У 2024 році Україна не змогла витратити понад 7 млрд грн з виділених 25 млрд грн на відбудову.
Про це йдеться у звіті «Контроль витрат на відновлення України» від Інституту економічних досліджень.
Усього у 2024 році за бюджетними програмами Мінрозвитку профінансували 640 проєктів з відбудови на 17,7 млрд грн.
Найпоширенішим джерелом фінансування відбудови у 2024 році були субвенції з держбюджету місцевим бюджетам. Кошти також надходять від:
- міжнародних фінансових організацій — Світовий банк, Європейський інвестиційний банк;
- резервного фонду;
- Ukraine24;
- Фонду ліквідації наслідків збройної агресії;
- Фонду підтримки енергетики України;
- приватних благодійних фондів тощо.
Фактичні субвенції за програмами відновлення коштом міжнародних організації становили 400 млн грн при запланованих 2,3 млрд грн, а за надзвичайною кредитної програмою — 721 млн грн замість 4,5 млрд грн.
«Частково це пов’язано із повільними закупівлями. Іноді кошти виділяються в кінці року і замовники робіт не встигають їх витратити. Також для проєктів фінансування від МФО проблемами стають тривалі процедури і низька спроможність окремих громад готувати проєкти та їх впроваджувати», — пояснює Олександра Бетлій.
За оцінкою RDNA4 від Світового банку Україна потребує щонайменше $524 млрд. У 2025 році Україна планує витратити $17 млрд на відновлення та реконструкцію.
Скриншот з дослідження
Найбільші потреби сфокусовані на галузі енергетики (28% від загальної суми визначених потреб), житловій відбудові (23%) і транспорті (12%).
Читайте також: Зовнішнє фінансування України у 2025 році перевищує потребу, однак пошук грошей на 2026 рік може стати викликом. Чому?