На звʼязку редакція AIN із власними підсумками 2024 року. Тут ми зібрали найбільш улюблені музичні альбоми, які слухали цьогоріч. Учасники редакції обрали свої власні топи, а також додали бонус-альбоми, з якими також необхідно познайомитись.

provulok — dissociation (2024)

Слухала Ольга Косюга, SMM-ниця спецпроєктів

Построк живий, славімо його. Третій альбом кримськотатарського музиканта provulok, у якому він розказує історію внутрішніх та зовнішніх змін і про тугу за рідним Кримом. Сам артист характеризує альбом як інструментальний постшуґейз, де майже немає слів, крім фітів, де, зокрема, Ницо Потворно римує «мертвих дельфінів» на «Джеймс Гандольфіні».

provulok — dissociation

Ольга

Альбом я почула ще у квітні. Льоман скинув його ще до релізу, а я якраз збиралась їхати додому в Одесу. Навмисно не слухала його в дорозі, аби прийти до моря і ввімкнути. Саме в цей період у моєму житті все йшло не так — хотілося знайти бурю і тишу одночасно.

Альбом має певну попайку, але водночас у ньому є тиша, яка дає відчуття внутрішнього спокою, навіть коли навколо все кипить. Але цей реліз був для мене особливим — обкладинку для альбому робила я. Ми з артистом зловили метч і зрозуміли, що хочемо передати, але кожен у своїй справі та попайці.

Слухати на цифрових платформах

Arctic Monkeys — Humbug (2009)

Слухав Левко Назінян, продюсер

Що би ви не слухали, наприкінці рано чи пізно буде Arctic Monkeys. Уявімо: надворі 2009 рік, і тут AM випускають новий альбом Humbug — ще похмуріший і мелодійніший за вже культовий Favourite Worst Nightmare. Ось вам і ґранж, і трохи панку. Коротше, для тих, хто каже, що «Арктичні мавпи вже спопсилиси», можна відмотати їхню дискографію на трохи раніше.

Arctic Monkeys — Humbug

Левко

У двотисячних я грав на бас-гітарі в легендарному одеському інді-попгурті Virgin Call, який досі існує. Поки ми створювали власні треки, виконували чимало каверів. Шість каверів з 10 — пісні Arctic Monkeys. Найулюбленішою була Crying Lightning з альбому Humbug — через її потужну та «жирну» бас-партію. Якщо слухати цей альбом уперше, він може здатися дивним. Але варто повернутися до платівки на прогулянці чи під час роботи — він розкриється по-новому. Це стосується багатьох альбомів Arctic Monkeys: вони «доганяють» пізніше, у потрібний момент. Фан факт: одного разу я був у місті, де Arctic Monkeys давали концерт. На жаль, грошей на квиток не вистачило, але мене тішила думка, що я і Алекс Тернер перебуваємо в одному місті.

Слухати на цифрових платформах

Morwan — «Світає, палає» (2023)

Слухала Юлія Бондар, голова аналітичного відділу

Український постпанк може не тільки віддавати атмосферою думервейву, а й надихатися класикою жанру та додавати арабські мотиви. Автор проєкту Morwan — українець Алекс Аштауі з ліванським корінням, який живе в Києві. Сам альбом «Світає, палає» вважають одним із найцікавіших представників українського постпанку.

Morwan — Світає, палає

Юлія

Він якийсь магічно сумний. Я його почула у випуску відеопроєкту «Хащі» про рідну Полтавщину, де вони бродили закинутими старими хатами. Альбом якраз про це. Яке б воно не було, ти це любиш, бо це твоє. Це музика, під яку лежиш і страждаєш через події в країні, але водночас усвідомлюєш, що це твоє і ти любиш цю країну попри все. Бо це твій магічно сумний край.

Слухати на цифрових платформах

Fall Out Boy — So Much (for) Stardust (2023)

Слухала Анастасія Іванцова, шеф-редакторка відділу «Бізнес»

Восьмий альбом американських попрокерів з елементами диско, соулу, фанку та навіть оркестрового звучання, під який хочеться стрибнути в натовп, щоби він проніс по всій залі.

Fall Out Boy — So Much (for) Stardust

Анастасія

Цей альбом залишається улюбленим із моменту його виходу у 2023-му. І про це мені вже другий рік поспіль нагадує рекап. Думаю, якби застосунки могли б робити інтервенції, то це було саме воно. So Much (for) Stardust став воззʼєднанням гурту (зокрема, з одним із попередніх продюсерів) і поверненням до трохи старішого звучання. Приблизно того, який я почула у From Under the Cork Tree у 2005-му, та за який остаточно полюбила їх на Infinity on High у 2007-му. Приємно чути, що твої улюблені музиканти з підліткового віку змінюються так само, як і ти, але саунд залишають незмінним. Загалом альбом, який вони писали, зокрема і про зміни з початку пандемії, дуже відгукується, cause everything is lit except my serotonin.

Слухати на цифрових платформах

Dua Lipa — Live from the Royal Albert Hall (2024)

Слухала Анастасія Іванцова, шеф-редакторка відділу «Бізнес»

Dua Lipa — Live from the Royal Albert Hall

Анастасія

Це не зовсім альбом, але прекрасний концертний запис. Він став моїм передріздвяним відкриттям. Дуа Ліпа виконала свої пісні під акомпанемент The Heritage Orchestra в Royal Albert Hall у Лондоні. До концерту увійшли композиції з альбомів Radical Optimism та Future Nostalgia. По-перше, це дуже гарно. Зокрема, Houdini у такому виконанні звучить просто розкішно. По-друге, памʼятаєте, як із неї насміхалися за те, що вона не вміла танцювати на сцені? Оці всі Go girl, give us nothing? Так от, дуже приємно спостерігати, як співачка, яку спочатку сприймали, як мем, перетворилася на самодостатню яскраву виконавицю.

Слухати на цифрових платформах

TOOL — Opiate (1992)

Слухав Олександр Стрельников, головний редактор

Коли Саші Стрельникову сказали, що в топ альбомів можна не більше одного альбому TOOL, він додав тільки один альбом TOOL — і все. Що ми знаємо про 1992 рік: в Україні затвердили державні символи, про цей рік співав Юрій Каплан, а автор цього тексту ще не народився. Зате в цьому році вийшов перший альбом від культових металістів TOOL. Шість треків, щоб у шкіряній куртці ганяти по трасі на улюбленому мотоциклі.

TOOL — Opiate

Олександр

TOOL — гурт, який щороку цікаво перевинаходити наново. Від першого демозапису в жанрі «жорсткої» альтернативи до прогресивного металу в останніх студійних альбомах, ледь не на межі з артроком. Цьогоріч найчастіше слухав Opiate — дебютний мініальбом гурту, бо він підживлював ностальгію за «сирим» звуком метал-сцени 1990-х, разом із музикою Marilyn Manson, Rammstein та іншими підлітковими музичними захопленнями — ескапізм, якого бракувало.

Слухати на цифрових платформах

renie cares — «легка нестерпність буття» (2023)

Слухала Анастасія Оприщенко, журналістка

Київський гурт renie cares адаптували роман «Нестерпна легкість буття» чесько-французького письменника Мілана Кундери в сучасні воєнні реалії. Кундери тут дійсно багато, а сам альбом сприймається як цілісна робота, під яку приємно плакати на концертах.

renie cares — легка нестерпність буття

Анастасія

Назва альбому чудово вписується у відповідь на це питання, хоча в цьому році часом здавалося, що буття лише нестерпне, а не легке. Водночас кожна пісня наповнена есхатологічними мотивами, у яких відчуваю якусь близькість. Альбом порівну із тобою ділить сум, радість, кохання та нестерпність — усе, як у житті.

Слухати на цифрових платформах

Ben Howard — Every Kingdom (2011)

Слухала Анастасія Оприщенко, журналістка

Ben Howard — Every Kingdom

Анастасія

Мені цей альбом нагадує поєднання легкості від весняного вітру. Він викликає якісь непохитні та одночасні бажання їхати сонячним містом, танцювати, пірнати в прохолодне море, гуляти наодинці під дощем і ховатися в теплу ковдру десь у грудні біля каміна. Every Kingdom веде нас ніби через весь рік, сезон за сезоном, лише завдяки голосу виконавця, мелодійному звучанню гітари та наче питає «який ти сьогодні?» та «хто ти сьогодні?».

Слухати на цифрових платформах

Hazlett — Goodbye to the Valley Low (Side A) (2023)

Слухала Ліза Кривенцева, BizDev

Австралійський фолк, записаний у горах Швеції без звʼязку та нашарований великою кількістю ностальгії та віддаленості від світу.

Hazlett — Goodbye to the Valley Low

Ліза

Абсолютно релаксовий та надихаючий альбом. Чудово заспокоює, особливо коли стоїш годинами в заторах. Ми живемо в період, коли відчувається винятковий голод за натхненням та гармонією. У моєму випадку саме ця музика здатна заповнити цей вакуум, створюючи відчуття внутрішнього спокою та балансу. Вона допомагає відновити сили, переосмислити важливе та просто насолоджуватися моментом, навіть у найстресовіші дні.

Слухати на цифрових платформах

Foo Fighters — Wasting Light (2011)

Слухала Ліза Кривенцева, BizDev

Foo Fighters — Wasting Light

Ліза

Цей альбом Foo Fighters дуже особливий для мене. Я відкрила його для себе в студентські роки в Донецьку. Цього року також часто слухала цей альбом, і він викликав приємні ностальгічні спогади, допомагав згадати чудове минуле та наповнював новими силами й енергією.

Слухати на цифрових платформах

KLER — «Яка є» (2024)

Слухала Вікторія Хоровець, продюсерка

Дебютний альбом української співачки KLER, який поєднує танцювальні ритми, драйвовий настрій і теплі вечори в компанії друзів. А кожна пісня має потенціал на хіт та етери на радіо.

KLER — Яка є

Вікторія

KLER є представницею нової хвилі української попмузики, і її дебютний альбом просто заряджає своїм драйвовим, танцювальним настроєм, де кожна пісня легко заїдає в голові.

Слухати на цифрових платформах

Уляна Дель Рей — Третя (2024)

Слухала Дарʼя Доновська, Product Owner

«Уляна Дель Рей» повертає 2000-ні із поппанк-звучанням, легкою іронією та ностальгією за тими часами, де «Ющенко ще при владі». Не вистачає тільки скейтбордів, сухої «Мівіни» та «Кока-коли». 

Уляна Дель Рей — Третя

Дар'я

Поява таких поппанк-треків від «Уляни Дель Рей», як «2007», а згодом і «Виграшна пісня на Євробачення», — це просто знахідка! Під їхні пісні хочеться жити тут і зараз.

Слухати на цифрових платформах

Sleep Token — Take Me Back to Eden (2023)

Слухала Марія Молодковець, шеф-редакторка

Британські анонімні рокери на своєму другому альбомі створили довгу та різноманітну подорож, де метал неочікувано впадає в R&B і блюз, як річка Либідь у синю гілку київського метрополітену. Це поєднання темряви, меланхолії та атмосферності, що не відпускає слухача з перших акордів.

Sleep Token — Take Me Back to Eden

Марія

Загалом цього року я здебільшого слухала метал у різних його проявах. Десь у добірках Bring Me The Horizon мені трапився Sleep Token. Звісно, я не довго думала й пішла слухати весь альбом, і буквально кожен трек додала до уподобаних. Take Me Back to Eden — прекрасний у своїх сумі й темряві. Мені подобається, як Sleep Token тут вирішили відмовитися від притримання одного стилю і жанру. Take Me Back to Eden — фестиваль жанрів від електроніки й фанку до альтернативи та прогресивного металу. Чула відгуки про певну затягнутість пісень, але мені все подобається. Альбом сприймається на одному диханні й дуже резонує з готичним цьогорічним настроєм.

Слухати на цифрових платформах

White Ward — False Light (2022)

Слухала Марія Молодковець, шеф-редакторка

White Ward — False Light

Марія

Ще один скарб, який я слухала цього року. Я і раніше чула про гурт, а в серпні поїхала на Faine Misto і перед фестивалем почала слухати всіх учасників. На White Ward дуже захотілось, але не вийшло. Тож довелося слухати після, уже в навушниках. False Light — цілісний і глибокий досвід із неймовірним саксофоном і темним настроєм. Його можна увімкнути і слухати без упину, коли на вулиці пішов дощ чи неочікувано потемніло. Моїми однозначними фаворитами альбому стали пісні Salt Paradise, яка нагадує гімн суворих моряків у часи шторму, та Cronus.

Слухати на цифрових платформах

Wunderhorse — Midas (2024)

Cлухав Валерій Лавровський, журналіст

Wunderhorse — Midas

Валерій

Насправді легше було зібрати цей текст та коротко описати альбоми колег, ніж обрати свій улюблений, але під кінець року наткнувся на Wunderhorse і зник на кілька годин. У класичний і злегка ґранжевий гітарний звук британці вдихнули інді-рок та стадіонний розмах, у якому виливають на слухача набір про тугу, рутину, травми та близькість смерті. А пісня Superman, яка поступово набирає оберти під кінець, попри назву, навіює дуже великий шар самотності, а не історію про культового супергероя. Ніби все музично знайоме, але альбом обіймає та гріє протягом 40 хвилин прослуховування.

Слухати на цифрових платформах

Читайте також: «Я розпочав цю подорож і точно скажу, що вона того вартує». У що грав AIN у 2024 році