Далласька біотехнологічна компанія Colossal Biosciences заявила, що змогла відродити вимерлий вид — вовка жахливого (dire wolf), відомого завдяки телевізійному серіалу «Гра престолів». Цей крок став результатом десятиліття наукових пошуків у сфері де-екстинкції, тобто відновлення вимерлих видів, йдеться в матеріалі Time.

Цих вовків, які близько 13 000 років тому бродили Північною та Південною Америкою, відтворили шляхом редагування геному сірого вовка. Для цього використали ДНК, вилучену зі знайдених викопних решток жахливих вовків. Цуценята народилися від сурогатних матерів-собак.

Як результат — троє вовченят, які мають деякі характерні риси жахливих вовків, зокрема великий розмір і густу світлу шерсть, не властиву сірим вовкам. 

Вчені відродили вимерлий вид – вовка жахливогоФото: Colossal Biosciences

Два самці Ромул і Рем, названі на честь братів-близнюків у римській міфології, народилися 1 жовтня 2024 року, а самиця Кхалісі, натхненна головною героїнею телесеріалу «Гра престолів» — 30 січня 2025 року.

Вчені відродили вимерлий вид – вовка жахливого Slide 1Фото: Colossal Biosciences
Вчені відродили вимерлий вид – вовка жахливого Slide 2Фото: Colossal Biosciences
Вчені відродили вимерлий вид – вовка жахливого Slide 3Фото: Colossal Biosciences
Вчені відродили вимерлий вид – вовка жахливого Slide 4Фото: Colossal Biosciences
Вчені відродили вимерлий вид – вовка жахливого Slide 5Фото: Colossal Biosciences
Вчені відродили вимерлий вид – вовка жахливого Slide 6Фото: Colossal Biosciences
Вчені відродили вимерлий вид – вовка жахливого Slide 7Фото: Colossal Biosciences
 

Головна наукова співробітниця компанії, доктор Бет Шапіро, назвала це «першим прикладом функціонального повернення до життя вимерлого виду». Хоча ці тварини не є генетично точними копіями вимерлих вовків, вони несуть 20 модифікованих генів, які відповідають за розмір тіла, колір шерсті, форму черепа та інші ключові ознаки.

Вчені відродили вимерлий вид – вовка жахливогоФото: Colossal Biosciences

Досягти цього вдалося завдяки створенню гібридного геному за допомогою технології CRISPR, розповів CNN Лав Дален, професор еволюційної геноміки зі Стокгольмського університету та радник Colossal.

«Це не секрет, що загалом геном на 99,9 % відповідає сірому вовку. Скільки саме генів потрібно змінити, щоб отримати “справжнього” вовка жаху — це вже радше філософське питання», — пояснює він.

«Але ці тварини несуть гени вовка жаху — і завдяки цьому більше схожі на вовків жаху, ніж будь-що з останніх 13 000 років. І це дуже круто», — додав Дален.

Поки що всі троє перебувають на закритій території площею 2000 акрів у засекреченому місці на півночі США, де їх ретельно вивчають. За словами компанії, тварини залишатимуться в неволі, однак технології, розроблені для цього проєкту, можуть допомогти у збереженні видів, що перебувають на межі зникнення.

Вчені відродили вимерлий вид – вовка жахливогоФото: Colossal Biosciences

Журнал Time розмістив фотографію цих вовків на обкладинці свого нового випуску.

Компанія також працює над відродженням шерстистого мамонта, додо та тасманійського тигра. Вони стверджують, що їхні технології можуть допомогти зберегти генетичне різноманіття планети, яке, за прогнозами, скоротиться на 30 % до 2050 року.

Однак не всі в науковій спільноті ставляться до проєкту однозначно. Деякі побоюються непередбачуваних наслідків введення відроджених видів у сучасні екосистеми. Палеонтологиня Джулі Мічен, яка брала участь у вивченні ДНК вовків жаху, вважає експеримент науковим проривом, але водночас застерігає: «У нас уже є проблеми з сучасними вовками. А тепер ми додаємо ще й генетично змінені».