Російська військова промисловість, попри західні санкції, продовжує отримувати доступ до американських напівпровідників, що використовуються для виробництва зброї, яка активно застосовується проти України. Розслідування Bloomberg показало, що процес закупівлі виявився напрочуд простим.
Постачальники до російського ВПК отримують компоненти від американського виробника чипів Texas Instruments Inc. (TI) без відома компанії. Дистриб'ютори інтегрували інформацію з онлайн-магазину TI Store на свої торгові платформи, де можна переглядати ціни та наявність товарів. Таким чином, з Москви чи Санкт-Петербурга замовлення можна оформити в кілька кліків.
Згідно з документами, лише цього року один із російських дистриб'юторів здійснив понад 4 000 замовлень на продукцію TI на суму близько $6 млн, з яких майже $4 млн призначалися для військових підприємств.
Як росія обходить обмеження
- Початком для багатьох незаконних замовлень технологій є вебсайти, зокрема getchips.ru та altchips.ru.
- Доступ до цих сайтів заблокований у багатьох західних країнах, включно зі США та Європою. Їхній портал містить великий каталог — доступний лише після реєстрації бізнесів — із мільйонами товарів, включно з продукцією TI.
- Зразок товарів компанії TI на російському сайті точно збігається з інформацією, одночасно знайденою на іноземному сайті, який отримує дані безпосередньо з онлайн-магазину TI.
- Російський портал, найімовірніше, отримує інформацію через API. Альтернативні способи, такі як зчитування даних з іншого сайту, можливі, але менш імовірні через обсяг і своєчасність отриманої інформації.
- Замовлення йдуть через фіктивні компанії в основному в Гонконзі, що зареєстровані за адресами без фізичного офісу.
- Доставка здійснюється за допомогою посередників, таких як Sea Global SCM Ltd. і російська авіакомпанія «Аерофлот».
Texas Instruments у своїй заяві зазначила, що компанія приділяє значну кількість часу та ресурсів, щоб запобігти потраплянню її продукції до росії, і постійно вдосконалює політики та процедури для боротьби з незаконним постачанням. Щороку TI, у середньому, перевіряє понад 4 млн замовлень і скасовує тисячі з них, якщо виникають обґрунтовані підозри, йдеться в заяві компанії.
TI заявила, що не надає API-підключення жодній російській компанії чи вебсайту, і що, згідно з її аналізом, два російські портали не мають прямого доступу до її API. Компанія заявила, що для отримання доступу до API TI компанія спочатку повинна пройти процес скринінгу.
Компанія забороняє будь-якій російській інтернет-адресі доступ до вебсайту TI або будь-якої інформації безпосередньо від корпорації, включаючи через підключення до API, зазначається в заяві. Компанія визнає, що її інформація про продукти широко доступна на вебсайтах дистриб'юторів, агрегаторів та інших компаній.
Нагадаємо, російські компанії у 2022 та 2023 роках змогли обійти європейські санкції та закупити застарілі запчастини для літографічних машин ASML, які використовуються для виробництва чипів.