10 страхів джуніорів в IT і як їх побороти

11261
5

Нова робота — це завжди чималий стрес та переживання. Особливо коли мова йде про кардинальну зміну сфери, у якій є бажання працювати. Розумієш, що потрібно ще  багато чому навчитися, відшліфувати все до автоматизму, і головне —  не забути про це все, коли наступить потрібна мить: мить переходу на нову роботу. 

У цей момент дуже важливо мати «галочки» у чотирьох пунктах:

  • оточення однодумців зі схожими цілями;
  • людина, яка є прикладом для тебе в цій сфері;
  • людина, яка вірить у тебе;
  • вміння зосередитись на своїй цілі, оцінити і перемогти свої страхи, які  часто не дають зробити вирішальний крок до успіху.

Як показує практика, з першими трьома пунктами набагато легше дати раду, аніж з останнім. За час кар’єрного консультування я зустрічалась із багатьма сумнівами і страхами ІТ-спеціалістів рівня Junior. Їх можна виділити у десятку найпопулярніших.  

Я вже застарий для ІТ

Цей страх не безпідставний. Багато компаній акцентують увагу на віці людини. І не завжди вдається довести компаніям, що їх стереотипне міркування не має об’єктивних підстав і кандидати за 30 подекуди можуть навіть швидше увійти у сферу, ніж випускники університетів. За статистичними даними, в Україні середній вік розробника — 26 років, а у Європі і США – 38 років. З часом ІТ-сфера в Україні також буде «старішати».

Але як побороти страх вже зараз? Для початку поцікавтеся  успішними кейсами, коли «джуни» за 30 починали успішну кар’єру в ІТ (знаю хірурга, який стартував у 40 років, і за 6 років потому працює на позиції Tech Lead у топовій аутсорсинговій компанії). Те, що ви не одні — дуже підбадьорює.

По-друге, намагайтесь позбутись відбитку попередньої сфери діяльності (банківської, педагогічної, юридичної і т.п). Дуже важливо йдучи в ІТ зберігати молодіжний, не консервативний, відкритий підхід до усього: слідкувати за трендами, новинками, розмовляти з використанням професійного сленгу, не боятись використовувати англійські слова та ІТ-термінологію, постійно навчатись, не робити культу із дресс-коду, бути відкритим і комунікабельним.

Кар’єра в ІТ без англійської неможлива

Це переконання я б перефразувала: кар’єра в ІТ без англійської можлива, але лише у невеликих компаніях, які працюють на ринок СНД. Рівень зарплати при цьому у вас завжди буде на порядок нижчим, ніж у людини з вільною англійською. Корінь проблеми в тому, що ви не зможете тримати руку на пульсі найбільш трендових новинок ІТ, ваша продуктивність праці завжди буде в рази нижчою через постійне звертання до онлайн-перекладача. А найважливіше те, що ви не зможете напряму комунікувати із замовниками, вас не допустять до прямого спілкування з ними. Це означає, що ваше кар’єрне просування втрачає одну з найкращих можливостей — показати свою цінність замовнику і керівництву.

Що робити в цьому випадку? Вчити англійську. Щоб пришвидшити результат, потрібно одразу підходити до вивчення мови комплексно: слухати, читати, писати, розмовляти.

Помилюсь на співбесіді — потраплю в чорний список

Тут важливо розуміти, що просто так людей до чорних списків не вносять. Туди потрапляють люди із порушеннями психічного стану, агресивні та конфліктні. Ще є окрема категорія авантюристів, які намагаються заробити грошей на рекомендаціях один одного. Вони, не попрацювавши і кількох місяців, знову починають рекомендувати один одного. І так допоки не опиняться в чорному списку.

Що ж робити?  Якщо ви не знаєте відповіді — прямо визнайте це на співбесіді. Спробуйте оцінити, за скільки часу ви підтягнете ці знання і поясніть це інтерв’юеру. За умови, звичайно, якщо ви дійсно виконаєте цю обіцянку.

Один раз завалив співбесіду — більше кар’єра у цій компанії не світить

Доля правди в цьому є але, якщо ви матимете прогалини виключно у технічних знаннях, але при цьому не переоцінюватимите свої можливості та будете адекватними, то вам немає чого боятись. Більшість рекрутерів дають шанс людям, які довчають певні технології і приходять до них вдруге. Але є інший варіант: коли ви дуже відрізняєтесь від типажу працівників певної компанії за персональними якостями, характером, світоглядом. В такому випадку цілком можливо, що вашу кандидатуру більше не розглядатимуть. Практика показує, що ті, кому все ж вдається зіграти роль «ідеального кандидата» на співбесіді, довго у компанії не затримуються. Тому, якщо компанія не ваша і ви не їх типаж, то і шкодувати не варто.

Один із законів життя свідчить, що як тільки закриваються одні двері, відкриваються інші. Але біда в тому, що ми довго дивимося на замкнуті двері і не звертаємо уваги на ті, що відкрилися.

Заробітна платня на старті в ІТ менша за мою теперішню

І це дійсно так. Будьте готові на початку зробити крок назад. Не чекайте, що вам відразу запропонують позицію і оплату того ж рівня, якого ви досягли на своїй поточній роботі. Доведеться чимось жертвувати: зарплатою або статусом, а найчастіше і тим, і іншим. Зі своєї практики скажу, що орієнтовно 50% моїх клієнтів-джунів мусять піти на пониження рівня своєї заробітної плати, коли тільки розпочинають роботу в ІТ-сфері. 80% з них досягають свого попереднього рівня зарплатні за 6 місяців роботи в ІТ, інші 20% — за рік. Але далі їх чекають набагато привабливіші перспективи, якщо правильно інвестувати в свій розум і розвиватись. Не оперуйте аргументами, що ви заслуговуєте на певний рівень заробітної платні в ІТ лише тому, що отримували таку ж суму на попередній роботі в іншій сфері. Зрозумійте, що там ви вже спеціаліст з досвідом, тому або ви ризикуєте і йдете у ІТ, понижуючи свої очікування на старті, або відразу починаєте з самодемотивації, причиною якої є тимчасова неспроможність зберегти попередній рівень достатку.

Без повної самовіддачі і здібностей до обраної ІТ-спеціальності успішної кар’єри не збудуєш.

Я згаю час на тестове завдання безрезультатно

Є одна міфічна історія, яка опублікована на ІТ-форумах і не дає спокійно жити джуніорам. Історія про те, як компанії роздають частини реальних проектів під виглядом тестових завдань. Потім збирають їх вирішення у готовий проект і на цьому заробляють за рахунок старанних кандидатів, які якісно виконали їхню ж роботу. А кандидати нібито залишаються без офферів.

Ця історія не має нічого спільного з реальністю робочих буднів ІТ-компаній.  

Я знаю тільки один правдивий кейс про студента університету. Він замість того, щоб самому робити курсову роботу, розмістив оголошення фіктивної компанії, де частини його курсової були нібито тестовим завданням компанії для кандидатів на вакансію. Всім, хто виконав тестове, тобто курсову, винахідливий хлопець щиро подякував.

То чи варто робити тестові? Моя рекомендація – варто. Ви отримуєте практичний досвід, при цьому можете потім подати його у своєму резюме як проект, і одразу виходите у перші 25% кандидатів на вакансії. Орієнтовно 75% кандидатів відпадають, бо лінуються виконати тестове завдання, виправдовуючись страхом витратити свій час дарма.

Досвід в інших сферах мені нічим не допоможе

Цей страх настільки вкорінився у головах джунів, що часто з них і кількох речень про попередню роботу не витягнеш. Досвід цінний хоча б з таких двох причин. По-перше, на попередньому місці роботи ти вже розвинув у собі скіли, які будуть корисні і в ІТ. Наприклад, досвід роботи з іноземними клієнтами можна транслювати в ІТ, як гарне володіння іноземними мовами. Якщо тестував прилади, то фактично вже маєш акцент розумової діяльності на пошуку помилок і вдосконаленні продукту. Якщо ефективно працював у колективі, то вже маєш навички командної роботи і відповідальності. Якщо працював над проектами, то на власній шкурі відчув і зрозумів важливість дедлайнів, релізів і т.п.

По-друге, трапляються вакансії, для яких досвід роботи в певній бізнес-сфері цінується більше за конкретні технічні здібності. Так певні компанії цінують і шукають людей із досвідом роботи у сфері енергетики, логістики, мистецтва і т.п.

Без зв’язків не потрапити у топову компанію

Є у цьому твердженні як доля правди, так і неправди.  Значна частина спеціалістів доводять, що влаштувались в успішні компанії абсолютно без сторонньої допомоги. І це дійсно так. Але більшість junior-спеціалістів отримали роботу завдяки одному з найвпливовіших факторів — рекомендації. Рекомендації знайомих, колег, експертів. Сьогодні, у часи, коли сотні кандидатів претендують на одну відкриту вакансію джуна, рекомендації грають подекуди вирішальну роль.

Що робити в цьому випадку, де взяти таку рекомендацію? Почніть всебічно цікавитися новою сферою. Не обмежуйтесь читанням тематичних статей. Ходіть на галузеві заходи, вивчайте інформацію про спікерів, не втрачайте можливості познайомитися з ними особисто. Відвідуйте професійні клуби, неформальні зустрічі фахівців зі сфери, яка вас цікавить. Знайомтесь із спеціалістами, в яких є чому повчитись, запитуйте в них поради, підказки. На етапі пошуку роботи важливо заручитися підтримкою успішної людини. Це може бути консультант по кар’єрі, людина, яка знає багатьох в потрібній вам сфері, або ІТ-спеціаліст з відомим ім’ям, такий собі opinion leader. Є багато людей, які досягли певного рівня успіху і мають бажання «віддавати»: проводити майстер-класи, навчати новачків, ставати коучем або ментором.

Я був на Х співбесідах безрезультатно. Мене нікуди не візьмуть

До того, як я почала консультувати випускників курсів, рівень їх працевлаштування ледь перевищував 35%. Завдяки активній роботі з джунами над резюме та пробним співбесідам з фідбеком, його вдалось підвищити до 68%. Я розумію, що цей страх змушує дуже багатьох молодих спеціалістів зупинятись на середині шляху. І лише ті, хто має підтримку і реально сильну мотивацію, переживають цей етап і досягають успіху. Особисто знаю джуна, який пройшов більше 100 співбесід і зараз успішно працює у GlobalLogic. Що робити? Важливо з кожного фідбеку, з кожної співбесіди робити висновки, знову моніторити, знаходити компанії, які вас чимось зачеплять і зацікавлять. Співбесіди, які не увінчались оффером — це ваш досвід і навіть з кожним «ми надали перевагу іншому кандидату» ви ставатимете все цікавішим, розумнішим і впевненішим. А на п’ятий…п’ятдесятий раз вам буде настільки приємно спілкуватись на інтерв’ю, що ви зрозумієте — це ваша компанія, ви у «своїй тарілці». 

Я не дуже впевнений у своїх знаннях, тому чекаю на вакансію, де я знатиму все

Такого просто не буває! Ви, звісно, можете мріяти про вакансію, де всі пункти у вимогах вам давно відомі і з будь-якою необхідною технологією ви на «ти». Але чи буде вам цікаво працювати без виклику і потреби освоювати щось нове? Дуже часто ви можете знайти у вимогах вакансії технології, які можна освоїти за кілька днів до призначеної співбесіди, можна хоча б почати теоретичне занурення уцю тематику і вже мати гарну теоретичну відповідь на інтерв’ю. Не бійтесь, що ви чогось не знатимете, бійтесь жити без челенджу, без руху вперед, назустріч своєму офферу.  

Наполеон в свій час сказав, що є два важелі, які рухають людину вперед – це страх і особистий інтерес.  В пошуку роботи присутні обидва, тому вам обов’язково пощастить.

Зіштовхнувшись з першими проблемами на шляху до офферу пам’ятайте, що ви ніколи не опинитесь там де хочете бути, не виходячи з зони комфорту. «Тихіше їдеш, далі будеш» — не наш девіз. Тому постійно рухайтесь вперед, ніколи не здавайтесь, робіть сьогодні те, що інші не хочуть, і завтра будете жити так, як інші не можуть. Перемагайте свої страхи — це природно, бо «тільки дурні нічого не бояться».

Автор: Терпель Лідія, кар’єрний консультант в ІТ, founder & CEO компанії Skyworker

Оставить комментарий

Комментарии | 5

Поиск