Підсумки року для електронних закупівель і продажів — інтерв’ю директора SmartTender Сергія Сагуна

958

Рік, що минає, виявився дуже насиченим на події, у тому числі — для електронних закупівель та продажів в Україні. Набуло чинності нове законодавство, розвивалися нові ринки та додавались нові користувачі. Про те, що відбувалося у галузі, розповів директор SmartTender.biz Сергій Сагун.

Майданчик SmartTender.biz отримав нагороду «Компанія року 2020» — що це для вас означає?

Наш майданчик стояв у витоків сучасної екосистеми електронних торгів — ще у 2013 році ми створили онлайн-платформу для проведення комерційних тендерів, яка зараз є однією з найбільших в Україні як за кількістю користувачів, так і за обсягами закупівель і продажів. Цей досвід допоміг нам разом з іншими майданчиками долучитись до створення державної системи публічних закупівель Prozorro, а згодом — і системи Prozorro.Продажі.

Ці сім років були сповнені викликами і звершеннями, саме вони зробили нас такими, якими ми є зараз. Я вважаю, що саме тому майданчик SmartTender.biz отримав відзнаку «Компанія року 2020» від Всеукраїнського галузево-аналітичного центру. Для мене це означає, що ми йдемо правильним шляхом — що ми не даремно піклуємось про те, щоб користувачам було максимально зручно з нами, і сприяємо їхньому успіху з надійною роботою сервісу 24/7/365.

Ще жодна компанія ще не досягала успіху без злагодженої роботи мотивованих команд дуже і дуже різних фахівців своєї справи. Хочу подякувати кожному спеціалісту і лідеру нашої великої команди, а також партнерам і клієнтам за їхні внески у наш розвиток. 

Розкажіть про цьогорічні результати Prozorro Market. Ви ж були причетні до створення цього маркетплейсу? 

Ще 1 березня 2019 року SmartTender разом з представниками інших майданчиків та ДП Прозорро підписали Меморандум про взаємодію і співпрацю щодо реалізації пілотного проекту «Електронних каталогів». І вже з березня того ж року почалась робота сервісу, який зараз багатьом відомий як Prozorro Market.

Сьогодні перший державний маркетплейс для державних замовників не лише повноцінно функціонує, але й продовжує розвиватись шаленими темпами. Цьому насамперед сприяють два фактори: 

  1. Перехід до роботи за новою редакцією Закону «Про публічні закупівлі», яка серед іншого закріпила статус Prozorro Market як рекомендованого інструменту для допорогових бюджетів і заборонила укладати договори без публікування звітів.
  2. Прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови «Про порядок формування та використання електронних каталогів Prozorro Market», яка розширила можливості для використання сервісу та встановила диференційовану комісію платформи.

Лише у постачальників, що працюють з нашого майданчику, за допомогою електронних каталогів цьогоріч відбулося 1 437 закупівель на загальну суму понад 16,5 млн гривень. За той самий період державні замовники, що теж працюють із Prozorro Market у нас, зробили 1 219 замовлень на ще більшу суму — більш ніж на 29 млн гривень.

У 2020 році найбільше закупівель на державному маркетплейсі відбулося у наступних категоріях: 

  • «Медичні матеріали» (33140000-3) — 956 закупівель;
  • «Офісне устаткування та приладдя різне» (30190000-7) — 812 закупівель;
  • «Нафта і дистиляти» (09130000-9) — 759 закупівель.

На мою думку, у 2021 році електронні каталоги покажуть суттєве зростання кількості та обсягів щомісячних закупівель, а також — розширення асортименту і збільшення кількості пропозицій та продавців. Вже зараз вводиться нова процедура, яка частково замінить для замовників спрощені закупівлі — запит ціни пропозицій.

А чим відзначився рік для системи Prozorro.Продажі? З нею ваш майданчик теж працює? 

Приємно слідкувати за тим, як щось рік за роком розвивається і проходить шлях від сміливої ідеї до крутого й корисного проекту з величезним потенціалом. Саме такі враження мені дарує система Prozorro.Продажі. Кожного сезону там додається новий напрям роботи, нова процедура, новий вид лотів. Цієї осені, приміром, затвердили порядок продажу арештованого майна, а система лише за листопад на аукціонах всіх напрямів — малій приватизації, продажах спецдозволів на видобуток корисних копалин, оренди рухомого складу АТ «Укрзалізниця», продажах лісопродукції та майна банків-банкрутів, оренди майна державних підприємств тощо — заробила близько 821 млн грн.

Усього за час від початку року і до кінця листопада загальний дохід системи Prozorro.Продажі склав понад 9,62 млрд гривень. У середньому стартова ціна лотів збільшувалась на 74,11%. Але дуже часто у ході торгів за рахунок конкуренції між учасниками сума оплати збільшується у 2-3-5-10 чи навіть більше разів. Наприклад, нещодавно Єдиний майновий комплекс Державного підприємства «Центр з сертифікації будівельних матеріалів, виробів та конструкцій» відійшов переможцю за 6,5 млн гривень, хоча оцінювався спочатку у менш ніж 195 тис. гривень. Загалом за неповний рік свої ставки в аукціонах системи зробили більш як 10 000 користувачів.

А що з Prozorro? Яким був цей рік для системи публічних закупівель?

Система публічних закупівель Prozorro продовжує невпинно розвиватися і показувати результати. Приміром, лише за перші три квартали цього року заощаджено понад 34,8 млрд гривень при сумарній очікуваній вартості товарів, робіт і послуг на рівні у майже 650 млрд гривень. Цьогоріч тисячі нових закупівель від державних замовників було проведено через систему (які раніше, за старою редакцією Закону «Про публічні закупівлі», здійснювались за прямими угодами і про що не завжди звітувати у електронній системі) і в них змогли взяти участь тисячі нових постачальників, формуючи високу конкуренцію.

Звичайно, найголовнішою новиною у державних тендерах був початок роботи за новою редакцією Закону «Про публічні закупівлі» — я вже згадував цю подію, розказуючи про досягнення Prozorro Market. Дійсно, з 19 квітня 2020 року у системі багато змінилося, особливо — у процедурі оскарження та ефективності використання коштів у відносно малих процедурах. Можливо, робити висновки поки зарано, проте вже зараз, коли практика прийняття рішень Колегією АМКУ ще встановлюється, відсоток задоволених звернень від учасників підвищився.

У 2021 році я очікую побачити професіоналізацію закупівельних механізмів у державних підприємствах — цьому сприятиме запланований перехід до практики призначення уповноважених осіб на противагу тендерним комітетам зі змінним складом.

Ми, зі свого боку, приділяємо багато уваги та сил навчанню користувачів роботі у системі Prozorro — не лише технічним аспектам, але юридичній стороні закупівельного процесу. Ми маємо команду кваліфікованих юристів і постійно проводимо онлайн- та офлайн-заходи — вебінари й та семінари Академії SmartTender. Навчаємо і державних замовників, і постачальників, навіть видаємо сертифікати про успішне навчання. Звісно, карантинні обмеження вплинули на кількість і формат офлайн-активностей, проте ми бачимо високу ефективність онлайн-навчання і дистанційного супроводу користувачів.

Підприємцям раджу теж поглиблювати рівень взаємодії з системою Prozorro. А тим, хто досі чомусь не використовує цей інструмент — рекомендую пройти навчання і нарешті спробувати свої сили у тендерах. Це не так складно і забезпечить вас можливістю працювати на цьому великому ринку.

Зараз через пандемію всі почали ще гучніше говорити про цифрову трансформацію — що SmartTender робить за цим напрямом?

Вже кілька років SmartTender розвиває власний сервіс електронного документообігу (ЕДО) — Signy. Зовсім нещодавно, 15 листопада 2020 року, ми провели ребрендинг й змінити назву сервісу — тепер він лаконічно називається Signy. Ми самі ним користуємося у взаємовідносинах з нашими клієнтами і партнерами, як і переважна частина наших користувачів.

Думаю, що 2020 році вже навіть якось дивно обмінюватися купами паперів для супроводу бізнес-процесів та звітності. Звичайно, на 100% від них відмовитись зможуть не всі, але законодавство вже зараз не бачить різниці між фізичним та цифровим документом, а у деяких випадках навіть віддасть перевагу останньому через більшу надійність цифрового підпису у порівнянні із власноручним.

В Україні настав час для масового переходу на ЕДО у державному секторі та бізнесі. І справа тут не лише в економії часу й грошей і не у карантинних обмеженнях. Я просто не знаю, як можна продовжувати генерувати сотні тонн папірців у сучасному світі. Настав час стати більш відповідальними.

Якщо вже згадали COVID-19, то розкажіть: як він вплинув на екосистему електронних торгів?

Зараз добре видно, що COVID-19 вплинув на увесь світ та усі галузі діяльності. Туризм, пасажирські авіаперевезення, громадське харчування, звичні для нас масові заходи — все це дуже сильно змінилося у 2020 році. Звичайно, що зазнали змін електронні торги — вони стали ще актуальнішими для бізнесу, дозволяючи здійснювати закупівлі і продажі без ризику для працівників.

Короткочасні зміни у попиті із початком карантину в березні за короткий час створили сприятливі умови для деяких постачальників в окремих номенклатурах товарів. Всі ми пам’ятаємо ажіотаж довкола медичних матеріалів — масок, рукавичок та інших засобів захисту. Бум швидко скінчився, а ринок — наситився даними категоріями товарів і стабілізувався буквально за 1-2 місяці.

Було чимало прикладів того, як бізнес допомагав із вирішенням проблем, пов’язаних із епідемією. Хтось закуповував апарати штучної вентиляції легень, хтось — привозив засоби захисту (маски, екрани, рукавички, халати) до лікарень. Приміром, наш майданчик на час карантину зробив безкоштовними оголошення комерційних закупівель усього, що пов’язане із боротьбою проти COVID-19. Також, розуміючи потреби компаній, які змушені були несподівано для себе переходити у режим дистанційної роботи, ми дали усім бажаючим безкоштовний доступ до нашого сервісу електронного документообігу Signy — від оголошення локдауну і до самого кінця року.

Думаю, що пандемія стала потужним поштовхом для цифрової трансформації бізнесів. І у 2021 році цей процес продовжиться — керівники та власники побачили нові можливості, нові ризики та нові переваги від використання технологій. Незалежно від того, як виглядатиме світова економіка в новому році, я впевнений, що ринок онлайн-торгів продовжить зростати.

Оставить комментарий

Комментарии | 0

Поиск