«Готель «Дніпро» – старт великого українського проєкту”: Олександр Кохановський розповів деталі угоди

Читати на RU

Питання – хто став новим власником готелю «Дніпро”? – обговорюється рівно з того моменту, як 15 липня готель продали за 1,1 млрд грн. Видавець AIN.UA першим взяв ексклюзивне інтерв’ю у переможця аукціону. Ним став Олександр Кохановський – засновник найуспішнішої кіберспортивної організації країни Natus Vincere, колишній співвласник ESForce і засновник стартапу DreamTeam. У розмові з AIN.UA Кохановський розповідає, чому він перейшов у девелопери, як пов’язані кіберспорт, готель «Дніпро» і його купівля, а також чому геймінг і азартні ігри з букмекерством – це абсолютно різні речі.

Отель "Днепр"-1
Олександр Кохановський. Фото: Ольга Закревська для AIN.UA

Чому готель «Дніпро”? Де готельний бізнес – і де Кохановський?

«Дніпро» – це один із ключових інфраструктурних проєктів у рамках розвитку кіберспорту в Україні. Наша мета – зробити Київ Меккою світового кіберспорту, а Україну наблизити за рівнем до Південної Кореї та США.

За 5 років ми плануємо змінити вигляд вітчизняного кіберспорту. Розвивати інфраструктуру почали з «Дніпра». І вже найближчим часом розпочнемо реалізацію проєкту зі створення багатофункціональної кіберспортивної арени в центрі Києва, яка не матиме аналогів в Україні. Це наш основний проєкт, завдяки якому ми зможемо проводити івенти міжнародного рівня. При цьому не тільки кіберспортивні, а й музичні, а також спортивні. Наступний крок – відкриття двадцяти суперсучасних ігрових центрів у найбільших містах України. Крім того, в рамках стратегії ми відкриємо Академію кіберспорту, запустимо Чемпіонат України, Кубок України, а також шкільні та студентські ліги. Не залишиться поза увагою й освіта – кафедри кіберспорту будуть запущені в провідних вишах країни.

Детальна стратегія розвитку кіберспорту України буде презентована на початку вересня 2020 року в рамках презентації Української Професійної Кіберспортивної Асоціації, яка об’єднає ключових гравців ринку, відомих усьому світу.

Чесно кажучи, ми не збиралися будувати або купувати готель. Але після анонсу аукціону «Дніпра» зрозуміли: цей об’єкт унікальний і ідеально доповнює нашу екосистему. Тому зараз плануємо зробити перший у світі Esports Ready Hotel. Він міститиме унікальні кіберспортивні елементи: тренувальні зони, кіберспортивну сцену, спеціальні номери для професійних гравців, а також найкращий у світі players» lounge.

Який стосунок до вас має «Смартленд”?

«Смартленд» – один із партнерів проєкту, у них величезний досвід управління об’єктами нерухомості і саме за це вони відповідають.

Скільки ваших грошей ви вкладаєте в цей проєкт і хто ваші партнери? Яка модель фінансування цієї угоди?

Зрозуміло, цей проєкт потребував додаткового фінансування. Але для мене це не перший досвід залучення інвестицій у мої стартапи в таких розмірах. Я – ідейний натхненник і керуючий партнер цієї угоди. А наш проєкт підтримали українські інвестори та серійні підприємці. Також ми частково залучаємо позикові кошти. Тут головний принцип – повна прозорість походження коштів, довіра партнерів і відкритість для регулятора. Тож на сьогодні сумнівів у тому, що угоду буде закрито, у мене немає.

Чому не заявили про свою участь раніше?

Можливо, ви назвете це забобоном: я вирішив до моменту передачі протоколу до ФДМУ не «розкривати карти». Але ситуація в інфополі підштовхнула мене до виходу в публічну площину.

Як прокоментуєте здогадки про «російські сліди» переможця аукціону?

Жодного зв’язку ні з «російськими слідами», ні з кимось, хто має стосунок до Росії, у цього пулу інвесторів немає. Ще раз повторюся, я міг би легко залучити під свій левередж і своє управління гроші і в американських фондах, це зайняло б просто трохи більше часу. Але я радий, що мені вдалося знайти однодумців в Україні, серед людей і компаній, які я називаю серійними підприємцями, зі своєї рідної IT-індустрії.

А що щодо грального бізнесу? Чи пов’язана ваша покупка з його легалізацією?

Закон ухвалили всього за день до аукціону – якщо чесно, ми про це абсолютно не думали. Але, оскільки зараз багато хто про це пише, я хотів би пояснити вам трохи докладніше. Кіберспорт – це новий вид спорту, у якого існують свої різні дисципліни, гравці, команди, турніри та спонсори. Це не має жодного стосунку до онлайн-казино або букмекерства. І тільки люди, які абсолютно в цьому не розуміються, можуть плутати ці дві речі.

Хто реконструює готель «Дніпро”? Ви вже з кимось вели переговори? Яка орієнтовна вартість реконструкції?

Так, ведемо переговори з топовим закордонним архітектурним бюро. Щодо вартості та термінів – постараємося впоратися за півтора-два роки і вкладемо близько $20 мільйонів.

З огляду на вартість вкладень і реконструкції, сума виходить пристойна. Як плануєте заробляти?

Мені важливо зберегти готель. І не тільки протягом 5 років, як того вимагають умови приватизації – я хочу зробити «Дніпро» символом сучасного підходу до приватизації та розвитку нових індустрій. А сама приватизація такого рівня буде показовою для інвесторів з усього світу – і впевнений, стане магнітом для нових подібних угод.

Якщо говорити про заробіток, ми розглядаємо «Дніпро» як частину екосистеми, яку будуємо. Завдяки цьому об’єкту і кіберспортивній арені в центрі ми можемо давати унікальні пропозиції для турнірних операторів і розробників комп’ютерних ігор, які обиратимуть Київ для великих міжнародних кіберспортивних івентів. Також створимо ідеальні умови для тренувань команд. І що головне – у самому центрі міста! Наші training facilities використовуватимуть професійні команди з Америки, Європи, Азії та СНД. Тому ми бачимо «Дніпро» стратегічним об’єктом, який дасть нам унікальні конкурентні переваги і сильно підніме маржинальність багатьох наших бізнесів.

Як вам система організації аукціону?

На висоті. Напевно, рано ще говорити, але мені здається, ми зробили великий крок до сучасної та відкритої процедури приватизації. Дуже сподіваюся, що так буде і далі.

Чи проводили ви дьюдил об’єкта? І що вплинуло на закриту ставку, яку ви зробили?

Так, наша команда вивчала об’єкт. Хоча ми приємно вражені підготовкою, яку провів ФДМУ. До процесу підключилися авторитетні міжнародні компанії. За аудити відповідали Baker McKenzie і DELTA Ukraine. Тому було набагато легше ухвалювати рішення.

А що стосується ставки… Скуповувати державне майно за безцінь – значить обкрадати країну і співгромадян. Розумію, що ця інвестиція окупиться не скоро. Але хочу зламати український стереотип «після мене хоч потоп» і показати: бізнес не повинен займатися тільки миттєвим збагаченням. Готелі Shangri-La і Four Seasons – це синонім успішності. Таким самим синонімом якості і предметом гордості українців ми мріємо зробити і готель «Дніпро».

Ви відвідували готель «Дніпро» перед аукціоном?

Звичайно, ми познайомилися з об’єктом. Нам показали реальний стан готелю, нічого не приховуючи. Відповіли на всі поставлені запитання. Це величезний плюс організаторам аукціону.

Чи будете ви брати участь в інших об’єктах приватизації?

Якщо це буде доцільно для нашої екосистеми – безумовно. Я впевнений, що наші плани з розвитку кіберспорту як основного виду спорту нашого століття вас ще приємно здивують.

Яким чином до цього проєкту відносяться NAVI?

NA’VI як бренд і команда вклали неймовірну кількість зусиль у становлення та розвиток українського кіберспорту, а також уже цілу декаду прославляють Україну на міжнародній арені. Наразі ми будуємо екосистему, яка розкриє потенціал України на ринку кіберспорту і NA’VI максимально сприятимуть реалізації цієї стратегії. Наприклад, NA’VI вже створили Академію кіберспорту, на базі якої ми зможемо масштабувати проєкт до національного рівня, допомагаючи плекати нових гравців, менеджерів і тренерів.

Залишити коментар

Коментарі | 0

Пошук