Україна отримала доступ до мережі супутникового зв’язку Starshield, захищеної військової версії Starlink. Ця угода стала можливою завдяки контракту між Пентагоном і SpaceX, повідомляє Bloomberg.
Ця друга угода передбачає підключення 2 500 терміналів Starlink, що вже є в наявності в Україні, до системи Starshield, яка використовує зашифрований сигнал, що робить його стійким до злому чи глушіння. Ця кількість додається до 500 терміналів, які вже були підключені до Starshield раніше. Як зазначили в управлінні комерційних супутників Командування космічних систем США, обидва контракти спрямовані на покращення доступу до інтернет-зв'язку в Україні та передбачають надання послуг до 2025 року.
Контракт уклали ще в серпні, але раніше цієї інформації не розкривали. Вартість угоди також не розголошується, але попередня угода, яка передбачала 500 терміналів для Європейського командування США, оцінювалася приблизно у $40 млн.
Starlink та Україна
Контракт уклали до перемоги Дональда Трампа на президентських виборах США 2024 року, на фоні зусиль чинного президента Джо Байдена щодо посилення військової допомоги Україні. Байден прагне надати Україні більше важелів впливу на випадок, якщо Трамп тиснутиме на президента України Володимира Зеленського щодо переговорів із рф для припинення війни. Майбутнє американської допомоги Україні та ролі SpaceX у ній не визначене, оскільки Трамп також планує значно скоротити її після інавгурації.
Ілон Маск, попри свою підтримку України через Starlink, неодноразово висловлював суперечливі заяви щодо війни. У 2022 році він погрожував припинити фінансування Starlink для України, наголошуючи, що компанія не може безстроково покривати витрати, а також висловлював побоювання щодо ескалації.
Уже в жовтні Wall Street Journal повідомив, що Маск регулярно контактує з російським президентом Володимиром Путіним з 2022 року. Сам Маск відкинув звинувачення і зазначив, що його компанії «зробили більше для послаблення росії, ніж будь-що інше».
Трамп після перемоги на виборах президента США вирішив призначити американського підприємця Ілона Маска співголовою консультативного департаменту урядової ефективності. За словами Трампа, новий департамент має викорінити масове марнотратство.
Використання Starlink у війні також привернуло увагу Китаю. В останньому щорічному звіті комісії з економічних і безпекових питань США та Китаю, створеної Конгресом, йдеться про ефективність цієї супутникової мережі в забезпеченні комунікації української армії. Україна не розкриває точну кількість терміналів Starlink, що працюють сьогодні, але за словами міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, уряд уклав контракт на 47 000 терміналів до вторгнення росії. Станом на травень 2022 року Україна отримала ще 10 000.
Starshield: що це за система
SpaceX на своєму сайті зазначає, що система зосереджується на трьох ключових напрямах: супутникових знімках, комунікаціях і «вбудованих корисних навантаженнях» — можливості використовувати супутники SpaceX як універсальну платформу.
Система пропонує повний цикл послуг для національної безпеки: від створення наземних антен і супутників до їх запуску ракетами SpaceX та управління мережею в космосі.
Starshield використовує покращене шифрування для обробки секретних даних і має функцію лазерного зв’язку між супутниками. Також система може інтегрувати інші державні чи корпоративні мережі через спеціальні термінали.