Український архітектор створює будинки, які можна розбирати як конструктор і вільно перевозити

Читати на RU

Будівництво будинку – справа нешвидка, у кращому разі на це знадобиться рік: потрібно закласти фундамент, звести стіни, покласти дах, облицювати фасад, зробити внутрішнє оздоблення, провести комунікації. Модульний будинок за проектом українського архітектора Юрія Мотієнка будують всього за один місяць. Ще один день йде на його встановлення на тому місці, яке вибрав покупець, і підключення всіх комунікацій. Розібрати будинок і переїхати разом з ним ближче до річки або в інше місто також можна за один-два дні. Журналіст AIN.UA розповідає, як це працює.

Модульный дом-1
Тут і далі автор фото Ольга Закревська

Модульний будинок = мобільність

Будинки за проектом Юрія Мотієнка збираються з особливих конструкцій – модулів. Зараз такі модулі випускають розміром 3 на 6 метрів, скоро у виробництві з’являться більші – 4 на 10 метрів та інші. З кількох таких модулів можна збирати будинок будь-якої площі – 45 кв. м., 60 кв. м., 90 кв. м. 150 кв. м. і так далі.

Модулі можна комбінувати в різні композиції – і збирати з них, як з елементів конструктора, будь-які конфігурації, на які вистачить фантазії. Наприклад, двоповерховий житловий будинок із терасами на всі боки, або офіс у формі «літери П», або заміський будинок у вигляді фортеці – так, щоб усі кімнати можна було обійти по колу, а посередині був внутрішній дворик-атріум, на кшталт гуцульської гражди.

«В основі модуля – SIP panel і клеєний брус, завдяки чому конструкція виходить дуже жорсткою, міцною і без металевих деталей – тобто без містків холоду і, відповідно, непотрібних тепловтрат», – розповідає Юрій Мотієнко, засновник студії ОММ і співвласник компанії Module House.

Модульный дом-2

Модулі під модульний будинок повністю збирають у цеху за один місяць, включно з оздоблювальними роботами. Для цього використовують спеціальні монтажні стенди. Коліщатка, на яких вони розташовані, дають змогу пересувати модулі, підганяючи один під одного, щоб потім без проблем їх з’єднати.

Модульный дом-3
Автор фото: Юрій Мотієнко

Усе, що залишається зробити, коли модулі готові – це привезти їх на місце і зістикувати між собою, щоб вийшов готовий модульний будинок. З’єднують будинок по підготовленій для цього лінії, яка потім закривається декоративною планкою.

Модульный дом-4

Загалом, модульні будинки – не новинка для світу. Саме за цією технологією будують у Канаді та США, рідше – у Європі. Однак саме в такому варіанті реалізації, з таким великим і цілісним модулем, з такою швидкістю складання і мобільністю, розробка українського інженера – це новинка.

Мобільність = модульний будинок

Зібрати такий будинок, як розібрати його, можна всього за один день. Цілісні модулі роблять будинок мобільним – його можна вільно перевозити з місця на місце, він витримує такі переміщення без пошкоджень.

Крім того, для встановлення такого будинку не потрібно закладати фундамент. «Цей будинок не потребує традиційного фундаменту – його можна ставити на земляні шурупи, на металокаркаси, на габіони. Він зроблений з легких матеріалів, тому навіть з урахуванням усіх оздоблень вага будинку 45 кв. м. – близько 10 тонн, у десятки разів менше, ніж звичайного будинку», – пояснює Юрій.

Модульный дом-5

Чому будинок такий легкий? Його стіни зроблені з OSB-панелі завтовшки 10 мм і неопору BASF із додаванням графіту, який зменшує тепловтрати і перешкоджає тому, щоб у стінах заводилася всяка живність.

Також цей матеріал вогнетривкий. «На YouTube величезна кількість роликів, де такі блоки намагаються підпалити. Він повністю відповідає нашим і європейським нормативам пожежної безпеки та екології», – каже Юрій Мотієнко.

Модульный дом-6

Будинок із таких матеріалів також дуже теплий: теплопровідність такої стіни завтовшки 10 см прирівнюється до теплопровідності стіни з цегли завтовшки 175 см – тому цю технологію так люблять у холодній Канаді.

Матеріали

Мобільний модульний будинок – задоволення недешеве. Повністю готовий будинок під ключ, з максимальною комплектацією і вбудованими меблями, LED-освітленням, системою управління «розумний дім» та іншими сучасними зручностями коштує як двокімнатна квартира до ремонту: $54 000.

Модульный дом-7

За словами Юрія Мотієнка, він навмисне підбирав найсучасніші матеріали для будинку, виходячи зі свого досвіду. Наприклад, на фасаді будинку – обпалене за японською технологією дерево, стійке до будь-яких пошкоджень від сонця, вогню, бактерій та іншого; а також алюмінієва композитна панель.

Модульный дом-8

На даху – міцна американська покрівельна гума; а в зовнішні стіни вбудована скандинавська система повітряних клапанів, що забезпечують цілий рік потік свіжого повітря в приміщенні. Інтер’єр оздоблено вологостійкими меблевими панелями, тому будинок можна залишати без опалення в зимовий час.

Модульный дом-9

Тераса зроблена з ацетильованої деревини, обробленої таким чином, що вона набула особливих властивостей: їй також не страшні жодні пошкодження, тому виробник дає на неї гарантію на 50 років. При цьому коефіцієнт її розширення всього 0,5%, тоді як у звичайного дерева він становить 8-9%. Така деревина з’явилася в Україні порівняно недавно, але в інженерних колах про неї знають.

IMG_3607

Незважаючи на дорожнечу, використання таких матеріалів виглядає цілком виправданим: вони якісні, але при цьому не найдорожчі з усіх можливих варіантів. Наприклад, вікна виготовлені з оригінального німецького профілю Rehau, відомого своєю якістю, але водночас у півтора-два рази дешевші за елітний алюмінієвий німецький профіль Schüco.

IMG_3533

У будь-якому разі, зараз команда Юрія Мотієнка працює над тим, щоб здешевити створення таких будинків. За словами архітектора, будинок на 45 кв. м. за тих самих енергоефективних показників, але з менш дорогими оздоблювальними матеріалами коштуватиме $27 000.

Плани

Проєкт зі створення модульних мобільних будинків з’явився навесні 2016 року – і за цей час компанія встановила п’ять таких будівель, ще три – в роботі. У планах у Мотієнка і його команди вихід на європейський ринок, зараз вони проєктують для Німеччини будівлю дитячого садка з модулів.

0000
Автор: Юрій Мотієнко

Крім цього, архітектор веде переговори з інвесторами про будівництво екологічного котеджного поселення – без парканів, з біобасейнами та іншими «зеленими» особливостями. Одне з таких селищ, за планом, буде в межах міста Києва.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук