5%. З 41 компанії зі США 30 наростили доходи. Водночас Lockheed Martin та RTX, найбільші виробники зброї у світі, зазнали спадів через проблеми з постачанням компонентів.

Європа поступається решті світу

Доходи 27 європейських компаній (без урахування російських) у топ 100 склали $133 млрд, збільшившись лише на 0,2% порівняно з 2022 роком. Це найменший приріст серед усіх регіонів. Причиною стало виконання старих контрактів у виробництві складних систем озброєнь. 

Водночас компанії, які виготовляють боєприпаси, артилерію та системи ППО показали значне зростання, що було зумовлено попитом, пов'язаним з війною в Україні. Зокрема, компанії у Німеччині, Швеції, Україні, Польщі, Норвегії та Чехії змогли скористатися цим попитом. Наприклад, німецька компанія Rheinmetall збільшила виробничі потужності 155-мм боєприпасів, а її доходи зросли завдяки поставкам танків Leopard і новим замовленням.

Різкий стрибок виробництва в росії

Доходи двох російських компаній у ТОП 100 зросли на 40%, досягнувши $25,5 млрд. Основний приріст забезпечила державна корпорація «Ростех» (+49%), яка розміщена в рейтингу на 7 місці. За оцінками SIPRI, росія значно збільшила виробництво бойової техніки, зокрема літаків, дронів, танків і боєприпасів, оскільки вона продовжує свій наступ в Україні.

Інші важливі тенденції

  • Шість компаній із Близького Сходу наростили доходи на 18%, до $19,6 млрд. У зв'язку з початком війни в Газі доходи трьох ізраїльських компаній у топ 100 сягнули $13,6 млрд — це найвищий показник, коли-небудь зафіксований ізраїльськими виробниками в рейтингу SIPRI.
  • Три турецькі компанії збільшили свої доходи на 24%, до $6 млрд. Турецька компанія Baykar, яка виробляє БПЛА, які широко використовувала Україна, збільшила свої доходи на 25%, до $1,9 млрд. Експорт становив близько 90% її доходів у 2023 році.
  • Доходи 23 азійських компаній у топ 100 зросли на 5,7%, досягнувши $136 млрд. Особливо вирізняються Південна Корея (+39%) та Японія (+35%), де військові замовлення суттєво збільшилися на тлі регіональної напруженості.
  • Дев'ять китайських компаній, що входять до сотні топових, зафіксували найменше річне зростання доходів від продажу озброєнь із 2019 року (+0,7%). Загальний дохід цих компаній у 2023 році склав $103 млрд, що пояснюється уповільненням економіки Китаю.
  • Єдина тайванська компанія у списку, NCSIST, зафіксувала зростання доходів на 27%, до $3,2 млрд.
  • Три індійські компанії у топ 100 збільшили сукупні доходи до $6,7 млрд (+5,8%).
  • Британська компанія Atomic Weapons Establishment, що займається розробкою, виробництвом та обслуговуванням ядерних боєголовок, показала найбільше річне зростання доходів серед компаній Великої Британії у топ 100 (+16%), досягнувши $2,2 млрд.

За даними SIPRI загальні світові військові витрати у 2023 році досягли $2,4 трлн, що на 6,8% більше порівняно з 2022 роком.