Минулорічні світові венчурні інвестиції перевищивши показники 2023 року ($349,4 млрд) та зросли до $368,3 млрд. Сектор штучного інтелекту став лідером за залученням інвестицій, також рік став успішним для оборонних стартапів.
Про це йдеться у звіті KPMG Private Enterprise Venture Pulse. Хоча венчурні інвестиції й зросли, загальна кількість угод скоротилася до мінімуму за сім років — 35 685 угод.
- Американський регіон домінував із залученням $221,7 млрд, з яких $209 млрд припало на США. Це третій найвищий показник за останні 20 років.
- Азійсько-Тихоокеанський регіон впав до мінімуму за дев’ять років — венчурне фінансування склало лише $78,8 млрд.
- У Європі Велика Британія стала лідером за обсягами венчурного фінансування у 2024 році. Франція посіла друге місце, випереджаючи Німеччину.
- У нордичних країнах, попри лише $5,5 млрд інвестицій у 2024 році, у четвертому кварталі відновився інтерес до healthtech, оборонних технологій та енергетики.
- Різке зростання корпоративних венчурних інвестицій (CVC) — глобальні корпоративні венчурні інвестиції піднялися з $177,9 млрд у 2023 році до $185,1 млрд у 2024 році, зокрема, у США — з $84,7 млрд до $107,5 млрд.
Галузь ШІ тримає лідерство за залученням інвестицій. У четвертому кварталі п’ять найбільших ШI-стартапів у США отримали разом $32,2 млрд. Наприклад, Databricks ($10 млрд) або OpenAI ($6,6 млрд).
Суттєві інвестиції отримали й європейські стартапи, зокрема британська GreenScale ($1,3 млрд), а також Insider (Туреччина, $500 млн) і Poolside (Франція, $500 млн). Проте Закон ЄС про штучний інтелект і ще низка законів і рекомендацій, що зараз на розгляді, дають невизначеність щодо правил ШІ-компаніям. І ця невизначеність сповільнила інвестиції.
Щодо українського бізнесу — він теж уважно стежить за розвитком ШІ та інтегрує його у свої стратегії, каже керівник напряму консультаційних послуг з питань злиття і поглинань, KPMG в Україні Ілля Сегеда.
«Згідно з дослідженням «Чемпіони диджиталізації 2024», 94% українських компаній планують впровадження ШI-технологій, а 71% – інвестують у хмарні сервіси. Водночас ключовими пріоритетами залишаються кібербезпека та операційна ефективність. Головними викликами на шляху цифрової трансформації називають дефіцит IT-фахівців і невизначеність із поверненням інвестицій».
2024 рік став проривним для оборонних технологій. На тлі війни в Україні та загостренні глобальної геополітичної напруги, уряди активніше співпрацюють із Defense Tech-компаніями. Особливо тими, що інтегрують штучний інтелект у військові рішення.
Що стосується IPO, загальна вартість виходів у 2024 році досягла мінімального рівня за сім років, склавши $134,6 млрд. Попри зниження кількості IPO торік, експерти ринку сподіваються на зростання активності у 2025-му.
Йдеться, що багато компаній готові до первинного публічного розміщення акцій, але чекають на кращий момент. Якщо світ побачить успішний вихід кількох єдинорогів, це може сформувати довгу чергу з готових піти слідом.
Експерти очікують, що венчурні інвестиції залишаться високими у 2025 році, а ШI продовжить залишатися основним локомотивом фінансування. Крім ШI, зростатиме інтерес до секторів оборонних технологій (Defense Tech), кібербезпеки, охорони здоров’я та біотехнологій.