Верховна Рада прийняла законопроєкт про режим «без паперів». Відтепер більшість державних послуг можна буде отримати онлайн. АIN.Business коротко розповідає, які можливості закон надає підприємцям.
Можна використовувати цифрові документи замість паперових
У «Дії» вже доступні 9 документів. З 23 серпня цифровий паспорт з додатку прийматимуть в усіх установах України нарівні з паперовим. Згодом, коли закон набере чинності, держоргани не матимуть права вимагати від людини паперових документів, якщо є електронний аналог.
Можна отримувати державні послуги онлайн – у застосунку або на порталі «Дія»
Уже оцифрували понад 70 послуг, до 2024 Мінцифри планує перевести в онлайн усі. Зокрема, підприємці можуть:
- зареєструвати ФОП за 10 хвилин або закрити його;
- подати декларацію платника єдиного податку;
- зареєструвати потужності ринку харчових продуктів;
- зареєструвати ТОВ на підставі модельного статуту;
- отримувати ліцензії, дозволи, витяги та довідки – наприклад, ліцензію з протипожежної діяльності або дозвіл на міжнародні перевезення.
Є окремі послуги для підприємств, пов’язаних з медициною, фармацевтикою, будівництвом та нерухомістю. У них є змога отримати ліцензію на виробництво, продаж, імпорт лікарських засобів чи подати заяву на видачу будівельного паспорта тощо.
Можна підписувати документи онлайн
Мінцифри розробило «Дія.Підпис». Це кваліфікований електронний підпис (КЕП), що є цифровим аналогом звичайного. За допомогою нього можна підписувати документи та отримувати держпослуги, де потрібна ідентифікація особистості, прямо в застосунку або на порталі «Дія». AIN.Business уже зробив інструкцію, як користуватися «Дія.Підпис».
Крім того, Мінцифри працює над автоматизацією послуг. Простими словами, з процесу прибирають людей-реєстраторів – система сама перевіряє дані та вносить інформацію до реєстрів. Таким чином послуги стають більш швидкими й прозорими, без корупції.
Сам закон набуде чинності через три місяці після опублікування. Перед тим його має підписати президент.
Україна вже поступово переходить до режиму paperless. Нещодавно в електронний формат перейшли гарантії на товари та трудові книжки. Також Мінцифри презентувало бізнесу пілот електронної акцизної марки.