Президент США Дональд Трамп підписав указ про створення суверенного фонду добробуту протягом наступного року. З його слів, цей фонд може бути використаний для придбання популярного застосунка TikTok, передає Reuters.

Якщо фонд буде створений, США приєднаються до інших країн, зокрема з Близького Сходу та Азії, які використовують такі фінансові механізми для прямих інвестицій державних коштів.

Текст указу містить мало деталей і лише зобов'язує Міністерство фінансів і Міністерство торгівлі розробити план щодо створення фонду протягом 90 днів. У цьому плані мають бути визначені механізми фінансування, інвестиційні стратегії, структура фонду та модель управління.

Зазвичай такі фонди використовують надлишок бюджету країни для здійснення інвестицій, але США працюють у режимі дефіциту. Крім того, для створення фонду, ймовірно, знадобиться схвалення Конгресу, щоб санкціонувати нове фінансування через відсутність наявного надлишку.

Представники адміністрації не повідомили, як саме працюватиме фонд і яким чином він фінансуватиметься, але раніше Трамп натякав, що його джерелами можуть бути «тарифи та інші розумні речі». Міністр фінансів США Скотт Бессент заявив, що фонд буде створений протягом 12 місяців. 

Один із можливих варіантів — реорганізація Міжнародної фінансової корпорації розвитку США (DFC) таким чином, щоб вона функціонувала як суверенний фонд.

Ідея створення такого фонду не нова для Трампа. Ще під час передвиборчої кампанії він висловлював думку, що цей механізм може фінансувати великі національні проєкти, зокрема інфраструктуру, виробництво та медичні дослідження.

Раніше адміністрація Джо Байдена також розглядала можливість створення такого фонду, але його структура та джерела фінансування залишалися невизначеними. 

Хто може купити TikTok у США 

Наприкінці січня президент США Дональд Трамп заявив, що проводить перемовини з кількома сторонами щодо можливого придбання соціальної мережі TikTok і має намір ухвалити рішення з приводу її майбутнього протягом найближчих 30 днів.

Серед можливих покупців – Oracle, Microsoft, Susquehanna International Group, General Atlantic, Kohlberg Kravis Roberts (KKR), Sequoia Capital і Perplexity AI. 

TikTok наразі налічує близько 170 млн користувачів у США, і його доля залишається ключовою темою для адміністрації Вашингтона. Наразі представники TikTok, ByteDance та інвесторів утримуються від коментарів.

Раніше Bloomberg із посиланням на власні джерела повідомляло, що китайські офіційні особи розглядають можливість продажу американського підрозділу TikTok Ілону Маску.

Чому TikTok у США можуть продати

19 січня робота TikTok для користувачів у США була припинена напередодні набуття чинності закону, що вимагає припинення діяльності платформи з міркувань національної безпеки. Американські політики роками висловлювали занепокоєння щодо безпеки TikTok, оскільки китайські компанії зобов'язані виконувати вимоги уряду Китаю, включно з передачею даних.

Однак вже 20 січня TikTok почав відновлювати свою роботу після заяви обраного президента Дональда Трампа про намір повернути доступ до платформи. У компанії також повідомили, що співпрацюватиме з президентом Трампом над довгостроковим рішенням, яке збереже TikTok у Сполучених Штатах. Попри це, застосунок залишається недоступним для завантаження в американських магазинах Apple та Google.

Читайте також: Світові ринки обвалилися після рішення Трампа запровадити мита на імпорт