Понад 9 місяців замість 8 днів. Астронавти NASA повернулися на Землю після тривалого перебування на МКС через проблеми з Boeing

19 березня, 2025, 10:55 1556
Понад 9 місяців замість 8 днів. Астронавти NASA повернулися на Землю після тривалого перебування на МКС через проблеми з Boeing

Астронавти NASA Суніта Вільямс і Баррі Вілмор успішно повернулися на Землю після понад дев'ятимісячного перебування (286 днів) на Міжнародній космічній станції (МКС), йдеться в повідомленні NASA.

Їхня місія, яка значно перевищила запланований термін у 8 днів, була ускладнена технічними проблемами космічного корабля Boeing Starliner, на якому вони прибули на орбіту.

Повернення астронавтів забезпечила компанія SpaceX. Капсула Dragon Freedom приводнилася в Мексиканській затоці в запланований час – 17:57 за східним часом (північ за Києвом).

Разом із Вілмором і Вільямс на борту капсули були астронавт NASA з екіпажу Crew-9 Нік Хейг (171 день) і російський космонавт Олександр Горбунов (286 днів), які також перебували на МКС під час їхньої місії.

компанія SpaceX

Фото NASA

Усіх чотирьох астронавтів безпечно вилучили з капсули та доставили до медичних закладів для обстеження.

У рамках місії Crew-10 на станцію були доставлені астронавти США Ніколь Айерс і Енн Макклейн, росіянин Кирило Пєсков і японець Такуя Онісі. Спочатку запуск місії був запланований на 12 березня, але через технічні проблеми його довелося відкласти.

Crew-10

Фото NASA

Як нагадує TechCrunch, Вільямс і Вілмор вирушили на МКС у червні 2024 року на кораблі CST-100 Starliner у рамках місії, яка мала стати ключовою для Boeing у конкуренції зі SpaceX. 

Авіаційний гігант у 2014 році отримав контракт разом зі SpaceX на доставку астронавтів на МКС для NASA з перспективою подальших польотів у Сонячну систему.

SpaceX здійснив свій перший пілотований політ на кораблі Crew Dragon у 2020 році, на початку пандемії COVID-19. Проєкт Boeing Starliner тим часом був затьмарений перевищенням бюджету та затримками.

Політ у червні 2024 року мав продемонструвати подолання цих проблем. Планувалося, що Вільямс і Вілмор пробудуть на МКС короткий час, а потім повернуться на Землю. Однак Starliner зіткнувся з несправностями в маневровому двигуні та витоком гелію в сервісному модулі корабля.

У вересні Starliner автономно повернувся на Землю, а тим часом двоє астронавтів залишилися на космічній станції та скоординували своє повернення з Хейгом і Горбуновим.

Політичний контекст

Місія астронавтів Вільмора та Вільямс привернула увагу президента США Дональда Трампа, який незадовго після вступу на посаду наказав швидко повернути астронавтів.

Як повідомляє Reuters, він без доказів звинуватив свого попередника Джо Байдена, що той «покинув» їх на станції з політичних мотивів. 

У відповідь NASA перенесла місію Crew-9 на більш ранню дату, обравши капсулу SpaceX, що була готова до запуску раніше, і пришвидшивши процес перевірки безпеки.

Після повернення астронавтів Трамп заявив, що після відновлення вони відвідають Овальний кабінет. Вілмор раніше цього місяця заперечив, що рішення про їхнє перебування на орбіті до прибуття Crew-10 було політично вмотивоване.

Генеральний директор SpaceX Ілон Маск, близький радник Трампа, також закликав повернути астронавтів раніше. Він заявив, що адміністрація Байдена відхилила пропозицію SpaceX організувати спеціальну рятувальну місію Dragon минулого року.

У NASA пояснили, що рішення залишити астронавтів на станції було необхідне для підтримки штатного складу екіпажу, а бюджет агентства й операційні потреби не дозволяли відправити окрему рятувальну місію.

Читати більше