Моніторинговий проєкт «Беларускі Гаюн» припиняє роботу після зламу чатбота

07 лютого, 2025, 18:11 1673
Моніторинговий проєкт «Беларускі Гаюн» припиняє роботу після зламу чатбота

Моніторинговий проєкт «Беларускі Гаюн», який відстежував військову активність у Білорусі та повідомляв про російські безпілотники, що залітають углиб країни — оголосив про припинення роботи.

«Моніторинговий проєкт «Беларускі Гаюн» зупиняє свою роботу», — написали одним реченням на каналі, не пояснивши причин чи більше інформації. Проте за кілька днів до цього засновник проєкту Антон Мотолько повідомив про злам чатбота, який збирав інформацію від людей.

Він написав, що не знає, який обсяг даних вивантажили, поки доступ до бота був у стороннього акаунта. А також повідомив, що злам стався через його «помилку».

«Якщо ви надсилали інформацію, яка може вас ідентифікувати, або писали з акаунтів, які можуть вас ідентифікувати, ви під загрозою, — написав Мотолько 5 лютого. — Наразі критичні вразливості виправлено, але я розумію, що, на жаль, ми не змогли повністю захистити людей».

Пізніше білоруський опозиційний Telegram-канал Digital Intelligence Team повідомив про затримку першого інформатора групи. Силовики затримали уродженця Мозиря 42-річного Максима Никитенка, який раніше працював на нафтопереробному заводі. У нього є жінка та двоє дітей.

Фото Максима Никитенка з каналу Digital Intelligence Team

Також на каналі пояснили, як вдалося отримати доступ до чатбота.

  • Зломники перейшли за стрим посиланням, створеним ще у 2022 році.
  • У налаштуваннях не було ввімкнено захист від перегляду повідомлень новими учасниками.
  • Бот зворотного зв’язку зберігав ID користувачів, які писали в нього. ID в Telegram не змінюється при зміні параметрів акаунта, що дає змогу аналізувати та деанонімізувати авторів повідомлень.
  • Силовики могли викачати все листування з чату.

«Беларускі Гаюн» — це проєкт, який відстежував переміщення російських і білоруських військових у Білорусі, опираючись на надіслані білорусами дані в чатбот в Telegram. Засновник проєкту нині живе за кордоном, влада самопроголошеного «президента» Олександра Лукашенка висунула проти нього звинувачення одразу за 12 статтями кримінального кодексу.

Читати більше