У перший день свого другого терміну на посаді президента США Дональд Трамп ухвалив низку рішень, спрямованих на зміну ключових напрямів політики, зокрема у сферах зовнішньої допомоги, технологій і міжнародного співробітництва.

Зупинення програм зовнішньої допомоги

  • Трамп підписав указ, яким на 90 днів припиняється виконання всіх програм зовнішньої допомоги США, йдеться в повідомленні, оприлюдненому на сайті Білого дому.
  • Протягом цього періоду уряд має проаналізувати ефективність таких програм і їхню відповідність цілям зовнішньої політики адміністрації.
  • Низка ЗМІ повідомили, що це рішення стосується і допомоги Україні, але поки невідомо, яку саме частку фінансування зачепить цей указ, оскільки більшість програм уже були затверджені Конгресом.

Зміни в галузі штучного інтелекту

  • Президент США скасував указ свого попередника Джо Байдена від 2023 року, який регулював ризики, пов'язані зі штучним інтелектом (ШІ).
  • Цей указ вимагав від розробників ШІ-систем, які становлять ризик для нацбезпеки, економіки, охорони здоров'я або безпеки, надавати уряду результати тестувань безпеки перед їх публічним запуском.
  • Республіканська партія США назвала цей указ таким, що заважає інноваціям у сфері ШІ, та пообіцяла його скасувати у своїй платформі 2024 року, на основі свободи слова та ринкових механізмів.

Відклав набуття чинності заборони TikTok 

  • Трамп підписав указ, який відкладає на 75 днів заборону популярного застосунку TikTok, заплановану на 19 січня. 
  • Указ передбачає перегляд адміністрацією можливих дій щодо платформи, а також звільнення компаній-партнерів, таких як Apple і Google, від відповідальності за співпрацю з TikTok у цей період. 
  • Трамп заявив, що залишив за собою право продати застосунок або закрити його.

Скасування політики щодо електромобілів

  • Трамп також відкликав указ Байдена від 2021 року, який передбачав, що половина нових автомобілів у США мають бути електричними до 2030 року.
  • Президент зупинив фінансування зарядних станцій із державного фонду та анонсував перегляд податкових пільг для покупців електромобілів.
  • Також адміністрація планує скасувати дозвіл Каліфорнії на заборону продажу автомобілів із двигунами внутрішнього згоряння до 2035 року.

Інші рішення

Знову оголосив про вихід країни з Паризької кліматичної угоди. Під час свого першого президентського терміну Дональд Трамп оголосив у 2017 році про вихід з угоди, вважаючи, що участь у ній завдає шкоди економіці США. Офіційно вихід набув чинності 4 листопада 2020 року, але вже в лютому 2021 року, під час президентства Байдена, Сполучені Штати повернулися до угоди.

Оголосив про вихід США зі складу Всесвітньої організації охорони здоров’я. Причиною такого рішення в тексті указу називається «неправильне поводження організації з пандемією COVID-19, що виникла в Ухані, Китай, та іншими глобальними кризами в галузі охорони здоров'я».

Трамп підписав указ про повернення федеральних службовців до роботи в офісах. Керівникам департаментів доручено якнайшвидше припинити практику дистанційної роботи, залишивши лише окремі винятки у разі потреби.

Серед підписаних документів — указ «відновлення свободи слова та припинення федеральної цензури». У ньому наголошується, що попередня адміністрація порушувала права американців, цензуруючи висловлювання на онлайн-платформах під виглядом боротьби з дезінформацією.

Нагадаємо, Meta та Amazon оголосили про скорочення своїх програм різноманіття, рівності та інклюзивності (DEI), приєднавшись до низки американських компаній, які почали згортати подібні ініціативи на тлі повернення Дональда Трампа до Білого дому. 

Раніше Meta повідомила, що позбувається фактчекерів, послаблює модерацію контенту та повертає політичний контент.

Також наприкінці минулого року низка великих компаній, зокрема Amazon, Google, IBM, Meta, почали вимагати від своїх співробітників повного або часткового повернення до офісів.