Станом на початок грудня 2024 року 75% приватних компаній оборонно-промислового комплексу (ОПК) заявляють про відсутність переговорів із державними замовниками щодо контрактів на постачання озброєння у 2025 році. Про це свідчать результати опитування, проведеного Технологічними Силами України (ТСУ), в якому взяла участь 31 компанія приватного сектору.
За словами виконавчої директорки ТСУ Катерини Михалко, відсутність контрактування ставить під загрозу забезпечення армії:
«Лише одиниці мають вже укладені контракти на наступний рік. Якщо Збройним силам потрібне постачання дронів до червня 2025 року, то зброярі мають бути законтрактовані на їхнє виробництво ще в грудні 2024 року».
Уряд визначив 19 замовників, які уповноважені укладати як однорічні, так і перехідні контракти на закупівлю озброєння. Проте лише 19% опитаних компаній мають такі контракти, укладені на виробництво та постачання техніки. Більшість із них виготовляють продукцію з циклом виробництва від 1 до 5 місяців, тоді як складні технологічні розробки, з циклом виробництва 6-8 місяців, як-от Deep Strike, залишаються майже без замовлень.
Окрім цього, 65% приватних виробників повідомили про відсутність перехідних контрактів, а 16% перебувають у процесі переговорів. Жодна з опитаних компаній не вірить, що держава спроможна забезпечити 100% завантаження їхніх потужностей, наголошує дослідження ТСУ.
Більшість респондентів прогнозують завантаженість у 2025 році на рівні менше ніж 30%. Ще 32% припускають, що виконання держзамовлення запустить до 50% потужностей. Лише 13% сподіваються на роботу на 80%.
Катерина Михалко наголошує на необхідності відкриття контрольованого експорту озброєння та військової техніки, щоб подолати розрив між виробничими спроможностями та держзамовленнями:
«Експорт допоможе завантажити потужності новими замовленнями, стане джерелом валютних надходжень до бюджету та здешевить одиницю зброї завдяки масовості виробництва».
Нагадаємо, раніше Financial Times писав, що Україна розглядає скасування воєнної заборони на експорт дронів, щоб збільшити виробництво та відповідати можливостям росії на полі бою. Це, на думку чиновників та учасників індустрії, є критично важливим кроком.