Як минула найбільша кібербезпекова подія Європи: український погляд на InCyber Forum 2025

08 квітня, 2025, 16:00 1377
Як минула найбільша кібербезпекова подія Європи: український погляд на InCyber Forum 2025

Олександра Марченко, Head of Nadiyno.org, відвідала InCyber Forum Europe 2025, найбільший європейський майданчик із кібербезпеки, що відбувся з 1 по 3 квітня у французькому Ліллі.

Понад 20 000 відвідувачів, більш ніж 110 спікерів із понад 100 країн, окремі національні павільйони, державні інституції, великі корпорації та ШІ-стартапи. На Форумі від України цьогоріч виступали лише три учасники — серед них і Олександра, яка представляла досвід своєї команди Nadiyno в підвищенні обізнаності українців щодо цифрової безпеки.

У колонці Олександра Марченко ділиться враженнями, інсайтами та ключовими тезами, які були в центрі дискусії Форуму, та фото з місця подій. 

Читайте також: «Кібервійни починаються в Україні». Єгор Аушев про створення нової коаліції, загрозу від російських хакерів і атаки на український бізнес

Кібербезпека і маркетинг вражень

Форум щорічно відбувається в місті Лілль у величезному павільйоні Grand Palais, поділеному на експозону зі стендами й сценами та закриті зали для дискусій і виступів. На сцені Research Village, у списку спікерів якої була і я, — завжди майже заповнена зала, жвавий інтерес та обговорення після виступів. 

Експозона — поєднання технологій і французького l’art de vivre [з французької — «мистецтво жити»]. Попри міжнародний рівень заходу, тут, очікувано, говорять переважно французькою, навіть стенди іноземних компаній оформлені з повагою до країни. Мова у Франції загалом відчиняє двері, а в бізнесі — можливості. Дискусії та виступи відбуваються англійською та французькою із синхронним перекладом. 

InCyber Forum 2025 фотоФото тут і надалі надані авторкою

InCyber Forum 2025 фото

В експо виділені окремо зони інновацій і кібербезпекових рішень для промисловості, а також стенди окремих регіонів Франції та таких країн, як Нідерланди і Люксембург. 

InCyber Forum 2025 фото

У кібербезпеці складно влаштувати інтерактив на стенді, адже немає з чим взаємодіяти і що протестувати, крім нової версії програми. Тому команди грають за правилами маркетингу вражень, перетворюючи стенди на зони розваг.

Тут можна пограти в Маріо і виграти Lego, витягнути кулю з ведмедиками Haribo металевою рукою в автоматі або випробувати удачу на колесі фортуни заради шкарпеток чи парасолі. За три насичені дні гості встигають наговоритись про серйозне і радо відволікаються на прості розваги.     

InCyber Forum 2025 фото

Наскрізна тема виступів і розмов — потреба у відкритій співпраці між гравцями індустрії: приватним, громадським і державним сектором, освітніми закладами. 

Співпраця починається за келихом шампанського або тихого білого сухого, які відкорковують ще опівдні. За місцевими традиціями це частина культури спілкування.   

Цікаво про складне 

Antemeta

Французька компанія у сфері інфраструктури та хмарних обчислень просувала на події AI-рішення для захисту даних. Її стенд прикрашала скульптура, створена у співпраці з художником Крістофом Шарбоннелем, що зображує пілота космічного корабля — експерта з кібербезпеки, який захищає від невидимих загроз кіберпростору. Ключова ідея стенду —  кібербезпека передусім залежить не від машин, а від пильності людини, яка відповідально ухвалює рішення.

InCyber Forum 2025 фото

Albert

Альберт — інтерактивний ШІ-коуч, який інтегрується в Slack, Gmail та інші корпоративні сервіси,  навчає співробітників базових правил кібергігієни, дає візуальні підказки та короткі вправи. Мені бренд відгукнувся ще й тому, що Nadiyno постійно шукає і тестує нові способи доносити складні знання з кібербезпеки легко до користувачів з будь-яким рівнем цифрової обізнаності. Іноземців також зацікавив і наш досвід створення інтерактивного квізу, який навчає українців виявляти найбільш популярні схеми кібершахрайств. Обмежені ресурси некомерційних організацій і наша місія працювати з громадянами спонукають до креативу. 

InCyber Forum 2025 фото

Docaposte

Компанія, яка виросла з диджитал-відділу державної пошти Франції La Poste. Зараз вони створюють цифрові рішення для шкіл, медичних установ, державного сектору. Один із фокусів — цифрова ідентичність: верифікація особи, цифровий підпис, захист документів. Команда розповіла, що цей напрям розвивається у відповідь на зростання випадків кібершахрайства, проте суспільство не квапиться цифровізуватись. Україна, безсумнівно, випереджає європейських колег, і тут точно є простір для обміну досвідом.

ETN

Один із найбільш нетипових стендів був присвячений кібербезпеці для роботизованих систем. Компанія просуває рішення європейських розробників для безпечної роботи синхронізованих промислових роботів, які можуть стати точками входу в індустріальні системи під час кібератак.

InCyber Forum 2025 фото

Кадровий голод

Французька жандармерія створила стенд для рекрутингу кіберфахівців. Вони поділились, що серед ключових викликів на ринку праці не лише невисокі зарплати, а й очікування молоді на гнучкість і чіткий work-life balance. На державній кіберслужбі це забезпечити неможливо. 

Цікавий факт: у Франції після здобуття фахової освіти розслідувач не може одразу перейти до роботи з кіберінцидентами. Спершу необхідно пʼять років пропрацювати «у полі», і тільки після цього можна отримати доступ до навчання розслідування кіберінцидентів. 

InCyber Forum 2025 фото

Повідомлення про відкритий рекрутинг трапляється чи не на всіх стендах великих компаній — наочне підтвердження глобальної нестачі кадрів. 

InCyber Forum 2025 фото

Кидається у вічі й катастрофічний гендерний дисбаланс. Хоч, за даними ISC2 за 2023 рік, серед спеціалістів кібербезпеки до 25 % жінок, але якщо аналізувати аудиторію події, то цей показник візуально суттєво нижчий. Кампанія Orange More women onboard була одним із небагатьох публічних нагадувань про проблему.

InCyber Forum 2025 фото

Україна — у центрі уваги

Окрім виступу від Nadiyno, Україну на Форумі презентували ще два спікери:

  • Святослав Гніздовський розповідав про боротьбу з дезінформацією в глобальній інформаційній війні проти росії та Китаю,
  • Юлія Петрик про антикризову комунікацію під час  кіберінцидентів.

Я ж ділилася інсайтами з досліджень Nadiyno про ключові кібервиклики для українців, предметно говорила про вплив людського фактора в системі онлайн-безпеки та досвід некомерційної організації в роботі з цифровою обізнаністю населення.

InCyber Forum 2025 фото

Усі виступи українців зібрали майже заповнену залу та викликали жваве обговорення. Загалом в особистому спілкуванні та дискусіях в кібербезпековій спільноті відчувається підтримка України. Та, попри інтерес, важливо нагадувати, що український досвід має практичну цінність для європейських країн. 

ЄС уже формує власну екосистему кіберзахисту, з локальними підходами, партнерствами й акцентом на автономію. І ми можемо бути частиною цієї екосистеми не як кейс, а як експерт, адже наш досвід не ізольований. Це підтверджує звіт Європолу за 2025 рік: російські диверсійні кібероперації активно спрямовані проти Європейського Союзу та виходять за межі критичної інфраструктури. 

Європейський кіберальянс

Основна тема форуму — концепція Zero Trust (нульова довіра) як базовий принцип кіберзахисту. Усі учасники кількох панелейпояснювали її на свій лад. Якщо простими словами, то це спосіб мислення, за яким довіри за визначенням не існує. Її можна здобути тільки через перевірку різних аспектів одночасно. Zero Trust має стати ключовим принципом у формуванні безпечної поведінки в кіберпросторі. Проте зараз очевидно, що спільного практичного розуміння немає: його будує кожна компанія під себе, і воно динамічно змінюється, як і загрози в кіберпросторі. 

InCyber Forum 2025 фото

Спільною ідеєю політичних дискусій і виступів представників бізнесу була кіберсолідарність, особливо актуальна через ріст кіберзагроз із боку росії та Китаю. Уже ніхто на рівні держави чи бізнесу не запитує, чи можливі кібератаки. Залишається тільки запитання, коли це може статися. Й оскільки кіберпростір не має меж, об’єднання країн для вивчення, обміну знаннями, навчання, реакції та розробки є парадигмою розвитку кіберіндустрії загалом. 

Поради для майбутніх спікерів Форуму

  • InCyber Forum — хороший міжнародний майданчик, щоб говорити про кібервійну в Україні. Тому головна порада — подавайте заявки на участь, і краще заздалегідь. 
  • Знайдіть аспекти своєї діяльності, у яких ваш досвід буде релевантний для європейських країн, і наголошуйте на них під час виступу. 
  • Наводьте реальні приклади та пояснюйте контекст, у якому працюєте ви і ваші клієнти. Іноземці не знають українських реалій.
  • Вивчіть кілька фраз французькою: мова і ввічливість тут найкращий icebreaker.
  • Одягайте найзручніше взуття. Я проходила до 20 тисяч кроків за день по території експо.
  • Таки спробуйте виграти парасольку на одному зі стендів. Навесні у Франції мінлива погода.  

Авторка: Олександра Марченко, Head of Nadiyno.org

Читати більше