Із закриттям аеропортів через початок повномасштабного вторгнення в Україні збільшився попит на залізничні та автобусні перевезення. Зокрема, на початку грудня Uklon навіть запустив автобусні рейси з Києва до Буковелю.
Якщо у вас є бажання розширити географію бізнесу за кордон, варто спершу подбати про отримання ліцензії. AIN розповідає, як її отримати.
Про що йдеться
20 серпня 2024 Міністерство розвитку громад та територій запустило державний реєстр Autobus, у якому можна знайти інформацію про регулярні міжнародні автобусні маршрути. Портал створили в рамках реформи міжнародних автобусних перевезень.
18 листопада Мінрозвитку запровадило новий порядок виконання міжнародних автобусних перевезень. У рамках оновлення з’явилась цифрова процедура відкриття маршрутів в онлайн-кабінеті перевізника.
Стали чіткішими правила відкриття, внесення змін і закриття маршрутів. Наприклад, маршрут можна закрити, якщо протягом чотирьох місяців виконано менше ніж 50% рейсів.
Окрім цього, оновили вимоги до транспорту:
- закріпити мінімум один основний автобус для кожного маршруту, а також резервний (один на п’ять маршрутів). Це дозволить уникнути ситуацій, коли один автобус фіктивно використовують для кількох напрямків;
- на маршрутах використовуватимуть лише автобуси, які мають кондиціонер, вбиральні та GPS-системи.
Також оцифровано видачу дозволів для міжнародних нерегулярних перевезень INTERBUS. Мова йде про угоду про міжнародні нерегулярні перевезення пасажирів автобусами. Документ підписали в Брюсселі у 2001 році, а Україна доєдналась до нього 16 жовтня 2012 року.
За словами заступника міністра інфраструктури Сергія Деркача, за час повномасштабного вторгнення український ринок автобусних перевезень виріс до близько 7 млрд гривень, що втричі більше за довоєнні показники.
Як стати міжнародним перевізником
По-перше, ви маєте бути суб’єктом господарювання, тобто юридичною особою або фізичною особою-підприємцем.
По-друге, необхідно оформити свідоцтво про реєстрацію транспорту для виїзду за кордон. Для отримання постійної ліцензії вам треба підтвердити трирічний досвід роботи з внутрішніх перевезень пасажирів автобусами.
Зареєструватись на сайті Державної служби України з безпеки на транспорті та увійти до особистого кабінету за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП). У кабінеті потрібно подати заяву про отримання або розширення ліцензії.
Сплатити за послугу можна онлайн у кабінеті перевізника. Термін розгляду запиту — 3 дні.
А як отримати міжнародну ліцензію
За даними Міністерства розвитку громад і територій, подати заявку на ліцензію можна на сайті Державної служби України з безпеки на транспорті. У системі потрібно заповнити дані про себе, вид діяльності, а також транспортний засіб.
- У вкладці «Перевізник» вкажіть назву компанії, контактні дані, інформацію про керівника, місце реєстрації та місце фактичного перебування. Після цього необхідно додати вид діяльності, який можна обрати у відповідному переліку.
Також заповнити відомості про автобус, який використовуватимуть під час трансферу. До міжнародних перевезень пасажирів дозволено тільки транспортні засоби з більш ніж 20 місцями для сидіння. Кожне наступне авто необхідно ставити на облік окремо, а також додавати кольорову фотокопію свідоцтва про реєстрацію та тимчасові реєстраційні талони.
- Заповнити відомості про матеріально-технічну базу: службове приміщення, зберігання технічного забезпечення, техобслуговування, ремонт і медичний стан водія/водіїв.
Для отримання чи розширення постійної ліцензії на міжнародні перевезення пасажирів також необхідно заповнити інформацію про ліцензію на внутрішні перевезення.
- У розділі «Персонал» необхідно вказати відповідального за організацію та безпеку перевезень, а також кваліфікацію медичного та технічного персоналу.
Після подачі статус заявки можна відстежувати в особистому кабінеті на порталі.
Читайте також: Українські компанії перевезли 60 млн пасажирів та обробили 91,1 млн тонн товарів — підсумки Мінрозвитку