Україна активізувала зусилля з відновлення власної ракетної промисловості у відповідь на невизначеність із міжнародною військовою допомогою. Серед нових проєктів – ракета «Трембіта», яку розробляє група інженерів-добровольців, пише The Economist.
За словами керівника команди Сергія Бірюкова, ракета здатна летіти на низькій висоті над ворожими позиціями, що має чинити ще й психологічний тиск: «ми пролетимо так низько над російськими окопами, що вони собі обісруться».
«Трембіта» оснащена сучасним відтворенням імпульсного реактивного двигуна вартістю $200, що вперше використовувався на німецькій бомбі V-1 у 1944 році.
Ракета здатна розвивати швидкість до 400 км/год і вражати цілі на відстані до 200 км. Розробники також працюють над потужнішою версією, здатною досягти москви (приблизно на відстані 600 км від кордону з Україною).
Серійне виробництво заплановано після завершення польових випробувань. The Economist пише, що інженери-волонтери розробили «Трембіту» лише за півтора року — напрочуд короткий термін для проєктування нового озброєння.
Вартість однієї ракети становить $3 000 у вигляді приманки, або $15 000 разом із боєголовкою вагою 20-30, що робить її доступною альтернативою західним аналогам.
Цей проєкт є одним із кількох, що мають відродити ракетну галузь України, яка була лідером у радянські часи. Після підписання Будапештського меморандуму та відмови від ядерної зброї, розвиток галузі був фактично зупинений.
Крім «Трембіти», серед ключових розробок – крилата ракета «Нептун», яка потопила російський флагман «Москва» у 2022 році, і тактична балістична ракета «Грім-2», що розробляється на заводі «Південмаш». Однак, за словами інсайдерів, найбільше перспектив саме в нових стартапах.
За словами віцепрем'єр-міністра з інновацій Михайла Федорова, 2025 рік стане «роком української крилатої ракети».
Нагадаємо, також українські фахівці розробляють ефективні ракети-дрони, зокрема «Пекло» та «Паляницю».