З 5 серпня всі банківські рахунки в Україні переводять на стандарт IBAN. Як це працює?

Читати на RU

Українська банківська система переходить на міжнародний стандарт для банківських рахунків IBAN. Редакція AIN.UA запитала у НБУ та українських банків, чим новий стандарт відрізняється від старого і що зміниться для користувачів – фізичних та юридичних осіб.

Що таке IBAN?

IBAN – це стандартна система банківського рахунку в країнах ЄС. Кожна країна самостійно встановлює структуру номера рахунку IBAN, за стандартом ISO 13616.

Довжина номерів рахунків зараз становить максимум 14 символів, а код банку в документах (наприклад, платіжних) вказується окремо. Номери, оформлені за стандартом IBAN, складаються з 29 буквено-цифрових символів. До цього набору символів входить код країни, контрольний розряд, номер рахунку та код банку, пояснюють у НБУ.

IBAN-1

Який він матиме вигляд? 29 символів йтимуть у такій послідовності:

  • код країни (UA у випадку України);
  • контрольний розряд (2 цифри);
  • код банку (6 цифр);
  • рахунок (довжина номера рахунку не фіксується, до 31 жовтня 2019 року він може бути від 5 до 14 символів, з 1 листопада – від 5 до 19 символів).

«За першими двома літерами одразу можна розпізнати країну учасника розрахунків (UA – Україна), а за допомогою контрольного розряду – забезпечити уніфіковану перевірку рахунка клієнта на коректність», – пояснюють у НБУ.

В Україні введення IBAN регулюється відповідною постановою регулятора, яка набуває чинності 5 серпня 2019 року.

Коли його введуть?

З 5 серпня цього року почнеться впровадження IBAN в Україні. Що це означає? З цієї дати нові рахунки клієнтам банки відкриватимуть уже за цим стандартом. Чинні рахунки змінюватимуть відповідно до його вимог.

З 1 листопада 2019 року IBAN в Україні стане обов’язковим для клієнтів усіх банків. Це стосується як переказу коштів у гривні, так і в іноземних валютах (наприклад, перекази коштів за кордон). Тобто, всі перекази коштів для українців з листопада цього року будуть здійснюватися тільки з використанням цього стандарту.

У проміжному періоді з 5 серпня до 31 жовтня цього року клієнти банків зможуть зазначати в платіжних документах як чинний рахунок, так і рахунок за стандартом IBAN.

Як це буде працювати?

Зміна стосується тільки номерів банківських рахунків. Платіжні картки залишаться дійсними.

У період з 5 серпня до 31 жовтня клієнти зможуть заповнювати поля «Код банку» і «Рахунок відправника/одержувача» в будь-яких варіаціях – з IBAN і без. Якщо платіжку заповнюють за стандартом IBAN, у полі «Код банку одержувача/платника» вказують нуль. До 31 жовтня банки зобов’язані будуть приймати в обробку платежі, заповнені в обох варіантах. Хоча, наприклад, в «Альфа-банку» радять використовувати з 5 серпня реквізити за стандартом IBAN.

Як зазначають у банку, номери приватних підприємців, а також ФОПів і юросіб у новому стандарті надсилатимуть до ДФС до 1 листопада 2019 року. Нові номери звичайних користувачів, а також бізнесу будуть доступні в мобільному додатку банку вже з 5 серпня. Нових договорів з банком або переоформлення рахунків від клієнтів вимагати не будуть. Редакція очікує коментарів інших банків про те, як працюватиме новий стандарт. Але з огляду на те, що він регулюється НБУ, процедури та строки в усіх банках мають бути більш-менш однаковими.

Як зазначають в НБУ, перехід на новий стандарт призведе, зокрема, до того, що кількість обов’язкових реквізитів для платіжних документів скоротиться. Перекази як у межах України, так і за її межами проводитимуться швидше, стане простіше ідентифікувати платника й одержувача коштів, а також банк, який їх обслуговує.

НБУ також планує запровадити можливість платежів за QR-кодами, які міститимуть інформацію про IBAN.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук