Чому варто розглянути мистецтво як інструмент інвестицій? Що зараз відбувається з українським артринком? Про ці й інші аспекти розповідає Аукціонний дім Меркурій.
Уже 12 квітня Меркурій проведе свій третій аукціон на тему «Українське модерне мистецтво». Охочі стати новими власниками творів зможуть взяти участь у вечірньому аукціоні, що відбудеться у Львові, або дистанційно з допомогою менеджерів Аукціонного дому. Реєстрація на подію — відкрита.
Мистецтво = інвестиція
Мистецтво — актив, який поєднує в собі фінансову вигоду й унікальне культурне надбання. За даними дослідженнями «Український артринок: виклики та прогнози» Аукціонного дому Меркурій, проведеного восени 2024 року, український артринок перебуває на етапі формування та має чималі перспективи розвитку.
Віктор Зарецький «Світлий день», 1989. Фото: Аукціонний дім Меркурій
Попри повномасштабну війну, мистецький ринок демонструє стабільне зростання. Так, упродовж 2022−2023 років в Україні ціни проданих творів зросли в середньому в 1,5 раза, а обсяг проданих робіт збільшився на 32 % (дані дослідження SpilneArt). Ціни на твори мистецтва мають тенденцію зростати.
Тож купівля українського мистецтва зараз — це можливість раннього входу на перспективний ринок майбутнього.
Відвідувачі передаукціонної виставки «Українське модерне мистецтво». Фото: Аукціонний дім Меркурій
Як інвестувати в мистецтво
Відповідь проста — офіційно. Ціни не існує, поки вона не підтверджена документами. Саме через публічні й офіційні угоди відбувається ціноутворення. Тобто щоб інвестувати в мистецтво, потрібно це зробити офіційно, щоб отримати відповідний договір «купівлі-продажу».
Для покупця офіційна купівля — гарантія автентичності твору, документальне підтвердження його походження та оригінальності, можливість дізнатися провенанс [історію попередньої власності на витвори мистецтва чи предмети антикваріату, їхнє походження. — ред].
Також офіційний договір убезпечує від спірних питань у правовому полі. Окрім того, це захист від шахрайства та уникнення підробок.
Михайло Андрієнко-Нечитайло «Натюрморт з динею» 1942. Фото: Аукціонний дім Меркурій
Твір, куплений офіційно, можна використовувати як інвестиційний актив для подальшого перепродажу чи передачі в спадок. Також він матиме більшу цінність на міжнародному ринку. Такий твір легко застрахувати, що важливо для його збереження в разі форсмажорів.
Федір Тетянич «Абстракція», 1980. Фото: Аукціонний дім Меркурій
Аукціонний дім Меркурій
Аукціонний дім Меркурій — це перший аукціонний дім мистецтв на Заході України, який розпочав свою роботу у серпні минулого року. Його команда має на меті оптимізувати процес купівлі/продажу творів мистецтва в Україні та вивести артринок із тіні:
«Ми забезпечуємо надійність і прозорість всього процесу: торги та угоди відбуваються за чіткими правилами, що гарантують безпеку для всіх учасників. Покупець отримує всі необхідні офіційні документи, що так само дає йому можливість стати повноправним учасником ринку та розглядати артоб’єкт як інвестицію».
Аукціон №2. Фото: Аукціонний дім Меркурій
Меркурій уже провів два аукціони українського мистецтва XX–XXI століття. За результатами цих торгів з молотка пішло 27 лотів.
«Загалом у межах двох аукціонів представили 80 творів мистецтва. Тобто кожен третій лот був успішно проданий з молотка. Особливою популярністю в поціновувачів мистецтва користувалися такі автори, як: Федір Тетянич, Мирослав Ягода, Карло Звіринський, Алла Горська та інші», — розповідають в Аукціонному домі Меркурій.
А найдорожчим лотом, який знайшов нового власника за результатами двох аукціонів, став твір Федора Тетянича «Маршрут в космос». Він пішов з молотка за 13 тисяч доларів*.
*Ціна молотка — сума без урахування податків і зборів.
Аукціон №2. Фото: Аукціонний дім Меркурій
Колекція Аукціонного дому Меркурій налічує понад 6 000 творів українського мистецтва XX–XXI століття. Серед авторів, чиї роботи входять у збірку, — Олекса Новаківський, Марія Примаченко, Яків Гніздовський, Карло Звіринський, Роман Сельський, Олег Мінько, Олександр Богомазов, Давид Бурлюк, Анатоль Степаненко, Роман Жук та інші.
Карло Звіринський «Ліс-VII» 1970. Фото: Аукціонний дім Меркурій
Аукціон «Українське модерне мистецтво» — 12 квітня
12 квітня Аукціонний дім Меркурій проведе свій третій аукціон на тему «Українське модерне мистецтво». Представлять 51 лот видатних митців і мисткинь України. Серед них — Алла Горська, Віктор Зарецький, Павло Керестей, Михайло Андрієнко-Нечитайло, Олекса Грищенко, Карло Звіринський, Богдан Сойка, Володимир Патик та інші.
«На новому аукціоні можна буде побачити різноманітну палітру модерного мистецтва України та діаспори. Серед пропонованих авторів — відомі імена осередків Києва, Одеси, Львова, Дніпра, Івано-Франківська та Ужгорода. Особливу добірку аукціону складуть твори українців-модерністів із діаспори, чиї роботи високо цінуються на артринку Європи вже більше як пів століття», — зазначають в Аукціонному домі Меркурій.
Охочі стати новими власниками творів зможуть взяти участь у вечірньому аукціоні, що відбудеться у Львові, або дистанційно з допомогою менеджерів Аукціонного дому. Реєстрація на подію — відкрита.
Фрагмент експозиції передаукціонної виставки «Українське модерне мистецтво». Фото: Аукціонний дім Меркурій
Із повним каталогом творів і їхніми історіями походження можна ознайомитися на офіційному сайті Аукціонного дому Меркурій.
Наживо твори можна оглянути до 11 квітня в Центрі інтелектуального мистецтва Меркурій на передаукціонній виставці (Львів, пл. Міцкевича, 10).