НБУ заявив, що Revolut не має банківської ліцензії в Україні, а його діяльність є фактично незаконною – у компанії кажуть, що в перспективі планують її отримати

27 лютого, 2025, 12:20 2700
НБУ заявив, що Revolut не має банківської ліцензії в Україні, а його діяльність є фактично незаконною – у компанії кажуть, що в перспективі планують її отримати

Національний банк України опублікував заяву, у якій нагалошує на необхідності британського необанку Revolut отримати банківську ліцензію в Україні.

«Revolut Bank UAB — це іноземний банк, зареєстрований у Литві, який надає фінансові послуги на основі ліцензії, що дозволяє йому працювати в країнах Європейського Союзу. Згідно із Законом України «Про банки й банківську діяльність» єдиними допустимими формами ведення банківської діяльності на території України є утворення філії іноземного банку або отримання банківської ліцензії в Україні. Будь-яка з цих форм потребує дозволу Національного банку України. Під час розгляду заявки на відкриття філії чи отримання ліцензії НБУ здійснює комплексну оцінку ділової репутації засновника, його фінансового стану та запропонованої бізнес-моделі», — пишуть в НБУ.

 За словами НБУ, наразі Revolut Bank UAB не отримував жодних ліцензій або дозволів від Національного банку України, не подавав відповідних заявок і не проходить процедуру ліцензування діяльності.

«Ми підтримуємо відкриту конкуренцію та розвиток фінансових технологій, але вважаємо за доцільне наголосити, що всі учасники ринку повинні діяти в межах законодавчих і регуляторних вимог», – додають в НБУ.

Також Нацбанк звертає увагу, що норми законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг і системи гарантування вкладів не поширюються на клієнтів Revolut.

На цю тему висловився і співзасновник необанку monobank Олег Гороховський.

Олег Гороховський

«Revolut не звертався до регулятора, не отримував жодних дозволів і діє на українському ринку незаконно. Ми були б раді бачити Revolut в Україні, але робити це потрібно з повагою до українських законів. Ніде у світі такий «вихід на ринок» був би неможливий. Та що там говорити, нас не пустили до Польщі взагалі без жодної на те підстави, а тут Revolut поводиться так, ніби українські закони взагалі не заслуговують на жодну увагу. Я поважаю та підтримую принципову позицію українського регулятора».

 11 лютого фінансовий застосунок Revolut оголосив про розширення своїх послуг для громадян України. У бліцінтерв’ю AIN керівник відділу запуску нових ринків Дмитро Стрельчук зазначив, що «у нас [Revolut. — ред.] немає проблем з отриманням банківської ліцензії в Україні», а також, що «щоби користувачі мали доступ до гривні, нам потрібно запартнеритися з одним з українських банків або отримати банківську ліцензію. Ми будемо над цим працювати, це займе час, і це буде пізніше». Банківську ліцензію у Великій Британії Revolut отримав у 2024 році.

Наразі Revolut шукає Legal Specialist в Revolut, який буде працювати над банківською ліцензією і всім, що належить до правової частини в Україні. 

На запитання про конкуренцію в Україні Стрельчук відповів: «Україна — дуже конкурентний ринок. Поки ми не перетинаємось із monobank, і на рівні компанії ми зовсім різні. Revolut — це великий глобальний банк. Ми працюємо в понад 40 країнах, це найдорожчий стартап з оцінкою у $45 млрд».

Нагадуємо, що згідно із законодавством України, до банківських послуг належать:

  1. Залучення коштів і банківських металів, що підлягають поверненню, від необмеженого кола осіб.
  2. Відкриття та ведення поточних (розрахункових, кореспондентських) рахунків клієнтів, у тому числі в банківських металах, і рахунків умовного зберігання (ескроу).
  3. Надання коштів і банківських металів у кредит шляхом залучених у вклади (депозити), у тому числі на поточні рахунки, коштів і банківських металів від власного імені, на власних умовах і на власний ризик.

У повідомленні необанку про розширення діяльності в Україні йшлося: «Відсьогодні мешканці України матимуть змогу відкрити європейський рахунок Revolut та отримати доступ до низки передових послуг, як-от миттєві безкоштовні перекази між користувачами застосунку». Revolut, зокрема, використовує ідентифікацію користувачів через «Дію».

AIN звернувся до Revolut із проханням прокоментувати цю ситуацію.

Оновлено о 20:55. У компанії офіційно прокоментували ситуацію:

«Revolut приділяє перевагу увазі дотримання місцевих нормативних вимог і надає обґрунтовану оцінку перед наданням послуг резидентам України на транскордонній основі. Наразі Revolut надає послуги українським клієнтам через Revolut Bank UAB, що базується в Литві та переходить під нагляд Європейського Центрального Банку та Банку Литви. Ми пропонуємо лише рахунки в ЄС і не плануємо відкривати українські рахунки без додаткового дозволу.

Revolut вже надає послуги сотням тисяч українських клієнтів у Європейському Союзі та за його межами. Ми пропонуємо миттєві платежі без комісії між користувачами Revolut, які об'єднують українські родини по всьому світу.

Раніше ми повідомляли українському регулятору про наші плани в Україні та в перспективі плануємо отримати українську банківську ліцензію, тісно співпрацюючи з НБУ, щоб запропонувати українцям ще більше інноваційних фінансових послуг».

Читати більше